Минулого тижня журналісти «UA:Карпати» долучилися до Всеукраїнської акції на підтримку регіонального Суспільного телерадіомовлення. Причина – центральне керівництво планує обмежити власне регіональне мовлення філій до однієї години на добу для телебачення і однієї години тридцять хвилин для радіо. Журналісти вважають, що такі зміни не тільки виглядають суперечливо, але й несуть інформаційну загрозу національній безпеці України, пише Правда.іф з посиланням на ГК.
Історія повторюється?
Керівниця творчої групи програм радіо Наталя Весоловська розповіла, що два роки тому також виникала ситуація зі скороченням мовлення. Спершу в структурі «UA:Карпати» існували телебачення «Карпати», радіо «Карпати», яке виходило на частоті УР-1, та радіо «Карпати FM», яке мовило 24 години.
Впродовж 2017 року відбулися зміни на «Карпати FM». Спочатку мовлення скоротили до 16 годин, далі – до 14 годин, а потім на цій частоті запустили «Радіо Культура» – УР-3.
«До кінця 2017 року «Карпати FM» повністю закрили. Ми розуміємо, що означає скорочення мовлення, бо така ситуація уже була два роки тому», – каже Весоловська.
Коли «Карпати FM» ліквідували, журналістам повідомили, що відтепер обсяг мовлення буде значно меншим, тому той штат працівників, який відповідав трьом різним структурам, уже не актуальний. Згодом було створено два штатних розклади, частині працівників запропонували написати заяви в новий штат, однак у нього потрапили не всі. Тринадцять працівників опинилися поза штатом. Це відбулося 13 грудня 2017 року.
«Мене як голову профспілкової організації повідомили, що буде відбуватися скорочення. Ми також повідомили цих працівників, які залишилися в старому штатному розписі. Тоді навіть помінялася структура. Ми стали публічним акціонерним товариством», – пригадує керівниця творчої групи.
З державної на суспільну
Редакторка радіо «UA: Карпати» Наталія Асатурян розповіла, що два роки тому не зчиняли галас, адже змінювалася структура з державного на суспільне. До цього поставилися з розумінням.
«Тоді був присутній момент довіри. Адже це створення чогось нового. Ми сподівалися, що нам дадуть якусь карту дій, стратегію, як буде розвиватися мовлення, а ми так і не отримали цієї стратегії. Вона змінювалася багато разів і ніколи чітко нам не доносилась. Та й не було розмов про те, що у 2019 буде така хвиля трансформації», – зазначає Асатурян.
Редакторка каже, що у 2018 році, коли збирали лінійних продюсерів радіо, тодішній генеральний продюсер Українського радіо Дмитро Хоркін обіцяв, що будуть збільшені регіональні відрізки.
«Казали, що нам дадуть час на УР-3 («Радіо Культура»), а можливо, й на УР-2 («Радіо Промінь»). Ніхто не говорив про можливе скорочення. Рік тому нам озвучували інші плани. В концепції мовлення до 2022 року записано про 5-10% збільшення регіонального мовлення», – зауважує Наталія Асатурян.
«Нас просто зламали»
Зовсім нещодавно, у 2019 році, на радіо «UA:Карпати» з’явився новий майданчик для роботи – Vision Studio. Радіо стало видимим для глядачів та слухачів. Передачі, які виходили на радіо, тепер показували й на телебаченні.
«Після цього ми відчули можливість розвитку. Сподівалися, що під Vision нам дадуть техніку, закуплять ліцензійні програми. Ми сприйняли цінності суспільного мовлення, хотіли стати незалежним майданчиком для обласної громади. Намагалися вдосконалювати свої професійні навички. Наші програми перевіряли, нас часто питали за стандарти, згодом ми навчилися їх дотримуватися. І в цей момент, коли на радіо сформувалася сильна команда – нас просто зламали. Ми не думали, що буде скорочення власного мовлення», – акцентує Асатурян.
З літа 2019 року почалися натяки від різних людей з різних філій про те, що буде оптимізація. Цим словом завуалювали першу хвилю скорочень, а другу назвали уже «трансформація».
«Поки що про скорочення ніхто не говорить, офіційних документів немає. Нового штатного розпису ніхто не бачив. Люди захвилювалися, бо цей стан невідомості, намагання дізнатися, що відбувається, тривав ще від літа», – зауважує редакторка радіо.
Вона також зазначає, що наразі журналісти не бачать жодного плану для розвитку, а працювати в умовах, коли не знаєш, що тебе чекає завтра, страшенно демотивує.
«Відчувається знецінення працівників, це моя суб’єктивна думка. І це дуже болить. Той момент, коли людина перестає відчувати себе потрібною, не додає сил. Я говорю саме за команду радіо. В моєму розумінні, якщо відбувається трансформація і з людьми прощаються, то їм дякують за роботу», – підсумовує Асатурян.
Що зміниться?
