-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

День вишиванки: історія, традиції та цікаві факти

-Реклама-spot_img
spot_img

Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, метою якого є збереження споконвічних народних традицій, створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Свято не має сталої дати – його щорічно відзначають у третій тиждень травня. У 2023-му році свято випадає на 19 травня

Про це повідомляє Правда.іф з посиланням на “Еспресо.Захід“. 

Історія Дня вишиванки

В Україні День вишиванки почали відзначати у 2006 році, його ініціатором стала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Одного дня дівчина запропонувала одногрупникам та студентам обрати якийсь день і всім разом прийти у вишиванках. Тоді цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками традиція набрала популярності по всій території України.

- РЕКЛАМА-

Свято вишиванки покликане популяризувати вишитий етнічний одяг та вшановувати українські традиції. Цьогоріч йому виповнюється 17 років. 

Як українці святкують День вишиванки

Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Однак щороку у цей день прийнято одягати національне вбрання на роботу, зустріч із друзями чи навіть у колі сім’ї. В Україні також проводять особливий флешмоб, який полягає в тому, що люди одягаються в національний одяг, фотографуються та викладають світлини в соцмережі. В мирні часи в багатьох містах проводили концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії.

Цікаві факти про вишиванку:

  • У кожному регіоні України для вишивки сорочки існує свій крій, візерунок і колір. Для центру України характерні чорно-білі сорочки, на Полтавщині носили сорочки білі з білою вишивкою, на Волині і Чернігівщині – сорочки з червоно-білою вишивкою. Самі різноколірні і яскраві вишиванки створювали умільці на півдні України, а також в Карпатах і Закарпатті, на Буковині і Гуцульщині.
  • Кожен колір у вишивці має своє символічне значення: червоний означав любов і пристрасть, чорний – втрату і тугу, білий – невинність і чистоту, жовтий – радість і надію, синій – воду, небо, спокій і жіноче начало.
  • Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
  • Вишиті візерунки на сорочці наносили на найуразливіші частини тіла – горло, груди і сонячне сплетення.
  • На зворотному боці вишитої сорочки в жодному разі не мало бути вузликів, бо вважалося, що вони можуть стати причинами помилок і нещасть в житті тієї людини, що носитиме вишиванку.
  • Вдавнину вишиту сорочку не можна було придбати. Кожна дівчина повинні була сама вміти її вишити. А в селах кожна дівчина-наречена перед весіллям зобов’язана була вишити особливу святкову сорочку своєму нареченому.
  • Вишиваючи весільну сорочку для коханого, дівчина нашіптувала старовинне заклинання-молитву на вірність. У народі вважалося, що якщо сорочка втратить свою білизну після прання, значить, “чоловік вскочив у гречку”.
  • Вишиванку – вишиту сорочку з білого полотна і вишиту багатим традиційним візерунком українці носили тільки у свята. У будні носили так звані “будэнки” – просто скроєні сорочки з небіленого полотна сірого кольору.
  • Першу сорочку новонародженому малюкові шили з ношених батьківських речей. Люди вірили, що в цьому одязі зберігається батьківська енергія, яка захистить дитину від пристріту і хвороб. Причому, дівчаткам робили сорочку з сорочки матері, а хлопчикам – з батьківських. Перші візерунки-оберіги були особливими: для дівчинки вишивали сорочку чорним візерунком, символом родючості, який, в майбутньому повинен захистити від безпліддя. На хлопчика надівали сорочку, вишиту синім і зеленим, захищаючи від природних стихій і травм.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні