Франківська журналістка показала, як шахраї під виглядом іноземних залицяльників виманюють гроші
Диван на коліщатках в темній вітальні

Франківська журналістка показала, як шахраї під виглядом іноземних залицяльників виманюють гроші

Автор: Олег Мамчур
14/01/2025 19:51
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама

Шахрайство на почуттях. Жертвами стають сотні українок. Аферисти під виглядом женихів – іноземних військових, лікарів, бізнесменів, створюють у соцмережах фейкові сторінки й шукають у мережі довірливих жінок. А керує такими інтернет-залицяльниками винятково бажання поживитися.

Аби показати, як працює шахрайська схема та вивідати усі хитрощі, до яких вдаються ошуканці – наша журналістка Жанна Дутчак відповіла інтернет-кавалеру і певний час листувалася з ним. Що з того вийшло?

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Місяць тому до мене “в друзі” у соцмережах постукався такий собі Джонсон Вільям. Що під образом цього американського військового ховається насправді шахрай – здогадалася одразу. Але журналістська цікавість взяла верх.

Онлайн-листування незнайомець розпочав із розповіді про себе. Мовляв, удівець, має дванадцятирічну доньку, зараз виконує завдання в Сирії. Але “невдовзі збирається на пенсію”. У відповідь отримав вигадану історію й від мене про маму трьох дітей, яка нещодавно розлучилася… Листування на цьому припинилося.

Жанна Дутчак, кореспондентка:

Та через кілька днів “американський військовий” написав знову, щоправда, вже з іншої сторінки.

Другий Джонсон переповів знайому сльозливу історію про померлу від раку дружину та службу в Сирії. Я змінила статус багатодітної мами на самотню літню жінку. І навіть надіслала фото – перше, яке надибала в інтернеті…

Жанна Дутчак, кореспондентка:

Зізнаюся, я думала: на цьому листування з аферистом завершиться. Але на моє здивування віртуальний залицяльник почав засипати компліментами та освідчився.

Насправді все це лише хитрощі та маніпуляція, до яких вдаються віртуальні пройдисвіти, щоби викликати в людей потрібні їм емоції – розповідають психологи. Засліплена почуттями жінка втрачає здатність раціонально мислити. І стає легкою здобиччю.

Михайло Козюк, начальник відділу психологічного забезпечення управління кадрового забезпечення ГУНП у Тернопільській області:

Шахраї – прекрасні психологи, вони знають про потребу самотніх дівчат мати взаємини, бути коханою.

Галина Герасимів, психолог:

Жінки найбільше купляється на те, що їм бракує – дефіцит уваги від чоловіка, війна – безпеки нема, і жінці хочеться повірити в чудо.

Образ військового-іноземця, який ошуканці використовують для зваблення українок – теж один із психологічних прийомів.

Михайло Козюк, начальник відділу психологічного забезпечення управління кадрового забезпечення ГУНП у Тернопільській області:

У жінок серед образів героїв є військові. Саме вони захисники – ідеальні партнери.

Галина Герасимів, психолог:

Військові у формі. Чому використовують цей образ? Зараз жінки хочуть безпеки, ну, на тобі безпеку – давай гроші.

Як саме видурити гроші у закоханої співрозмовниці, в арсеналі аферистів безліч методів – кажуть правоохоронці.

Максим Серватнюк, оперуповноважений відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області ДКП Національної поліції України:

Можуть казати, що хоче приїхати жити разом, хоче створити сім’ю, після чого буде казати, от я зібрався, але виникли проблеми, він перетинає кордон, а в нього виникли проблеми з митницею чи візою, і потрібно внести якісь кошти.

Схожу історію вигадав і мій інтернет-залицяльник. Написав, що приїде в Україну. Але для початку хоче надіслати бандероль з подарунками та грішми. Банки у Сирії буцімто не працюють.

Жанна Дутчак, кореспондентка:

Аби переконати мене, що посилка справжня – аферист скинув фото речей… Ви лише гляньте: коштовності, золоті годинники, брендові сумочки, одяг і півтора мільйона доларів готівки. Створив шахрай і фіктивну квитанцію про відправлення від неіснуючої фірми.

Галина Герасимів, психолог:

Однією із мов любові є подарунки. І якщо так по дорослому, ну, то вже не обмежуємося в матеріалах. Які картинки в інтернеті є, такі надсилаються, щоб так, напевне, жінка повірила.

Та вже за день мені написав нібито представник фірми-перевізника… Щоб отримати свою посилку, я мала сплатити мито, кинути на його картку півтори тисячі доларів. Інакше пакунок конфіскують.

– Після того як жертва скидає кошти на їхні рахунки, вони їх закривають. Вони можуть скидати додатково рахунки. -Вони бачать, що кошти є, і я на це ведуся? – Вони жертву аналізують і роблять все для того, аби видурити як найбільше коштів.

Торік на Прикарпатті у пастку таких пройдисвітів утрапило шість жінок. Одна із жертв заплатила їм два мільйони гривень.

Андрій Яцків, начальник сектору комунікації Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області:

Жертви таких шахрайств, які у нас вже є зафіксовані, витрачали кошти від 400 тисяч до двох мільйонів гривень. Жертви віддають всі власні заощадження, беруть кредити й позичають в сусідів, родичів, аби сплатити за посилку, яка нібито йде до них.

Поліціянти кажуть: шлюбні схеми не нові. Аби не попастися у лапи аферистів, радять дотримуватися таких порад.

Максим Серватнюк, оперуповноважений відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області ДКП Національної поліції України:

Завжди перевіряти інформацію про особу, з якою спілкуєтеся, перевіряти слова чи, наприклад, коли людина розказує, що надіслала ту саму посилку, кожна посилка має трекінг, який можна відстежити, що вона справді є.

Галина Герасимів, психолог:

Єдине що може розвалити – це факти. Тобто зробити так, як йому не подобається, і очікувати того, що будуть проситися кошти. Якщо це шахраї, то це завжди кошти.

Хоче грошей і герой нашого сюжету. З різних акаунтів мені надходять повідомлення із запитанням, коли ж я нарешті оплачу його “гостинець”. З розвитком штучного інтелекту вивести шахраїв на чисту воду дедалі складніше. Тому в будь-якій ситуації потрібно завжди вмикати критичне мислення і здоровий глузд.