Франківська ОТГ може утворитися вже у жовтні

В Україні п’ятий рік триває реформа децентралізації. На Прикарпатті вже утворили 37 об’єднаних громад – це трохи більше половини від запланованих.

Результат пошуку зображень за запитом "Франківськ"

Активно готується до об’єднання з довколишніми селами і Франківськ, пише Репортер. То що маємо нині і чого чекати далі?

Гроші підняли хвилю

У загальноукраїнському рейтингу спроможних громад Мінрегіонбуду за підсумками липня область зайняла 13 місце. Це після того, як у 2015 році на об’єднання наважилися три перші ОТГ – Печеніжинська, Верхнянська та Старобогородчанська, у 2016 утворилися ще вісім, у 2017 – ще 12.

«На початку реформи у всіх стояло питання, чи працюватиме децентралізація, як вона буде відбуватися, чи держава дотримає своїх обіцянок щодо ресурсів. Перші три громади показали добрий результат, адже раніше ті села не могли розраховувати на фінансові ресурси, які отримали після об’єднання. Почалася жвава хвиля – бюджетна децентралізація давала поштовх для розвитку громад», – говорить виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Утворені три громади і нині показують добрі результати. Так у Старобогородчанській ОТГ взялися за будівництво цементно-бетонних доріг, ремонтують навчальні заклади, народний дім, придбали швидку та обладнання для амбулаторії, створили пожежну команду, відкрили ЦНАП. А на 6 га землі там діє сонячна електростанція.

У Верхнянській громаді мешканців забезпечили питною водою, відремонтували дитсадок, відновили медичну амбулаторію, також ремонтують дороги. А Печеніжинська ОТГ прославилася на всю країну у проєкті «Громада на мільйон». Тут теж вирішують питання інфраструктури, відкрили ЦНАП, розвивають фермерство, зокрема вівчарство. Не відстають й інші новостворені громади.

У 2018 році на Прикарпатті утворилося ще сім ОТГ, зокрема перша громада у місті обласного значення – Коломиї. А у 2019 вибори пройшла Долинська ОТГ.

Загалом нині 388 тис прикарпатців увійшли до об’єднаних громад, в яких вже відбулися вибори. До ОТГ увійшли 156 сільських і селищних рад.

За даними Мінрегіонбуду, на 1 серпня в Україні затверджені 23 перспективні плани формування територій громад в областях. Без урахування тимчасово окупованих територій там передбачено створення 1356 ОТГ, які об’єднають 9702 громади. Наразі є 924 ОТГ, з яких 44 очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів.

Сумніви є різними

За словами Юрія Стефанчука, лідером з об’єднання на Франківщині є Коломийський район. Там успішно працюють шість громад: Коломийська, Коршівська, Матеївецька, Нижньовербізька, Печеніжинська та П’ядицька. Ще дві отримали позитивний висновок ОДА – Корницька і Підгайчиківська.

Є райони, де утворили лише по одній громаді. У Верховинському це – Білоберізька ОТГ, у Галицькому – Більшівцівська, у Рогатинському – Букачівська, у Снятинському – Заболотівська. Городенківський район – єдиний, де немає жодної ОТГ.

«Є прихильники об’єднання, а є ті, хто не сприймає. Сумніви є різними. На Городенківщині діалоги ведуться, обговорюється утворення громад за межами перспективного плану, – говорить Стефанчук. – Планом було передбачено утворення двох ОТГ – Городенківської і Чернелицької, яка була вже готова до утворення і в останній момент вирішила зачекати. Ця громада – віддалена від Городенки і наближена до Дністровського каньйону, який нині має значні перспективи – сільське господарство й розвиток туризму».

Днями у Тишківцях обговорили створення ОТГ з восьми сільрад 13 населених пунктів. До громади мали б увійти Чортівець, Вікно, Вільхівці, Олієво-Королівка, Раковець, Тишківці, Корнів, Лука, Незвисько, Воронів, Уніж, Монастирок, Семенівка. Громада налічує понад 10 000 мешканців. Центром мали б бути Тишківці. Результати скоро будуть вже відомі, каже Юрій Стефанчук.

Цього року позитивний висновок щодо об’єднання отримала Калуська ОТГ, яка приєднає до міста села Кропивники і Мостище. Також до цієї громади вже має бажання приєднатись і Вістова. У Коломийському районі позитивні висновки отримали Підгайчиківська і Корницька ОТГ, у Надвірнянському – Пасічнянська, у Рожнятівському районі – Дубівська, а в Тисменицькому – Єзупільська об’єднана громада, до якої увійдуть Єзупіль і Ганнусівка. Ямницька ОТГ отримала позитивний висновок про доєднання села Рибне.

