Франківський приватний ВНЗ вимагає від своєї колишньої студентки 5 тисяч гривень за відновлення втраченого диплому – ЗМІ

Франківка Христина Шаварська у 2010 році закінчила Івано-Франківський інститут менеджменту та економіки «Галицька академія». А півроку тому вона зауважила, що загубила диплом вишу.

Спочатку у виші колишній студентці пообіцяли відновити диплом, а потім сказали заплатити за нього 5 тисяч гривень. «Галицький кореспондент» намагався з’ясувати, скільки насправді має коштувати відновлення втраченого документа про освіту та куди звертатися, якщо у вузі зробити дублікат відмовляються.

«Це не моя заборгованість!»

Одразу після того, як Христина Шаварська помітила, що загубила диплом, вона звернулась у навчальний заклад, який наразі перебуває на стадії ліквідації. У відповідь керівництво вишу повідомило їй, що не може видати дублікат через свою заборгованість перед Єдиною державною базою освіти Міністерства освіти і науки України за 2018-19 роки. Коли вона запитала, що це означає, їй відповіли, що вона змушена додатково заплатити 5000 грн. «На моє «чому?» мені сказали, що ректор не має грошей і в жодному випадку не погашатиме заборгованість, щоб відновити мій диплом. Відтак я взагалі можу залишитися без документа про вищу освіту», – розповідає франківка.

Це обурило колишню студентку. «Це ж не моя заборгованість! Я не винна нікому кошти!» – пояснювала вона. Зрештою, повідомила в навчальний заклад, що не має таких грошей, і попросила письмову відмову у видачі дубліката із поясненням причини, щоб з цими документами звернутися у Міністерство освіти і науки України. Однак у цьому їй також відмовили.

Результат пошуку зображень за запитом "іме галицька академія"

«Вважаю, що це несправедливо, адже я стільки часу провчилась у цьому платному виші, а тепер знову доводиться платити за відновлення диплома», – зауважила вона.

Христина каже, що ректор Василь Савич відмовився говорити з нею на цю тему, замість нього перемовини вів його заступник – Олег Савич. «Якби навчальний заклад був повністю ліквідований, то я б зверталась у Міністерство освіти, – говорить франківка. – Тоді би мені там і відновили диплом, але у закладі сказали, що ліквідовуватися не збираються, а в майбутньому, можливо, відкриють курси чи щось інше. Тому тільки у цьому виші мені можуть відновити втрачений документ».

Екс-студентка звернулась у Міністерство освіти і науки, а звідти її направили у Департамент освіти, науки та молодіжної політики. Але там відповіли, що ніякого відношення до приватного закладу не мають.

«Я вже телефонувала на гарячу урядову лінію і зараз чекаю відповіді, – продовжує вона. – Мені потрібна ще допомога юриста, який правильно сформулює заяву, яку я надішлю рекомендованим листом. Тоді мені мусять відповісти, а якщо ні – писатиму вдруге і втретє».

Завищена ціна

То скільки ж насправді коштує відновлення такого документа? У Прикарпатському національному університеті розповідають, що опрацьовують приблизно 50 таких заяв на рік.

«Якщо хтось із наших випускників втратить документ про здобуття вищої освіти, то йому треба подати оголошення у газету, що диплом, виданий у нашому виші, вважати недійсним (також в оголошенні вказують або його номер, або коли виданий та кому). Також варто написати заяву у поліцію і отримати довідку про те, що між знайденими речами документа не виявлено», – говорить Юлія Катрич, провідний фахівець з обслуговування інформаційних систем навчально-методичного відділу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Випускнику також варто принести у заклад такі документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію закордонного паспорта (адже дипломи тепер двомовні), якщо змінили прізвище – довідку про зміну. Потім слід оплатити за послугу і принести квитанцію. «Дублікат диплома коштуватиме 34 гривні. Чекати на нього треба приблизно місяць. Ціна затверджена міністерством», – акцентує Катрич.

«Це шарлатани»

Василь Капечук, начальник відділу моніторингу якості освіти Івано-Франківського національного медичного університету, теж переконує, що процедура відновлення диплома є загальнодержавна і передбачена Міністерством освіти і науки. «Є відповідний наказ, який регламентує положення про виготовлення, поновлення документів про освіту. Раніше всі документи про освіту виготовляли централізовано державним підприємством «Інфоресурс». Згідно із постановою 2015 року Кабінету Міністрів, тепер дипломи виготовляє кожен навчальний заклад своїми силами: або в друкарні, або на якомусь підприємстві, але відповідно до тих зразків, які оприлюднило міністерство», ­– каже Василь Капечук.

Що ж стосується втрати документа про освіту, то людина має право отримати дублікат у тому закладі, де отримала первинний документ. Якщо ж заклад перейменували чи реорганізували, то є правонаступник, який перебирає на себе всі повноваження цього закладу і видає документ. Якщо виш ліквідовано, варто звертатися у Міністерство освіти і науки України. А там, за даними архіву, видадуть дублікат документа.

Василь Капечук говорить, що процедура відновлення диплома є загальною: якщо колишній випускник втратив диплом або ж додаток до диплома, то йому варто звернутися із заявою на ім’я ректора із проханням про видачу дубліката документа. Здебільшого, якщо людина втратила диплом, то змушена відновлювати і додаток, бо на дублікаті диплома не буде збігатися номер і документ втратить чинність.

«До заяви варто додати довідку з поліції про те, що такий документ серед знайдених речей не числиться, і оголошення в газеті, що втрачений диплом і додаток (серія, номер, виданий яким навчальним закладом, рік) вважати недійсним, – розповідає подробиці фахівець. – Пізніше видають наказ про видачу втраченого документа про освіту. У наказі зазначається, що попередній документ втрачає чинність. Потім на підставі наказу формується заявка через Єдину базу освіти Міністерства освіти і науки, яка є в електронному ресурсі. Якщо випускник є у базі, то вибиває номер попереднього документа і ми замовляємо документ про освіту із неї. Якщо ж людини немає у базі, то для неї створюється там відповідна анкета, у неї заносять її попередній документ із архіву, із якого маємо виготовити дублікат».

Через базу ЄДБО формується реєстраційний номер про освіту. На підставі цього документа підприємство, яке уклало договір, друкує диплом і додаток до нього. Його знову реєструють у журналі видачі дипломів та додатків.

«Якщо виш від’єднаний від Єдиної державної бази освіти, то не знаю, яким чином він функціонує, – коментує історію випускниці Василь Капечук. – Вважаю, що людина має повне право звернутися у Міністерство освіти і науки України, щоб їй надали роз’яснення. У відомстві мають пояснити, як отримати дублікат. Це проблема навчального закладу у тому, що є борг. А як він тоді випускає фахівців без доступу до бази ЄДБО? Ні вступу, ні зарахування, ні випуску вони не мають права проводити. Та й електронний кабінет вступу працює через цю базу. Значить, це шарлатани».

Він додає, що, згідно із законом про вищу освіту і наказом МОН, первинний диплом має коштувати не більше 35 гривень. Дублікат – може, у два-три рази дорожче. «Випускниці раджу звернутися до Міністерства освіти і науки і навіть до поліції. Нехай вимагає калькуляції, пояснень, чому така ціна», – додав фахівець.

