Люди на діловій зустрічі за столом у офісі.
Диван на коліщатках в темній вітальні

Франківські фахівці разом з колегами з 4 країн створили комікси для підлітків про міграцію

Автор: Любов Семанишин
08/07/2025 12:46
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Болючий досвід еміграції, втілений у діджитал-коміксах – викладачі українського університету спільно із партнерами з Туреччини, Швеції, Німеччини та Нідерландів створили графічні історії біженців.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

В основу коміксів лягли розповіді представників різних національностей, чиє життя змінила війна, інформує Правда.іф.

Над проєктом DICOMI більше року працювали експерти Університету Короля Данила разом із колегами з Туреччини, Швеції, Німеччини та Нідерландів. Директор Global Institute for Research Education and Scholarship (Нідерланди) Константінос Карацас каже: «Усі ці проєкти розбили нам серце, адже більшість людей дуже постраждали, щоб дістатися сюди – і водночас більшість із них хоче повернутися додому. Цей проєкт – це обличчя, голос, запах, смак і розум нашої міжнародної реальності. Ці люди становлять значну частину громадськості у сучасному світі 2025 року».

Фахівці записали пів сотні інтерв’ю з мігрантами з різних країн, зокрема, з України та Сирії. Працювали онлайн та офлайн – безпосередньо у країнах проживання біженців. На основі розповідей мігрантів створили збірні сюжети та розробили 10 цифрових коміксів для підлітків, які розмістили у вільному онлайн-доступі.

Люди на діловій зустрічі за столом

«Зосередилися на різних проблемах, із якими найчастіше стикаються емігранти, щоб показати, що навіть найскладніша ситуація має вирішення. У коміксах немає конкретної історії того чи іншого героя. Враховувався спільний досвід людей, і на його основі моделювалися сюжети. Частково, мабуть, багато хто впізнає себе на цих картинках», – розповідає помічник проректора з міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Валентин Васечко.  

За даними ЮНІСЕФ, у світі зареєстровано 6,86 мільйонів біженців з України. На кінець 2024 року кількість дітей-мігрантів, переміщених з різних країн через конфлікти і насильство, становила 48,8 мільйонів.

Комікси переклали мовами країн партнерів-учасників проєкту. У кожній із них графічні історії презентуватимуть підліткам у школах, щоб пояснити, наскільки складно буває їхнім ровесникам у чужій країні. Все для того, щоб допомогти дітям швидше налагодити контакт і допомогти юним мігрантам легше адаптуватися у новому для них місті та навчальному закладі. 

Група людей тримає сертифікати у конференц-залі

 «Це не тільки про українців, а загалом про тему міграції у всьому світі. Дітей потрібно виховувати так, щоб вони не принижували інших людей, у тому числі своїх ровесників, а навпаки підтримували їх після вимушеного переїзду, – каже завідувачка кафедри дизайну УКД Ірина Матоліч. – Формат коміксів обрали, щоб зацікавити підлітків, тому враховували всі особливості жанру, ретельно підбирали композицію, кольори». 

Комікси українською мовою можна переглянути у цифровому форматі на сайті Університету Короля Данила (https://ukd.edu.ua/dicomi), а також англійською на ресурсі проєкту DICOMI (https://dicomiproject.eu/).

Довідково: Проєкт фінансується програмою ЄС Erasmus+. Його реалізовують Університет Короля Данила (Україна), Yildiz Technical University (Туреччина), The Institute for Roma and Minorities Inclusion (Німеччина), The Global Institute for Research, Education and Scholarship (Нідерланди), Istanbul 29 Mayis University (Туреччина) та ГО «Nordic Horizon Institute» (Швеція).