12 травня у календарі значиться як Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми. Про те, що таке хронічна втома, як її виявити та як лікувати і чи справді це захворювання є небезпечним, читачам Правда.іф розповідає лікар-невролог, психіатр КЗ «Міська поліклініка №5» Світлана Анохіна.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
– Світлано, що таке хронічна втома і чи таке захворювання взагалі існує?
– Хронічна втома – це діагноз, з яким ми зустрічаємося все частіше і частіше. Він на слуху у медиків, і на слуху у жителів великих міст. Це захворювання, яке не має точно встановленої причини, але має фактори, які можуть його спричинити.
Основні такі фактори – зниження імунітету різними вірусами, зниження реактивності організму внаслідок різних стресів, внаслідок поганої екології, перебування в непровітрюваних приміщеннях, сидячий спосіб життя, висококалорійне і високоенергетичне харчування, яке досягається прийомом лише вуглеводів, а не збалансованим харчуванням. Досить часто ознаки синдрому хронічної втоми спостерігають у людей, які нещодавно перенесли захворювання вірусної природи. Ґрунтовні дослідження дали змогу виявити ознаки ураження герпевірусом людини 7-го типу.
Цей синдром вражає переважно людей працездатного віку, жителів мегаполісів. Він характеризується втомою, яка не проходить після нічного відпочинку, після нічного сну і триває довгий період часу, близько шести місяців. Людина засинає, хоче відновитися, але так звана «бойова втома», якої ми набуваємо протягом дня, нас не покидає. Клінічно цей синдром проявляється також у відчутті загальної слабості, головних болях, болях у м’язах, пригніченому настрої, спалахах агресії.
– Наскільки це може бути небезпечним для організму?
– Наслідком хронічної втоми може стати депресія. А це уже серйозне захворювання із серйозними наслідками. У людини спостерігається зниження життєвої сили, зниження реактивності організму, людина стає схильною до застудних захворювань, не може боротися з вірусами, які постійно атакують наш організм, постійно хоче спати, її працездатність знижується, людина стає в’ялою і безініціативною.
– У медичних закладах лікарі ставлять такий діагноз – синдром хронічної втоми?
– Так, синдром хронічної втоми це діагноз, і має свій код G93.3 за міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду. Проте лікарі більше люблять такий діагноз, як вегетосудинна дистонія. Адже пацієнт з синдромом хронічної втоми – це молода людина, віком 30-40 років, переважно це жінка, яка працює на посаді або менеджера середньої ланки або керівника, має ряд обов’язків і досить велику відповідальність. У людини – загальна слабкість, швидка втомлюваність, людина не відпочиває після сну. До цих симптомів може приєднатися пітливість, тахікардія, тривога, закреп, тощо. Адже синдром хронічної втоми пов’язують з порушенням функціонування регуляторних центрів вегетативної нервової системи. Тому лікарі часто озвучують діагноз – ВСД.
– Але ж способи лікування цих захворювань різні?
– Для того, щоб поставити діагноз «синдром хронічної втоми», користуються діагностичними критеріями. Великі діагностичні критерії – тривала втома, яка має невідоме походження, зниження рухової активності більше, ніж наполовину. І малі критерії – погіршення короткотривалої пам’яті, зниження концентрації уваги, збільшення лімфовузлів, підвищена схильність до запальних захворювань, запалення слизових, сльозотеча, сухість в роті, болі в м’язах, головний біль невідомого походження, сон, який не відновлює сили і загальний неспокій, тривога.
– А яке лікування назначають при синдромі хронічної втоми?
– Для того щоб призначити лікування, потрібно поставити діагноз. І цей діагноз буде лише на основі симптомів, бо аналіз крові, як правило, нічого не покаже, інші обстеження теж покажуть норму.
Лікування на перших етапах відносно просте. Важливим є вчасне звернення до лікаря і діагностика синдрому, дотримання правильного режиму дня, правильного харчування, вживання більше свіжих овочів і фруктів, менше вуглеводів. Потрібно нормалізувати режим праці і відпочинку. Дуже важливо дотримуватися питного режиму, людина повинна вживати в день півтори літри води, це неписаний закон. Також рекомендовано відмовитись від таких шкідливих звичок як тютюнопаління та вживання алкоголю, провести детоксикацію організму. Адже, як відомо, ці шкідливі токсини здоров’я не додають. Важливим є зниження рівня стресу Лікарі, як правило, з медикаментів рекомендують вітамінно-мінеральні комплекси, легкі адаптогени, гепатопротектори, імуномодулятори.
Розмовляла Любов Загоровська