«Це може мати небажані наслідки»

Журналістка «ГК» також зателефонувала до Олега Савича, щоб отримати коментар. Той відповів, що у Івано-Франківському інституті менеджменту та економіки «Галицька академія» працює архіваріус, яка би могла нам розповісти, що робити тим випускникам, які втратили диплом вишу, і як його відновити. Проте у закладі вона буває дуже рідко, «тільки по виклику», і при нагоді він розпитає стосовно цього детальніше…

Коли ми зателефонували вдруге, заступник ректора сказав, що знає про це в загальних рисах, але коментувати не має права, адже не є компетентною особою у цих питаннях. «Розумію, яка природа вашої статті, але я при цьому повинен сказати, що не є працівником «Галицької академії». З юридичної точки зору це може мати непотрібні наслідки, причому небажані наслідки для вас, а не для мене, тому добре подумайте, потрібно вам це чи не потрібно», – натякнув на неприємності співрозмовник «ГК».

Журналістці «ГК» вдалося з’ясувати, що Савич Олег Васильович працює на посаді заступника ректора вишу. Цю інформацію підтвердив проректор з питань соціально-економічного розвитку Кузик Тарас Іванович.

Марія ГРИЦКІВ

(Visited 424 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Сволочі людина платила за науку вони прожерли гроші ,відкрити кримінал по цих начальниках .

    Гість,

    то і це винен порошенко а чому АПАЗИЦИЯ -укроп бют грицько нацдружини свобода-неприйде до того вишу і ненавішає тим -добрякам-як і в лікарні це зробити і в школі і всюди де беруть-тут непідходить що я беру бо наверху беруть НЕКАТИТЬ це бо ці людішки самі породжують корупцію і вона починається зНИЗУ –

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6258

загрузка...

Поліція закрила справи прикарпатського олігарха Бахматюка, які забрали в НАБУ 20:35 1 коментар

Національна поліція закрила забрані з Національного антикорупційного бюро кримінальні провадження, в яких фігурували VAB банк і аграрний холдинг Avangard, кінцевими бенефіціарами котрих є олігарх Олег Бахматюк. Про це повідомляє «Слово...

Заступнику міністра МінТОТ Гримчаку повідомили про підозру 08:24

Заступнику міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрію Гримчаку та його помічникові повідомили про підозру Про це повідомляє пресс-служба НАБУ. Заступника міністра з питань окупованих територій...

Кандидати Шевченки: у фінзвітах немає поїздок до "Буковеля" 10:29 2 коментарі

Брати Віктор та Андрій Шевченки, котрі були кандидатами в народні депутати в мажоритарних виборчих округах №85 і №88 відповідно, не занесли до остаточних фінансових звітів про надходження та використання коштів...

Велика рідня-2019. Хто кому кум, брат, син і донька у новій Верховній Раді 07:51

За місяць новий парламент розпочне свою активну роботу. Попри усі обіцянки і декларації, у новому складі Верховної Ради, як і у попередніх скликаннях, будуть знову присутні і куми, і брати,...

СБУ затримала заступника міністра МінТОТ Гримчака під час одержання хабара 06:51 1 коментар

Джерело: СБУ у Facebook, МінТОТ у Твіттері, генпрокурор Юрій Луценко Служба безпеки та Національне антикорупційне бюро провели обшуки і затримали заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України...

У Франківську заарештували водія, котрий пропонував хабар патрульним 15:34 1 коментар

Сьогодні близько 12-ї години, на вулиці Набережна патрульний екіпаж зупинив рейсовий автобус за порушення правил дорожнього руху, а саме ‒ проїзд на заборонний сигнал світлофора. З метою уникнення адміністративної відповідальності...

Нацбанк подав зустрічний позов проти Коломойського на 4,3 мільярда 09:44

Національний банк подав проти екс-співвласника Приватбанку Ігоря Коломойського позов до суду, у якму вимагає стягнути з олігарха 4,26 мільярда гривень за кредитом рефінансування, який НБУ видав Приватбанку на поруки Коломойського....

ГПУ руйнує розслідування справ Майдану – Горбатюк 08:24

Джерело: коментар "Громадському" керівника управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергія Горбатюка Нове управління Генеральної прокуратури, яке наказав створити генпрокурор Юрій Луценко, дозволить йому призначити на керівні посади "своїх" людей і зруйнує механізм розслідування справ...

