Франківський приватний ВНЗ вимагає від своєї колишньої студентки 5 тисяч гривень за відновлення втраченого диплому – ЗМІ

Франківка Христина Шаварська у 2010 році закінчила Івано-Франківський інститут менеджменту та економіки «Галицька академія». А півроку тому вона зауважила, що загубила диплом вишу.

Спочатку у виші колишній студентці пообіцяли відновити диплом, а потім сказали заплатити за нього 5 тисяч гривень. «Галицький кореспондент» намагався з’ясувати, скільки насправді має коштувати відновлення втраченого документа про освіту та куди звертатися, якщо у вузі зробити дублікат відмовляються.

«Це не моя заборгованість!»

Одразу після того, як Христина Шаварська помітила, що загубила диплом, вона звернулась у навчальний заклад, який наразі перебуває на стадії ліквідації. У відповідь керівництво вишу повідомило їй, що не може видати дублікат через свою заборгованість перед Єдиною державною базою освіти Міністерства освіти і науки України за 2018-19 роки. Коли вона запитала, що це означає, їй відповіли, що вона змушена додатково заплатити 5000 грн. «На моє «чому?» мені сказали, що ректор не має грошей і в жодному випадку не погашатиме заборгованість, щоб відновити мій диплом. Відтак я взагалі можу залишитися без документа про вищу освіту», – розповідає франківка.

Це обурило колишню студентку. «Це ж не моя заборгованість! Я не винна нікому кошти!» – пояснювала вона. Зрештою, повідомила в навчальний заклад, що не має таких грошей, і попросила письмову відмову у видачі дубліката із поясненням причини, щоб з цими документами звернутися у Міністерство освіти і науки України. Однак у цьому їй також відмовили.

Результат пошуку зображень за запитом "іме галицька академія"

«Вважаю, що це несправедливо, адже я стільки часу провчилась у цьому платному виші, а тепер знову доводиться платити за відновлення диплома», – зауважила вона.

Христина каже, що ректор Василь Савич відмовився говорити з нею на цю тему, замість нього перемовини вів його заступник – Олег Савич. «Якби навчальний заклад був повністю ліквідований, то я б зверталась у Міністерство освіти, – говорить франківка. – Тоді би мені там і відновили диплом, але у закладі сказали, що ліквідовуватися не збираються, а в майбутньому, можливо, відкриють курси чи щось інше. Тому тільки у цьому виші мені можуть відновити втрачений документ».

Екс-студентка звернулась у Міністерство освіти і науки, а звідти її направили у Департамент освіти, науки та молодіжної політики. Але там відповіли, що ніякого відношення до приватного закладу не мають.

«Я вже телефонувала на гарячу урядову лінію і зараз чекаю відповіді, – продовжує вона. – Мені потрібна ще допомога юриста, який правильно сформулює заяву, яку я надішлю рекомендованим листом. Тоді мені мусять відповісти, а якщо ні – писатиму вдруге і втретє».

Завищена ціна

То скільки ж насправді коштує відновлення такого документа? У Прикарпатському національному університеті розповідають, що опрацьовують приблизно 50 таких заяв на рік.

«Якщо хтось із наших випускників втратить документ про здобуття вищої освіти, то йому треба подати оголошення у газету, що диплом, виданий у нашому виші, вважати недійсним (також в оголошенні вказують або його номер, або коли виданий та кому). Також варто написати заяву у поліцію і отримати довідку про те, що між знайденими речами документа не виявлено», – говорить Юлія Катрич, провідний фахівець з обслуговування інформаційних систем навчально-методичного відділу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Випускнику також варто принести у заклад такі документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію закордонного паспорта (адже дипломи тепер двомовні), якщо змінили прізвище – довідку про зміну. Потім слід оплатити за послугу і принести квитанцію. «Дублікат диплома коштуватиме 34 гривні. Чекати на нього треба приблизно місяць. Ціна затверджена міністерством», – акцентує Катрич.

«Це шарлатани»

Василь Капечук, начальник відділу моніторингу якості освіти Івано-Франківського національного медичного університету, теж переконує, що процедура відновлення диплома є загальнодержавна і передбачена Міністерством освіти і науки. «Є відповідний наказ, який регламентує положення про виготовлення, поновлення документів про освіту. Раніше всі документи про освіту виготовляли централізовано державним підприємством «Інфоресурс». Згідно із постановою 2015 року Кабінету Міністрів, тепер дипломи виготовляє кожен навчальний заклад своїми силами: або в друкарні, або на якомусь підприємстві, але відповідно до тих зразків, які оприлюднило міністерство», ­– каже Василь Капечук.

