29 грудня у Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка покажуть прем’єру рок-мюзиклу “Наталка Полтавка” у постановці Ростислава Держипільського та Назарія Панівна.
Про це інформує Правда.іф.
Франківський драмтеатр покаже цю п’єсу Івана Котляревського уже шостий раз. Нова версія “Наталки Полтавки” – це сучасне перепрочитання першого драматичного твору нової української літератури.
“29 грудня ми мали б святкувати ювілей – 85 років з часу створення нашого театру. Але мене трохи напружувала ця дата. Мене цікавило, чи справді до 1939-го року в Галичині не було театру. Адже 39-й рік асоціюється у нас з датою окупації і колонізації Галичини радянськими військами. І не хочеться вірити насадженому наративу, начебто радянська влада принесла в ці землі культуру і театр. Ми зайнялися дослідженням, почали шукати інформацію в архівах. Познаходили багато фактів. І тепер можемо говорити, що нам не 85 років. Є багато свідчень, що ми можемо вести початок нашого театру з 1911 року. Мова про театр Тобілевича в Станиславові. І роботу перший театральний колектив Галичини почав саме з “Наталки Полтавки”, тому це дуже знаково. В 39-му році совіти створили театр. В основу його, окрім трупи Тобілевича, увійшли частини інших труп. На теренах нашої області того часу діяло 14 професійних театральних труп”, – розповідає директор облмуздрамтеатру Ростислав Держипільський.
Постановка “Наталки Полтавки” 2024 року переосмислює знайому історію завдяки нестандартному підходу до місця дії та абсолютно неочікуваного трактування ключових персонажів, адаптації музичних номерів, які зробив Юрій Шацький та хореографії від Дмитра Леки.
“В цьому році ми мали відзначати оті 85 років театру і вирішили відмовитися від звичних концертів і діяти по-іншому – відсвяткувати виставою, новою прем’єрою. “Наталка Полтавка” – знаковий твір для українського театру. Це перший драматургічний твір написаний сучасною українською мовою. З її постановки починається історія українського театру. У піснях ми залишили оригінальні тексти і музику, але зробили сучасне аранжування. Кожне покоління українців має право мати свою версію Наталки. Не треба залишати її музейною, а можна взяти і зробити своєю, рідною”, – каже Ростислав Держипільський.
У мюзиклі звучить рок-бенд з артистів оркестру Франківського драмтеатру.
Режисер-постановник Назарій Панів розповідає: “Хотілося показати, що наш український матеріал може бути не гіршим, а то й кращим за твори літератури, які на слуху. Щоб люди зрозуміли, що за часи окупації у наших головах залишилося багато російських наративів. Зокрема зі школи ми не любимо уроків літератури, бачимо у ній шароварну тенденцію, а треба показувати, що наше – геніальне, круте і сучасне”.