У сюжеті — історія двох братів-солдатів, місце загибелі яких вдалося знайти.
Документальний фільм про події Першої світової війни знімають на Івано-Франківщині науковці з Чехії та США. Допомагають їм у цьому дослідники з комунального підприємства “Пам’ять”. Про це розповів директор комунального підприємства “Пам’ять” Василь Тимків, пише “Суспільне”.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
За його словами, сюжет фільму побудований навколо історії про двох рідних братів. Вони — німці за походженням, які народилися в Австро-Угорській імперії (нині ця частина — територія Чехії).
“Один з тих братів загинув у селі Старуня на Франківщині, інший — у Заліщиках Тернопільської області. Вони полягли у боях під час Першої світової війни у 1915 році”, — говорить Василь Тимків.
За його словами, дослідник Радім Капавік з Чехії роками вивчає історію Першої світової війни, зокрема військові дії на Івано-Франківщині. Він ділиться з представниками КП “Пам’ять” документами, які вдається знаходити в європейських архівах.
“Це — важливо, тому що були окремі полки, які наполовину формувалися з українців та словаків. Завдяки їхній архівній інформації ми змогли віднайти цілий ряд поховань українці часів Першої світової війни. Це — наші давні колеги з Чехії. Також з ними наразі є науковиця з Америки пані Кетрін, яка також вивчає історію Першої світової війни”, — розповідає Василь Тимків.
4 липня знімальна група відвідала села Старуня та Верхній Майдан
Зі слів Василя Тимківа, там вони пройшлися вцілілими окопами часів Першої світової війни, де на позиціях у складі одного з полків Австро-Угорської імперії служили двоє братів.
“Також ми ідентифікували ймовірне місце поховання одного з братів у селі Старуня. У цьому нам активно допомогли місцеві жителі, які поділилися переказами, спогадами про ті часи”, — каже Василь Тимків.
5 липня відбувалася експедиція до Заліщиків Тернопільської області, а 6 липня знімальна група планує відвідати місто Сокаль Львівської області. Як підсумовує Василь Тимків, такі спільні проєкти з іноземними колегами — це також змога познайомити як з історією минулого, так і сучасності.
“Науковці активно допомагають Збройним силам України, збирають різноманітну допомогу, створили, наприклад, неформальну групу, яка називається “Історики — історикам”. Зокрема, допомагають працівникам КП “Пам’ять”, які зараз воюють на фронті й іншим дослідникам”, — говорить Василь Тимків.