Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Для майбутніх подорожей: у які “зелені” місця Карпат вже можна планувати мандрівки

-Реклама-spot_img
spot_img

Поки можливість подорожувати та відкривати нові місця зведена до мінімуму в умовах карантину, є час спланувати омріяні мандрівки на майбутнє. Відпочити, відволіктися і набратися нових сил можна, подорожуючи у межах країни. А за чистим повітрям і насолодою для очей треба їхати у заповідники, яких, на щастя, є справді багато.

Depo.Закарпаття розповість про кілька заповідних територій, відвідування яких стовідсотково і мозок “розвантажить”, і здоров’я покращить. 

Національний природний парк “Синевир”

Заснування національного природного парку “Синевир” пов’язане з унікальним за своєю красою гірським озером із співзвучною назвою Синевир. Для збереження цього творіння природи у 1974 році було організовано ландшафтний заказник державного значення “Синевирське озеро”, а у 1989 році створено НПП “Синевир”, який взяв під охорону й низку інших цінних природних об’єктів верхів’я Тереблянської долини Міжгірського району Закарпатської області.

- Advertisement -

Серед природних принад – озеро Синевир і Озірце, болотні угіддя Глуханя і Замшатка, гори Стримба і Негровець. А ще тут мальовничі краєвиди, потічки, бурхливі водоспади, вічнозелені ліси – усе, що притягує мандрівників.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: npp-synevyr.net.ua

Площа НПП “Синевир” становить 43 га. На території парку нараховується 53 види рослин і 43 види тварин, занесених до Червоної книги України. Особливим завданням для НПП “Синевир”, як природоохоронної структури, стало збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів та створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: npp-synevyr.net.ua

Що подивитися: озеро Синевир, Дике озеро, реабілітаційний центр бурих ведмедів, візит-центр, музей “Старе село”, туристичний маршрут “Лінія Арпада”.

Як знайти: їхати у с. Синевир, Міжгірський район, Закарпатська область

Ужанський національний природний парк

Мальовниче верхів’я річки Уж, що на Закарпатті. Тут, на прикордонні з Польщею та Словаччиною, розкинувся Ужанський національний природний парк. Створений у 1999 році на базі регіонального ландшафтного парку “Стужиця”, нацпарк є невід’ємною складовою частиною першого в світі трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату “Східні Карпати”, який включено до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Площа парку становить 39 159,3 га, з яких 14 904,6 надано йому в постійне користування. Парк входить до Європейської федерації природно-заповідних територій “Європарк”.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: unpp.uz.ua

Тут є багато видів рідкісних рослин і тварин. У 2007 році 6,1 тис. га (з них 2,5 тис. га – заповідне ядро) букових пралісів було включене до списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО “Букові праліси Карпат”.

Ужанський національний природний парк має потужний рекреаційно-туристичний потенціал, який використовується впродовж усього року. На його теренах є чимало цікавих природних об’єктів. Останнім часом активно розвивається зелений туризм, відновлено давні туристичні маршрути, створено екологічні стежки.

Що подивитися: місце падіння метеориту, велетенські древа, дерев’яні пам’ятки сакральної архітектури, Ужоцький перевал.

Як знайти: їхати у смт. Великий Березний, Закарпатська область

Карпатський національний природний парк

Національний природний парк “Карпатський” – перший і один з найбільших в Україні природних парків, який успадкував свою назву від Карпатської гірської ландшафтної країни. У сучасних межах Карпатський національний природний парк включає паркові лісництва, земельний фонд селянських спілок, а також землі селищних та сільських рад: Яремча, Микуличина, Кремінця, Ворохти, Яблуниці. Загальна площа парку – 50,3 тис. га. Це перший в Україні природний парк, який був створений у 1980 році в географічному центрі Гуцульщини – Чорногорі та Горганах.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: cnnp.if.ua

Тут є і археологічні пам’ятки, що мають вік 15 тисяч років, і пам’ятки дерев’яного народного зодчества XVI-XIX столітть, і сучасні вишукані будівлі рекреаційних комплексів, стиль побудови яких наслідує традиції гуцульської архітектури. В Гуцульщині розвинуті різні види художніх народних промислів: різьбярство, гончарство, ткацтво, писанкарство. Своєрідність побуту та давніх звичаїв гуцулів, особливості їх мови, одягу, багата пісенна культура привертають увагу туристів.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: cnnp.if.ua

Особливий дар природи національного природного парку – це джерела з мінеральною водою двох типів: хлоридно-гідрокарбонатно-натрієвою та слабкомінералізованою гідрокарбонатно-натрієвою з підвищеним вмістом органічних речовин. З цими об’єктами тісно пов’язані рекреаційно-лікувальна та рекреаційно-туристська діяльність національного парку.

У парку створено багато туристичних маршрутів, діє мережа стаціонарних рекреаційних пунктів, влаштовано екологічні та науково-пізнавальні маршрути, добре розвинена інфраструктура сільського зеленого туризму, діє низка закладів стаціонарної рекреації (санаторії, лікувально-оздоровчі комплекси, оздоровчі табори та інше

Що подивитись: Говерла, озера Несамовите, Марічейка та Криве, гірські та водні траси, музей Яремча, хата-музей, флора і фауна.

Як знайти: їхати у м. Яремче, Івано-Франківська область

Карпатський біосферний заповідник

Створений у 1968 році, входить до мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Карпатський біосферний заповідник охоплює всі природно-кліматичні пояси Карпат – від рівнини до альпійського поясу в межах висот 180-2061 метрів над рівнем моря і досить повно репрезентує ландшафтне та біогеографічне різноманіття українських Карпат.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: cbr.nature.org.ua

На території Карпатського біосферного заповідника представлені недоторкані лісові та високогірні лучні екосистеми. В межах заповідника знаходиться гора Говерла (тут сходяться межі заповідника і Карпатського національного природного парку) та інші найвищі вершини Українських Карпат (Петрос, Бребенескул, Ребра, Гутин-Томнатик, Поп Іван Мармароський, Близниці, тощо), географічний Центр Європи, найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, Долина нарцисів, найбільші карстові печери Українських Карпат. Тут зростають едельвейс та “червона рута”, охороняються великі популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки
Фото: cbr.nature.org.ua

Що подивитися: карстовий міст, печера Молочний камінь, заповітне урочище Кузій, долина нарцисів, Географічний центр Європи, гора Терентин, форелеве господарство, Угольсько-Широколужанський масив КБЗ, водоспад “Труфанець”, Музей екології гір, Струківська церква.

Як знайти: їхати у м. Рахів, Закарпатська область

Національний природний парк “Зачарований край”

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки

Створений у 2009 році на території Іршавського району Закарпатської області загальною площею 6101 га. Мета – збереження, відтворення та ефективного використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, збереглися букові праліси, сформувалися унікальні скельні ландшафти. Величезні скелі найхимерніших обрисів розкидані по урочищу.

Для майбутніх подорожей: у які "зелені" місця Карпат вже можна планувати мандрівки

Що подивитися: “Чорне багно”, що є найглибшим торфовим болотом українських Карпат (глибина майже 7м, займає площу 15 гектарів. “Зачарована долина” – геологічний заказник місцевого значення. Площею 150 гектарів, який відзначається своєрідними рідкісними формами скельного рельєфу. Тут у результаті водно-повітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100 м. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний камінь. Букові праліси, скельні витвори, водні артерії плато у верхів’ях найвищої вершини Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта гори Бужора – 1085 метрів над рівнем моря.

Як знайти: їхати у с. Ільниця, Іршавський район, Закарпатська обл.

Використані матеріали: carpathian.land, wikipedia.org, unpp.uz.ua, npp-synevyr.net.ua, nppzk.info

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні