В ефірі однієї з програм керівник уряду заявив, що хворі, які лікуються в амбулаторних умовах (тобто вдома), мають право одержувати безплатно всі послуги та ліки, передбачені пакетом допомоги, спрямованим на боротьбу з COVID-19. Такі слова обурили українців, які мали справу з коронавірусом, адже багатьом ліки треба було купувати за свій кошт, пише Експрес.
Скільки доводиться витрачати українцям на медикаменти, лікуючись вдома?
“ЛІКАРКА СКЕРОВУВАЛА НАС В АПТЕКУ”
“Одного дня у мене підвищилась температура. Я зателефонувала до сімейної лікарки, вона сказала, що безплатних ПЛР-тестів нема. Тож я зробила тестування у приватній лабораторії. Отримала позитивний результат, — розповідає 42-річна Оксана Колесник, тернополянка. — Лікувалась вдома. За призначенням сімейної лікарки купувала всі необхідні медикаменти, робила комп’ютерну томографію — все за власний кошт. Мені виписали одразу декілька антибіотиків, уколи в живіт для розрідження крові, вітаміни. Загалом я витратила приблизно 15 тисяч гривень тільки на своє лікування. Потім захворів чоловік, витрати були аналогічні”.
Пані Оксана переконує: жодного разу сімейна лікарка не сказала, що в лікарні є безплатні ліки для неї чи чоловіка, натомість виписувала медикаменти і скеровувала в аптеку.
“Прем’єр-міністру щодо його заяви про право на безплатне лікування я б сказала таке: у цій країні ми маємо право хіба що безплатно вмерти!” — обурюється жінка.
“А ЩО РОБЛЯТЬ ЛЮДИ, ЯКІ НЕ МАЮТЬ ГРОШЕЙ?”
48-річна львів’янка Олена Мельник хворіла на коронавірус разом з чоловіком і дітьми.
“Спершу сімейна лікарка виписала нам противірусні препарати, антибіотик, гормональний препарат. Пізніше виписали уколи в живіт для розрідження крові — тільки за дві упаковки заплатили 3920 гривень. Загалом, за моїми підрахунками, на все лікування родини ми витратили приблизно 40 тисяч гривень, — каже жінка. — Ще зауважу, що всі уколи я роблю сама. Якби довелося звертатися по допомогу до фахівців (а переважно таку послугу пропонують приватні клініки), сума витрат була б ще вищою. Також є проблема з купівлею деяких ліків. Наприклад, дві упаковки препарату для розрідження крові ми ледь знайшли — забронювали в одній аптеці на всю Львівську область!”
Родина пані Олени ще лікується, тож витрати будуть ще більші.
“Не знаю, що роблять люди, які не мають грошей. Хіба на Бога надіються, — каже пані Олена. — Лікарка й словом не обмовилася, що якийсь медикамент можна було б отримати безплатно. Хотілося б, щоб пан прем’єр-міністр докладніше розповів про таке безплатне лікування, якщо все це — не вигадка”.
“БЕЗПЛАТНІ — ТІЛЬКИ СПІВЧУТТЯ”
58-річний Іван Філіпович із Києва захворів на коронавірус наприкінці літа. У цей же час занедужала і його 86-річна мати. Чоловік каже, грошей на лікування від держави не отримав. За всі медикаменти та медичні послуги довелося платити.
“Безплатно ми з мамою отримували тільки співчуття… Тести на коронавірус та КТ ми робили за власні кошти, — каже чоловік. — Сімейна лікарка призначила мені антибіотики і жарознижувальні препарати. Тоді я жартома запитав: “А це я маю все купити?” — вона трохи розгубилася і відповіла, що інших варіантів немає. Лікування мами обійшлося в 10 тисяч гривень. Моє — також недешево. Тест на коронавірус у приватній клініці коштував 1300 гривень. КТ я робив двічі по 2100 гривень. Вітаміни коштували ще 1000…”
“ЦЕ ПРОСТО СМІШНО!”
Сімейна лікарка Людмила Звір-Мацко каже: пацієнти, які лікуються вдома, не отримують безоплатних ліків. Усе, на що вони можуть розраховувати, — консультації, тест на коронавірус та КТ за направленням у державній лікарні.
“Згідно з протоколом, амбулаторно лікуються тільки хворі із легкою формою коронавірусу. Серед препаратів, які їм необхідні, — жарознижувальні. Ці ліки пацієнти купують за власні кошти, тому я не розумію, які медикаменти для лікування коронавірусу вдома можна отримати безплатно, — це просто смішно, — дивується сімейна лікарка. — За скеруванням сімейного лікаря пацієнт може безплатно пройти ІФА-тест на імуноглобуліни. Для того, щоб отримати направлення, у пацієнта мають бути такі симптоми: кашель, температура, ломота в тілі. Аби отримати скерування на безплатне КТ, у пацієнта має бути задуха, сатурація менш як 95 та біль у грудях”.
Сімейний лікар Михайло Данильчук також працює з амбулаторними хворими на ковід. Каже, що вперше чує про можливість отримувати безплатні медикаменти пацієнтами, що лікуються вдома.
“Щоразу, коли слухаю заяви політиків про боротьбу з ковідом, то обурююся, бо вони зовсім не розуміють реальний стан справ, — каже лікар. — Безплатними для амбулаторного пацієнта є тільки консультація сімейного лікаря, ПЛР-тест і КТ за направленням. Ліки для симптоматичного лікування хворі купують самостійно”.