Помилуватися чудовими краєвидами Домбровського кар’єру можна, переглянувши відео у соцмережі.
Відео оприлюднив у YouTube директор КП “Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича” Михайло Ковтун, інформують “Вікна”.
За його словами, в минулому це потужне родовище калійно-магнієвих солей, а зараз — це величезне водосховище солончаку, затоплена система шахт із затопленим кратером. Величезна воронка, глибиною близько 200 метрів — конусоподібна спіраль, яка в глибині надр розгалужена мережею шахт, які проходять глибоко під землею під територією всього Калуша. Михайло Ковтун додає:
“Так, це — “витвір” промисловості. Але і матінка-природа в останні роки докладає зусиль, щоб виправити шкідливий вплив людства на навколишнє середовище.
Коли нещодавно потрапив сюди, спочатку було враження, що я в котромусь з національних парків Канади: цікавий ландшафт, самонасіяний густий ліс, криштально чиста вода, багата орнітофауна. Враження словами не передати. Це треба бачити…”.
Домбровський кар’єр, на думку Михайла Ковтуна, — це потенційна дестинація для пішого, велосипедного, водного, екскурсійного, пізнавального, орнітологічного туризму з простими екологічними стежками й маршрутами, і без зон відпочинку, адже за декілька років тут може бути величезна кількість сміття. Щодо SPA-resort, то потрібно провести всі відповідні аналізи й прорахувати ризики, бо це все таки промисловий об’єкт.
У Домбровському кар’єрі вперше у світовій практиці калійні солі видобувались відкритим способом. Це унікальний об’єкт техногенного характеру в світі, його солоність становить більше 220 г/літр на поверхні та до 400 в середніх шарах.
Нагадаємо, що проблеми Домбровського кар’єру та хвостосховищ — досі на порядку денному. Саме ці екологічні проблеми Калущини назвав пріоритетом 2020 року голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Про проблеми Калуша йшлося і на засіданні екологічного комітету ВРУ.
Досі роботи з ліквідації джерел засолення поверхневих вод і водоносного горизонту не розпочалися. Більше того — міська рада не може клопотати про виділення коштів з державного бюджету, оскільки об’єкти, які є джерелом засолення, — Домбровський кар’єр, відвали і хвостосховища, — громаді міста не належать.
Раніше народний депутат Едуард Прощук повідомляв, що цього року на Прикарпатті відбудеться виїзне засідання екологічного комітету Верховної Ради України. У соцмережі нардеп повідомив, що через карантин засідання відтермінували. Про дату приїзду обіцяє повідомити додатково.