Прикарпатське фермерське підприємство з вирощування полуниць, яке розташоване у селі Чукалівка, що неподалік Івано-Франківська, увійшло до 50 кращих ягідних господарств України.
А його власник Богдан Лутчин став переможцем номінації “Персона року” у премії, яку нещодавно організувала асоціація “Ягідництво України”, пише Суспільне Карпати.
Таким бізнесом чоловік займається п’ять років. Проте, каже, головна мета – не збагачення, а створення робочих місць для людей, котрі планували виїжджати за кордон.
Власник фермерського господарства готується до збору врожаю. Близького гектара землі, накритої теплицями, зараз засадили ягодами.
Щодня його помічники збирають більше ста кілограмів врожаю.
Свій бізнес чоловік почав, маючи у кишені 200 доларів.
Я їздив за кордон. Бачив, як наші люди працюють за кордоном, і подумав, чому ми не можемо тим займатися, чим займаються поляки, — пригадує Богдан Лутчин. — В Європі також вирощують полуницю. Ну, і вирішили спробувати. Ми починали з двох соток. Досвід гіркий був, ми йшли в крайнощі. Але основне – це не опускати руки і розуміти, в якому напрямку ти рухаєшся.
Раніше фермеру допомагали поратися з ягодами родичі та сусіди. Але згодом площа насаджень стала більшою і чоловік вирішив найняти людей. Сорт полуниці підбирає під клімат регіону.
Найчастіше саджанці привозить з-за кордону. Для кращого врожаю вирощує їх у теплицях.
Ми розуміємо, що в нас регіон інший трішки, ніж Закарпаття і Херсон. Тому що в них сонячних днів набагато більше. Тому ми вирішили вирощувати суницю, яка більше не залежить від тривалості дня. Це так звана полуниця нейтрального дня, — мовить Богдан Лутчин. — Клімат Прикарпаття більше схожий на італійський, гірський. Ця полуниця любить перепади температури. Якраз такий клімат у нас, вона себе тут добре показує. А проблему дощів ми вирішуємо накриттям теплиц.
Кожен ранок Богдана Лутчина розпочинається з вимірювання температури ґрунту та повітря у теплиці. Перевіряє наявність комах-шкідників і підливає ягоди.
Каже, врожай полуниці починається в травні і триває до листопада. Різні і ціни на ягоди.
Іспанська коштувала 200-220 грн. Зараз вже підходить Закарпатська, в середньому — 100-120 грн. Є такий прогноз, що ягода подорожчає. На Сході і на Півдні полуниці підмерзли. Потім буде така проблема, що є ранні, середні і пізні сорти, — каже фермер. — Вони починають вегетацію одночасно. І буде один пік, якийсь тиждень, напевно, що ці всі сорти вийдуть на ринок. Буде попит, але пропозиція перевищуватиме. Тоді ціна ненадовго впаде.
До слова, у серпні Богдан Лутчин готується провести перший ягідний фестиваль. У його межах відбудуться міжнародні конференції за участю фермерів, а для місцевих жителів влаштують розваги.