Франківська ОТГ – на порозі

Активно дивиться у бік об’єднання і Франківськ. Як обласний центр він і так працює за принципами об’єднаної громади. Тож залишається лише приєднати довколишні села, каже Стефанчук.

І тут міський голова Руслан Марцінків не залишає місця для вагань – щонеділі він їздить у навколишні села, зустрічається з громадами, відвідує недільні служби і ходить на громадські обговорення. А усі ці розмови підкріп­лює угодами про співпрацю, в яких пропонує селам міські послуги – школи, садки, лікарні, комунальний транспорт, плюс ще й гроші на вирішення найболючіших проблем. А все для того, щоб села не передумали щодо Франківської ОТГ або хоч зачекали з об’єднанням з іншими сільрадами.

«Івано-Франківськ зробив унікальний формат співпраці з довколишніми селами з підписанням договорів про співпрацю, – каже Юрій Стефанчук. – В кожного населеного пункту є свої запитання і до голови сільради, і до міського голови. І такий формат дозволяє вивчити проблеми сіл і частково вирішити їх, зрозуміти стратегічне бачення розвитку території».

Наразі два села – Черніїв і Підлужжя – вже готуються увійти до Франківської ОТГ. В обох мешканці проголосували за приєднання до Франківська. Тож тепер рішення – за сільрадами. Далі таке ж питання розглянуть і на сесії міськради. Потім буде спільний проєкт рішення щодо утворення Франківської громади. І ще потрібен позитивний вис­новок ОДА щодо законності утворення – щоб уже остаточно проголосувати на міській і сільських сесіях.

Стефанчук припускає, що за умови позитивного прогнозу громаду з цент­ром у Франківську створять уже в жовт­ні. А за рік – восени 2020 – можуть відбутися і місцеві вибори.

«Ми бачимо, що у нової влади реформа децентралізації є пріоритетною. Ми чули багато розмов щодо дострокових виборів. І дуже добре, що наразі є розмова, що процес децентралізації потрібно завершити, привести до відповідності законодавство і вже на його базі провести всеукраїнські вибори до ОТГ. На базі Прикарпаття таких громад буде близько 60, – говорить Юрій Стефанчук. – Перед тим, як нова Верховна Рада почне приймати закони, вона ще повинна сформувати Кабмін. Ми не знаємо, наскільки це може затягнутися, які закони і коли приймуть першими».

(Visited 97 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3605

загрузка...

У власності голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля з нерухомості — тільки гараж 09:36 13 коментарів

У жовтні минулого року чинний голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації (на той час - директор Бурштинської ТЕС) Денис Шмигаль набув у власність гараж у Львові, загальною площею близько 16 квадратних...

Село Вістова приєднається до Калуської ОТГ 15:55

Івано-Франківська обласна державна адміністрація прийняла рішення «Про затвердження висновку щодо відповідності проектів рішень про добровільне приєднання до Калуської міської об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України». Розпорядження підписав голова Івано-Франківської...

П’ядицька ОТГ одна із перших в Україні отримає свій герб (відеосюжет) 14:46

П’ядицька об’єднана територіальна громада одна із перших в Україні отримає свій герб. Допомагає об’єднанню у цьому Всеукраїнська ініціатива «Активна громада». У фінал вийшли два варіанти гербів із десятка запропонованих. Тепер...

Голови Прикарпатських ОТГ зустрілись із новообраними депутатами Верховної Ради (фоторепортаж) 10:48 1 коментар

Діалог між об’єднаними територіальними громадами та депутатами започаткував Івано-Франківський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Голови прикарпатських ОТГ зустрілись з новообраними депутатами Верховної Ради України...

Кращі практики ОТГ: мости своїми силами, електронний щоденник та якісна медицина для сіл (фоторепортаж) 14:15

Кожна громада унікальна по-своєму і, впроваджуючи реформу децентралізації, освітню, медичну та інші секторальні реформи, знаходить свої рішення та виробляє практики варті поширення. «Будь-яка реформа починається з пілотних проєктів. Від їх...

Франківський водоканал може перейти на погодинну подачу води. Причина – борги містян 22:05

У серпні іванофранківці втричі менше оплачують тарифи за водопостачання. Івано-Франківськводоекотехпром може не вистачити коштів для розрахунків за електроенергію, і підприємство змушене буде перейти на погодинний графік подачі води. Про це...

Івано-Франківщина в аутсайдерах з будівництва доріг місцевого значення 18:12 4 коментарі

Івано-Франківська область у списку аутсайдерів з будівництва доріг місцевого значення. Про це у Facebook повідомив Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України. Разом з Прикарпаттям пасуть задніх Чернівецька, Полтавська, Чернігівська, Луганська, Кіровоградська області,...

До Калуської ОТГ приєдналося ще одне село 14:53

До Калуської ОТГ приєдналася Вістівстка сільська територіальна громада, пише Правда.іф. "Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України вітає Калуську міську ОТГ з добровільним приєднанням до неї Вістівської сільської територіальної громади, про...

Місто продовжує грошима заохочувати на службу в ЗСУ 11:41

Місто виплатить матеріальну допомогу франківцям, які проходять військову службу в Збройних Силах України. Відповідне рішення ухвалив виконавчий комітет у середу, 14 серпня. Згідно з ним, четверо франківців отримають шість тисяч...

Денис Шмигаль закликає кандидатів на посади голів прикарпатських РДА подавати резюме 10:29 1 коментар

Денис Шмигаль, голова Івано-Франківської облдержадміністрації, закликає кандидатів подавати заявки на конкурс голів районних державних адміністрацій. Про це очільник області написав у Facebook. Друзі! Відкрито проект ЛІФТ для Івано-Франківщини!!! Кандидати на...

З’єднання Північного та Південного бульварів коштуватиме більше 46 мільйонів гривень 22:38 5 коментарів

Управління капітального будівництва Івано-Франківського міськвиконкому визначило підрядника робіт з будівництва Північного бульвару на ділянці від вул. Бельведерської до вул. Панаса Мирного в м. Івано-Франківську. У тендері взяли участь дві компанії:...

Марцінків послідовно “дотискає” приєднання двох приміських сіл 15:12

Села Підлужжя і Черніїв за крок до об’єднання з Івано-Франківськом. На засіданні сесії міської ради, яке заплановане на 16 серпня, планують дати дозвіл на приєднання до обласного центру вказаних населених...

Порошенко каже, що соратники Зеленського хочуть "вистрелити в спину" армії 09:47

Джерело: Facebook-сторінка Петра Порошенка П’ятий президент Петро Порошенко вважає, що ініціатива "Слуги народу" щодо скорочення Комітету у справах ветеранів - це постріл у спину армії. Дослівно: "Скорочення комітету у справах...

На Франківщині лише один район залишається без ОТГ 17:46 1 коментар

Про свій намір відновити переговорні процеси із сусідніми громадами щодо об’єднання оголосила Виноградська сільська рада Городенківського району. Про це повідомив її очільник Михайло Гоблик, пише Голос України. На останній сесії...

Нова територіальна реформа: Прикарпаття складатиметься із 5 районів і 39 ОТГ 15:12 3 коментарі

12 липня віце-прем’єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко презентував модель ідеальної європейської України з новим адміністративно-територіальним устроєм. Мова йде про те, що замість 490 районів...

Стало відомо, хто замінить "свободівку" Савчук на посаді секретаря Івано-Франківської міськради 14:13

До Івано-Франківської міської ради потрапить новий депутат-"свободівець". Це станеться після того, як секретарка міськради Оксана Савчук складе присягу як народна депутатка. Після цього депутатський корпус повинен визначитись із новим секретарем. У кулуарах...

Зеленський дав Богдану ще одну керівну посаду 08:24

Джерело: указ №595 президента Президент Володимир Зеленський призначив керівника Офісу президента Андрія Богдана головою комісії державних нагород та геральдики. Деталі: Указ набирає сили з дня опублікування, 13 серпня. До складу комісії...

У гірських районах Франківщини дороги зруйновані на 90% – очільник ДП “Дороги Прикарпаття” Андрій Сазонов 13:11

В ОДА розповіли про стан доріг місцевого значення на Прикарпатті. Про це йшлося 12 серпня на апаратній нараді в голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля. На порядку денному обговорили питання “Про...

Прикарпаттю необхідно 15 мільярдів на розвиток гірських регіонів: на що планують витратити гроші 16:26 2 коментарі

Гроші планують витратити на ремонт доріг, мостів, шкіл, відновлення вузькоколійки до Осмолоди, будівництво гірськолижного курорту та покращення екологічної ситуації. 22 липня Володимир Зеленський підписав Указ Про розвиток регіону українських Карпат. Глава держави зобов’язав...

Стало відомо, яка компанія і за скільки з’єднає Північний та Південний Бульвари 15:44 4 коментарі

В Івано-Франківську незабаром розпочнуть роботи із з’єднання Північного та Південного Бульварів. 1 серпня завершили аукціон, де визначився переможець, який і має виконати послуги. Відповідна документація міститься на сайті публічних закупівель...
  • ріел ІФ виринаюча