-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Енергодім: як франківці утеплюють будинки за державні гроші

-Реклама-spot_img
spot_img
Програма «Енергодім» дозволяє багатоквартирним будинкам отримати часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності.

Програма “Енергодім” існує вже рік, у ній уже взяли участь чотири будинки в Івано-Франківську. Податися може будь-яке ОСББ, пише Репортер.

Два пакети для ОСББ

Програму «Енергодім» від Фонду енергоефективності впроваджують в Україні з 16 серпня 2019 по 31 грудня 2023 року. Мета – модернізувати систему опалення у багатоквартирних будинках. Спочатку встановлюють індивідуальне опалення. Потім проводять балансування гідравлічної системи будівлі та теплоізоляцію трубопроводів у неопалювальних приміщеннях.

Як обіцяють організатори, модернізація системи опалення вплине на суму в платіжках і сприятиме комфорту. Наприклад, індивідуальний тепловий пункт регулює температуру в будинку, залежно від погодних умов. Є два пакети послуг, залежно від того, скільки у будинку треба зробити: А (Легкий) і Б (Комплексний). Поки що всі будинки у Франківську долучилися до програми за другим пакетом.

- РЕКЛАМА-

Інколи встановлення індивідуального теплового пункту є невигідним для мешканців. Таке буває, якщо є суттєві проб­леми у внутрішньобудинковій системі, наприклад, розбалансовані стояки чи забруднені опалювальні прилади, або коли у 70 % квартир вже є автономне опалення.

«Енергодім» працює за принципом співфінансування: для перших 500 ОСББ 70 % робіт фінансують з держбюджету, на 10 % допомагає місто, а 20 % – гроші самого ОСББ. Для наступних розмір фінансування від Фонду енергоефективності – 50 % для пакету Б, 40 % – для пакету А. Подаватися можуть лише ті будинки, де вже є ОСББ.

Треба об’єднуватись

У Франківську до програми поки що долучилися чотири будинки. Йдеться про ОСББ на Богунській, 4, ОСББ «Гердан» на Гаркуші, 19, ОСББ на Молодіжній, 36 та ОСББ «Наша господа» на Тисменицькій, 238.

Енергодім: як франківці утеплюють будинки за державні гроші
Будинок на Богунській, 4

Також «Енергодім» допомагає покращити опалення у Тлумачі (ОСББ «Правник» на Винниченка, 14Б), Коломиї (ОСББ на Петлюри, 38 і Довженка, 16), а також в ОСББ «Січове» на Січових Стрільців, 15 у Калуші. Заявки двох калуських і двох долинських ОСББ наразі перебувають на розгляді.

«На Богунській, 4 – невеликий будинок, роботи десь на 2,5 млн грн. Цей об’єкт, думаю, буде завершений одним із перших, – розповідає директор міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. – Ще цього року мали б завершити будинок на Гаркуші, 19 – до 3 млн грн. А на Тисменицькій, 238 – великий об’єкт, загальна кошторисна вартість десь 3,5 млн грн. Його, напевно, будемо робити наступного року, бо погодні умови вже не дозволяють, а там треба знімати дах».

За словами Смушака, ще по одному будинку вже готовий енергоаудит, і з десяток ОСББ цікавляться програмою.

«Люди чекають, як пройдуть пілотні проєкти у Франківську, хочуть побачити, які будуть розрахунки з боку фонду, – каже Михайло Смушак. – Програма цікава, бо ми можемо залучати немалі кошти на модернізацію будинків у місті. Але зараз нестабільна ситуація, тому навіть тих 20 % людям дуже важко зібрати. І ще – тут досить довга процедура, яка відлякує багато ОСББ».

За словами директора департаменту, у Франківську немало програм з утеплення будинків. Наприклад, «Теплий дім», за якою місто давало частку фінансування на заходи з енергоефективності: міняли вікна на сходових клітках. Також будинки можуть подаватись на конкурс місцевого самоврядування чи бюджет участі.

«Але треба створювати ОСББ. В іншому випадку не можна отримати ні міські кошти, ні з державного бюджету», – наголошує Смушак.

Довга процедура

Будинок на Богунській, 4 – двоповерховий, на вісім квартир. Його будували у 1950-х, з того часу капремонту тут не було.

«Будинок здали в експлуатацію в 1959-1960, він розрахований десь на 75-100 років, – каже голова правління ОСББ на Богунській, 4 Владислав Пірус. – З того часу лише міняли шифер на горищі, частково замінили підмостки. Тому, коли побачили, що є така програма, вирішили податися. Наш будинок малий, ми раніше не планували тут створювати ОСББ. Але довелося створити, а потім почали збирати документацію. Дуже допоміг представник Фонду на Прикарпатті Владислав Тимошенко, який скерував нас у потрібному напрямку».

За словами голови, найважче було переконати мешканців будинку взяти участь у програмі. Але спонукало те, що будинок потрапив до 500 перших, яким відшкодують аж 70 %.

«Процедура трохи довга, ми почали в серпні 2019, а лише в березні 2020 подали заявку, – говорить Владислав Пірус. – Десь більше двох місяців зайняв енергоаудит. Ми хотіли перевірити взимку, наскільки стіни тримають тепло. Виявилося, що найбільша наша проблема – горище. У нас балкове перекриття, не утеплені стіни, тому все тепло тікає».

Утеплення будинку планують завершити вже до кінця цього року.

Енергодім: як франківці утеплюють будинки за державні гроші
Як податися

Якщо ОСББ вирішило подавати заявку, то спочатку треба провести енерго­аудит. Аудитор складає енергосертифікат будівлі та заповнює рекомендаційний звіт, в якому описує енергоефективні заходи, необхідні для будинку.

Далі ОСББ на загальних зборах ухвалює рішення про участь у програмі та визначає максимальну вартість проєкту. Потім житлове об’єднання подає заявку на участь у програмі та відкриває рахунок в банку-партнері – «Укргазбанку» або «Кредобанку». Приклади заявок можна знайти на офіційному сайті «Енергодому».

Якщо заявку підтвердять, то об’єднання співвласників багатоквартирного будинку сповістять письмово та електронно, а перший транш перерахують протягом 30 робочих днів.

Тим часом на загальних зборах ОСББ вирішує, якого проєктувальника залучити для розробки документації та проведення експертизи. Вимоги до обладнання та матеріалів також можна знайти на сайті. За необхідності, ОСББ може взяти кредит в одному з двох банків-партнерів проєкту. До речі, ті, хто ще подасть заявку до кінця 2020 року, зможуть отримати другий або третій транш ще до остаточного розрахунку.

Після отримання проєктної документації об’єднання подає другу заявку про часткове відшкодування коштів. Усі заявки можна подавати лише через банки-партнери. Протягом 30 робочих днів мешканцям надійде другий транш – відшкодування витрат на проєктування.

Далі ОСББ самостійно обирає підрядників, але за роботами має здійснюватися нагляд – його може забезпечити представник фірми, яка робила проєктну документацію. Після завершення робіт проводиться сертифікація енергетичної ефективності будинку та обстеження інженерних систем.

Потім надійде третій транш – за витрати на роботи.

Авторка: Ольга Романська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні