Журнал «Тиждень» поспілкувався з народними депутатами про можливості країни після пандемії COVID-19.
Ось що відповіла прикарпатська нардепка Оксана Савчук на запитання журналістів.
Чи може завершення епідемії стати шансом для України, щоб посилити свої геополітичні позиції й економічну присутність у світі?
«Будь-який проект може стати успішним, якщо його реалізовує професійна та злагоджена команда і якщо процесом керує беззаперечний лідер. У нас із цим проблеми. Проект прориву України під час сьогоднішньої пандемії має всі права на життя.
Чи може Україна запропонувати альтернативні майданчики для запуску промислових об’єктів під європейського інвестора? Так. Ми володіємо достатнім трудовим ресурсом, є виробниками (навіть експортерами) електричної енергії, маємо вільні ділянки тощо. Отже, справа за національним лідером та дібраною ним командою, які торік кілька разів отримали від українців мандат довіри на швидкі й реальні реформи. Коли ж їх здійснювати, як не в час загальної кризи? Гірше не буде…»
Що ми повинні зробити, щоб відвоювати своє місце під сонцем?
«Навіть якби не було цих масових уражень коронавірусною інфекцією та карантинного режиму, нам варто дещо врегулювати наші дії як у внутрішній, так і в зовнішній політиці. В обох цих площинах нині немає чіткості та стрункості ідей і дій. Що для нас НАТО і ЄС? Хто наші стратегічні міжнародні партнери? Чи ми готові озвучити нації ідею, яка об’єднає нас усіх? На Сході в нас визвольна війна з російською імперією чи внутрішній конфлікт? Мені особисто важко повірити, що на шостий рік після загибелі протестувальників Революції гідності я не можу для себе почути чітких відповідей від перших осіб держави на ці прості запитання. Зараз нам треба ліквідувати офшорні схеми; змусити повернути капітал назад в Україну, що його незаконно вивели; зменшити залежність від імпорту та посилити держзамовлення саме в українських виробників. У такому разі кошти залишатимуться в Україні, а це і робочі місця, і сплата податків».
Наскільки реальною є загроза того, що Росія під час пандемії доб’ється послаблення санкцій? Чи може так статися, що в нас поменшає союзників, а отже, світова спільнота погодиться на повернення України в зону російських інтересів?
«Назвімо речі своїми іменами. Росія не раз доводила своє вміння проводити диверсійні інформаційні операції, впливати на політику іноземних держав, атакувати та завдавати шкоди, навіть не вивівши жодного танка з ангару чи солдата з казарми. Однозначно такі спроби Москви триватимуть далі, особливо в час, коли вся увага та ресурси держав і наддержавних об’єднань спрямовані на подолання наслідків поширення коронавірусної інфекції. Проте вплив Росії у світі зменшуватиметься через падіння цін на нафту та через COVID-19. Нам аж ніяк не можна послаблювати тиск на Москву й потрібно далі застосовувати санкції на рівні держав».
Вона сама хоть вірить в те що сказала? Чи скоріше як завжди ляпнуло аби ляпнути. Ми вже мали “прорив” дна після майдану. Більше таких “проривів” не хочеться.