Як розповіла керівниця творчої групи програм радіо Наталя Весоловська, понад сорок працівників написали заяви у новостворений відділ – Управління виробництва регіонального контенту «Бюро виробництва регіонального контенту». Частина людей залишилася поза новим штатом.
«Опираючись на досвід тієї ситуації, що була два роки тому, я розумію, що незабаром буде офіційне рішення про скорочення. Попередньо відомо, що таке повідомлення відправлять у філії 15 березня. Але найголовніша проблема – це все-таки серйозне зменшення власного регіонального контенту», – каже Весоловська.
Вона також додає, що, за словами київських керівників, два відрізки не є рейтинговими: ранковий (з 7:10 до 8.00 години) та вечірній (з 20:10 до 20:50 години), проте цих рейтингів у відкритому доступі немає.
«Нам залишають відрізки з 12:10 до 13:00 і з 17:10 до 18:00 у будні. У суботу та неділю регіональні філії не виходитимуть взагалі. Також є дні, коли наше радіо транслює пленарні засідання Верховної Ради України, це два тижні на місяць під час сесій ВРУ. Якщо раніше проблема вирішувалася трансляцією із Vision-студії на телебачення, то незабаром такої можливості не буде. Враховуючи все це, в середньому на власне регіональне мовлення припадатиме навіть не 1 год. 30 хв., а тільки 40 хвилин на день», – підсумовує Весоловська.
На всі 24 філії очікує трансформація
Менеджерка Івано-Франківської філії Суспільного Наталія Кияницька розповіла, що на початку грудня 2019 року Наглядова рада Суспільного ухвалила Концепцію регіонального мовлення ПАТ «НСТУ» на 2020–2021 роки. Цей документ регулюватиме діяльність усіх філій компанії впродовж наступних 2 років.
Йдеться про те, що на 24 регіональні філії, зокрема й на Івано-Франківську, очікує трансформація: буде оптимізовано всі виробничі потужності і змінено принципи виготовлення контенту та доставки сигналу. Планується також перехід на проєктний менеджмент.
Наталія Кияницька додає, що станом на сьогодні рішення про кадрові скорочення на Суспільному немає. Також розповіла, що «UA: Українське радіо Карпати» входить до єдиної загальнонаціональної мережі. Зараз команда радійників Івано-Франківської філії Суспільного працює, як і раніше, і виготовляє ті ж програми, що й до цього: врізки в ефір «UA: Українське радіо» щодня о 7:10, 12:10, 17:10 та 20:10.
Мовляв, про закриття програм та скорочення людей наразі не йдеться. Мова йде про перехід на новий формат роботи. У перспективі планується підсилити обідні слоти радіо о 12:10 та 17:10 у будні, оскільки саме ці відрізки найбільше слухають люди. У майбутньому має бути більше можливостей розповісти про проблеми регіону на загальнонаціональному рівні: завдяки співпраці з іншими філіями – «UA: Радіо Культура» та «UA: Радіо Промінь».
«Думаю, люди звикли, що зміни – це дискомфорт і щось обов’язково негативне. Насправді це шанс стати кращими, сильнішими та залучити нову аудиторію. Адже за рахунок оптимізації ресурсів ми зможемо поїхати і записати інтерв’ю туди, куди раніше не могли через брак транспорту, техніки та вільного журналіста. Чимало проєктів ми зможемо виготовляти спільно з іншими регіонами», – зазначає Кияницька.
Менеджерка Івано-Франківської філії Суспільного додає, що наразі всі проєкти телеканалу «UA: Карпати» виходять так, як і раніше. Про закриття телепрограм не йдеться. За кілька місяців буде змінено формат ранкового проєкту «Карпатський ранок», відповідно до нової концепції ранкового мовлення, над якою спільно працювала група продюсерів Суспільного.
У перспективі також планується підсилити вечірні новини та проєкт «Тема дня». Крім цього, на телеканалі виходитимуть регіональні проєкти, які переможуть на конкурсах ідей.
«Особисто я не бачу конфлікту між працівниками. Бачу невелику групу спротиву змінам у компанії, які відбудуться незворотно, згідно із Концепцією регіонального мовлення. Решта колективу філії працює у звичному режимі», – зауважує менеджерка філії.
Вона каже, що Івано-Франківська філія Суспільного працює так, як і раніше. Планується, що восени всі регіони трансформуються в єдину міжрегіональну платформу із накопичення та розподілу сигналу.
«Це суто технічний момент. Глядач цього не відчує. Навпаки, регіональних якісних проєктів на телеканалі «UA: Карпати» побільшає. Так, до кінця року всі регіони Суспільного працюватимуть не лише на власний ефір, а й спільно, підсилюючи один одного. Збільшене на 35% фінансування філій Суспільного дозволить оновити обладнання та відремонтувати приміщення «UA: Карпати», – підсумовує Кияницька.
Ріта БОДНАР