Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Дорожче за банани: Морква на Прикарпатті б'є цінові рекорди

-Реклама-spot_img
spot_img
Те, що ціни поступово, а часом і не дуже, зростають, ми можемо бачити щодня на ринках та в крамницях. Зрозуміло, що на це впливають різні чинники. Наприклад — коливання курсу гривні при купівлі імпортних комплектуючих, сировини та готових товарів. Утім, уже не раз помічав, що зворотної реакції, коли ціни на імпорт падають, фактично не відчувається.
Результат пошуку зображень за запитом "морква на прилавках"
 Найяскравішим прикладом може бути вартість бензину, коли вона зростає, постачальники обгрунтовують це подорожчанням нафти, коли ж ціна на нафту падає, як ще донедавна, більш як удвоє, на заправках ми не бачимо адекватного зменшення цін на пальне. Але особливістю цьогорічного цінового хаосу (у багатьох випадках це навіть важко пояснити якось інакше) є подорожчання продуктів харчування у період, коли ринки та крамниці наповнені сезонними овочами й фруктами і ціни на них мали б  знижуватися значно, але ж маємо інші тенденції.
Наприклад, як повідомила Держслужба статистики, за останні п’ять місяців ціни на продукти харчування в середньому зросли на 16,6% порівняно з аналогічним періодом 2017 року.
Для окремих груп товарів, зокрема м’яса, цей показник становив 26,1%, для молока — 18,1%, найбільше подорожчали яйця — на 61%. Таким чином, вважають експерти, підвищення заробітної плати було частково нівельовано зростанням цін, оскільки витрати на харчування становлять велику частку (близько половини) сімейного бюджету більшості українців.
Національний банк попри це зберігає оптимізм і підкреслює, що зростання цін виробників продовольчих товарів, напоїв та тютюнових виробів сповільнилося до 10,7% в цьому році. Основною причиною підвищення цін урядовці називають подорожчання електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря для непобутових цілей на 5-11% в січні 2018 року.
Заступник виконавчого директора «Центру економічної стратегії» Марія Репко стверджує, що поступово ціни в Україні підтягуються до європейських. Це пов’язано із зростанням експорту в країни ЄС, натомість у нас залишається менше товарів. При цьому доходи людей зростають завдяки підвищенню урядом соціальних стандартів — перераховуються пенсії, мінімальні зарплати. Це, мовляв, збільшує попит і, відповідно, вартість продуктів харчування.
Ціни могли б зрости ще більше, якби не жорстка монетарна політика Нацбанку. і вона має в майбутньому приборкати зростання цін. На думку генерального директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, в липні-серпні варто очікувати дефляції. Це пов’язано передусім із сезонними факторами.
Ми уже писали про «інфляційний барометр», який подає у режимі онлайн ціни та їх зміну на соціально значущі товари. Коли звернутись до даних цього інтернет-ресурсу, а він фіксує зростання або зменшення цін з кінця листопада минулого року і аж до початку липня, то матимемо дещо іншу, доволі цікаву картину. Тут лідером зі зростання ціни несподівано стала звичайна морква, котра подорожчала на 618,59 відсотка — до майже 43 гривень(!) у середньому по країні. На другому місці також доволі несподівано опинилася капуста, котра за цей час подорожчала на 148,37 відсотка, а на третьому — буряки — плюс 116,35 відсотка. Жаль, щоправда, що наразі немає інформації про зростання цін на картоплю та цибулю.
Між іншим, морква — найдавніший коренеплід, який людство використовує вже чотири тисячі років. Думається, що навіть важко назвати інший овоч, який би був більш характерним для вирощування як у наших пращурів, так і в сучасній Україні. Хіба що буряки, які, як стверджують, не любили в Стародавній Персії, де вважали їх символом сварок і пліток, та переважно використовували як лікарську рослину. Втім і перше, і друге, а ще капуста та цибуля — це все складові так званого борщового набору. А без борщу складно собі уявити справжню українську родину.
Нагадаємо, що це вже не перший такий випадок у нашій історії. Кілька років тому так само у країні, сільське населення якої свого часу називали гречкосіями, несподівано виник дефіцит гречки і ціни на ці крупи злетіли захмарно. Тепер ось маємо подібну ситуацію із сезонними овочами. Сумнівно, щоб українці перестали їх вирощувати, не чути було і про неврожаї. Тож чому так зросла ціна на ту ж моркву, що вона нині у крамницях часто коштує дорожче від персиків, екзотичних бананів та зрівнялася у вартості з ананасами? Можемо припустити, що одночасно в усіх супермаркетів, а ще й у постачальників ринків морква раптово випала з переліку необхідних продуктів. Хоча у таке віриться слабо. Скоріше за все, як казав колись герой Екзюпері, якщо зорі запалюють, значить, це комусь потрібно. А у нашому випадку можемо перефразувати цей вислів так: якщо ціни на щось різко зростають, значить, хтось вирішив на українцях укотре підзаробити. іншого пояснення наразі знайти важко.
Олег Басюк, газета Галичина

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

3 КОМЕНТАРІ

  1. да да жопаблок яка разом з тимошенко набрали 50млр доларів і ми харкуємо від них досі і нефакт що сильножирних невозьмуть воювати -якщо б ці прийшли до влади-і ще ===КОЛИ ПАДАЮТЬ БОМБИ чи град стріляє він ГЕМАН КАЦАБУ РАБІНОВИЧА від УКРАЇНЦЯ нерозрізняє

  2. На наступних виборах голосуватиму за Опоблок, бо влада делетантів довела країну др ручки. Дістали вже!

Comments are closed.

-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні