Студентка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Катерина Ющук з дослідженням “Туризм як засіб корекції психоемоційного стану учасників АТО” зайняла ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з “Туризму”, пише Суспільне Карпати.
Серед локацій в Україні, куди варто вирушати атовцям, юна дослідниця виокремлює “Місця сили”: “Серед них — фортеця Тустань Львівської області, де можна відчути всю велич минулих поколінь, люди ніби переносяться у той період, наповнюються духовним багатством”.
Також, за словами дівчини, варто відвідати село Буша, що на Вінниччині. Там є багато пам’яток різних періодів від часів Київської Русі і до Козацької доби.
“За легендою, у цьому селі у сні можна побачити своє призначення. Також острів Лиса Гора на Дніпрі – є повір’я, що коли нема рослинності, то це хороший провідник космічної енергії. Окрім того, ця Лиса Гора розташована на одному меридіані з пірамідами в Гізі, які теж вважаються джерелом енергії”, – каже Катерина Ющук.
Для психологічного туризму студентка радить обирати місця, які мають потужну історичну, героїчну канву і сугестують містичний компонент.
Під час психологічних турів можна використовувати різноманітні види терапії. Наприклад, фототерапію, “терапію щастям” (створення подій, які викликають емоції -ред.).
“Є ряд технік, які використовують під час психологічного туризму. Найпоширенішими з них є осягнення стихій природи: коли споглядання великих стихій заспокоює психіку людини. Так само використовується вечір в темряві, особливо під час відпочинку в горах, у санаторіях, коли учасники тренінгу навіть не вмикають ліхтарики, а пізніше проводять обговорення тих почуттів, відчуттів та емоцій, які з’явилися в них у цей вечір”, – говорить наукова керівниця дослідження, кандидатка педагогічних наук, доцентка вишу Галина Гуменюк.
Одним з перших в Україні психологічний туризм для реабілітації воїнів АТО/ООС почав впроваджувати кризовий психолог, координатор Центру ресоціалізації військових “Коловорот” Андрій Фоменко з Кропивницького.
“У Карпатах ми маємо шість маршрутів. Явірник, починаємо з Яремча, або ж це гора Хом’як, гора Синяк, Горгани. Також є маршрут по Чорногорі: гора Петрос (брали його і влітку, і взимку). Від озера Несамовите до гори Піп Іван”, – розповідає психолог.
Ветеран до і після такого походу змінюється, вважає Андрій Фоменко: “По-перше, це нові ресурси, вони починають “хворіти горами”. Друге – робота з групою в потенційно-екстремальних умовах, де людина може відчути, чи здатна вона нести відповідальність за інших. Третє — два процеси адаптації: початок і завершення подорожі”.
Як зазначають і практики, і теоретики, важливим є емоційний компонент, коли атовці можуть поділитися своїми враженнями, почуттями, які близькі за досвідом пережитого на війні і після війни.
Этим ублюдкам которые стреляли в таких же голожопых украинцев на востоке украины поможет только дорога на “цвынтар” как путь к реабилитации!