На Прикарпатті майор поліції “кришував” перевезення сурогату 21:19

Старший оперуповноважений Тисменицького відділу поліції заплатить штраф та три роки не зможе займати посади у правоохоронних органах за отримання хабара та допомогу у транспортуванні алкоголю. У матеріалах судової справи йдеться,...

ЗМІ звинувачують прикарпатського нардепа Іванчука у багатомільйонних корупційних схемах 07:07 6 коментарів

Нардеп Андрій Іванчук, у якого президент Володимир Зеленський попросив особисто профінансувати будівництво дороги, широковідомий завдяки одній з найзухваліших корупційних схем. Щомісяця він заробляє на "Борисполі" три мільйони євро. Всіх небажаних...

Директор Галицького КП укладав договори зі своєю фірмою 10:12

Директор КП “Капітальне будівництво” Василь Крук, який фігурував у розслідуванні “Антикорупційної платформи” про ремонт доріг у Галицькому районі, уникнув відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією. Майже рік Галицький районний суд...

НАБУ завершило розслідування про декларування міністром Насаликом недостовірної інформації 15:44 1 коментар

Завершилося досудове розслідування у справі міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігора Насалика, який “забув” задекларувати 1,2 млн доларів США. За дорученням прокурорів САП детективи НАБУ прийняли рішення про завершення досудового розслідування...

НАЗК направило до суду протоколи стосовно мера Яремче 12:53

Національне агентство з питань запобігання корупції на засіданні 2 серпня прийняло рішення про направлення до суду 40 протоколів про адміністративні правопорушення у зв’язку з порушенням вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту...

На пункті пропуску “Порубне” уродженець Прикарпаття намагався підкупити прикордонників 17:17 4 коментарі

У Чернівецькій області американець українського походження та буковинець, на кордоні з Румунією, намагалися підкупити прикордонників. Випадок трапився учора, 27 липня, близько 22-ї години в пункті пропуску «Порубне», пише Правда.іф з...

На Долинщині лікарня підозрюють у закупівлі теплової енергії за завищеними цінами 11:22

Долинським відділом Калуської місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом використання службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки. Про це повідомили у...

Взяв хабар дровами: у Франківську засудили податківця-корупціонера 09:41 2 коментарі

Суддя Івано-Франківського міського суду Дмитро Руденко визнав винним ревізора-податківця ГУ Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в отриманні 6 метрів кубічних дров хабаря.  У травні 2019 року податкова отримала скаргу...

В АМКУ розслідують тендер на озелення, який провела «Міська ритуальна служба» 11:53

Івано-Франківським обласним територіальним відділенням АМКУ виявлено ознаки антиконкурентних узгоджених дій між ТОВ «Західполіремкомплект» і фізичною особою - підприємцем Джус В.М. під час їх участі в тендері на здійснення озеленення територій...

Снятинський водоканал підозрюють у встановленні необгрунтованих тарифів 15:43

Івано-Франківське відділення Антимонопольного комітету України порушило справу за ознаками зловживання з боку КП Водоканал (м.Снятин) монопольним становищем. Про це повідомили в прес-службі відомства. «Як встановлено Відділенням за результатами розгляду заяви,...

Поліція перевірить чи був непрямий підкуп під час відкриття спортмайданчика у Космачі (фото+відео) 13:44

12 липня у селі Космач, Косівського району, відбулось відкриття спортивного майданчика, участь у якому взяв кандидат у народні депутати Дмитро Сіреджук (округ №89). Присутнім розповіли про фінансову допомогу кандидата для...

АМКУ підозрює франківських підприємців у змові на торгах 14:46

Івано-Франківським обласним територіальним відділенням АМКУ виявлено ознаки антиконкурентних узгоджених дій між                  ТОВ «Західполіремкомплект» і фізичною особою - підприємцем Джус В.М. під час...
  • ріел ІФ виринаюча