Що ж стосується втрати документа про освіту, то людина має право отримати дублікат у тому закладі, де отримала первинний документ. Якщо ж заклад перейменували чи реорганізували, то є правонаступник, який перебирає на себе всі повноваження цього закладу і видає документ. Якщо виш ліквідовано, варто звертатися у Міністерство освіти і науки України. А там, за даними архіву, видадуть дублікат документа.

Василь Капечук говорить, що процедура відновлення диплома є загальною: якщо колишній випускник втратив диплом або ж додаток до диплома, то йому варто звернутися із заявою на ім’я ректора із проханням про видачу дубліката документа. Здебільшого, якщо людина втратила диплом, то змушена відновлювати і додаток, бо на дублікаті диплома не буде збігатися номер і документ втратить чинність.

«До заяви варто додати довідку з поліції про те, що такий документ серед знайдених речей не числиться, і оголошення в газеті, що втрачений диплом і додаток (серія, номер, виданий яким навчальним закладом, рік) вважати недійсним, – розповідає подробиці фахівець. – Пізніше видають наказ про видачу втраченого документа про освіту. У наказі зазначається, що попередній документ втрачає чинність. Потім на підставі наказу формується заявка через Єдину базу освіти Міністерства освіти і науки, яка є в електронному ресурсі. Якщо випускник є у базі, то вибиває номер попереднього документа і ми замовляємо документ про освіту із неї. Якщо ж людини немає у базі, то для неї створюється там відповідна анкета, у неї заносять її попередній документ із архіву, із якого маємо виготовити дублікат».

Через базу ЄДБО формується реєстраційний номер про освіту. На підставі цього документа підприємство, яке уклало договір, друкує диплом і додаток до нього. Його знову реєструють у журналі видачі дипломів та додатків.

«Якщо виш від’єднаний від Єдиної державної бази освіти, то не знаю, яким чином він функціонує, – коментує історію випускниці Василь Капечук. – Вважаю, що людина має повне право звернутися у Міністерство освіти і науки України, щоб їй надали роз’яснення. У відомстві мають пояснити, як отримати дублікат. Це проблема навчального закладу у тому, що є борг. А як він тоді випускає фахівців без доступу до бази ЄДБО? Ні вступу, ні зарахування, ні випуску вони не мають права проводити. Та й електронний кабінет вступу працює через цю базу. Значить, це шарлатани».

Він додає, що, згідно із законом про вищу освіту і наказом МОН, первинний диплом має коштувати не більше 35 гривень. Дублікат – може, у два-три рази дорожче. «Випускниці раджу звернутися до Міністерства освіти і науки і навіть до поліції. Нехай вимагає калькуляції, пояснень, чому така ціна», – додав фахівець.

«Це може мати небажані наслідки»

Журналістка «ГК» також зателефонувала до Олега Савича, щоб отримати коментар. Той відповів, що у Івано-Франківському інституті менеджменту та економіки «Галицька академія» працює архіваріус, яка би могла нам розповісти, що робити тим випускникам, які втратили диплом вишу, і як його відновити. Проте у закладі вона буває дуже рідко, «тільки по виклику», і при нагоді він розпитає стосовно цього детальніше…

Коли ми зателефонували вдруге, заступник ректора сказав, що знає про це в загальних рисах, але коментувати не має права, адже не є компетентною особою у цих питаннях. «Розумію, яка природа вашої статті, але я при цьому повинен сказати, що не є працівником «Галицької академії». З юридичної точки зору це може мати непотрібні наслідки, причому небажані наслідки для вас, а не для мене, тому добре подумайте, потрібно вам це чи не потрібно», – натякнув на неприємності співрозмовник «ГК».

Журналістці «ГК» вдалося з’ясувати, що Савич Олег Васильович працює на посаді заступника ректора вишу. Цю інформацію підтвердив проректор з питань соціально-економічного розвитку Кузик Тарас Іванович.

Марія ГРИЦКІВ

(Visited 389 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Сволочі людина платила за науку вони прожерли гроші ,відкрити кримінал по цих начальниках .

    Гість,

    то і це винен порошенко а чому АПАЗИЦИЯ -укроп бют грицько нацдружини свобода-неприйде до того вишу і ненавішає тим -добрякам-як і в лікарні це зробити і в школі і всюди де беруть-тут непідходить що я беру бо наверху беруть НЕКАТИТЬ це бо ці людішки самі породжують корупцію і вона починається зНИЗУ –

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3272

загрузка...

Коломойський призначив свого юриста, який підпадає під закон про люстрацію, керувати Адміністрацією Президента України 21:52 12 коментарів

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про призначення Андрія Богдана главою Адміністрації Президента України. Указ про призначення Андрія Богдана на сайті президента опублікували сьогодні. "Відповідно до частини третьої статті 106...

Зеленський видав указ про розпуск Ради і вимагає ліквідувати мажоритарку 21:47 1 коментар

Президент Володимир Зеленський підписав указ про розпуск Верховної Ради 8-го скликання. Про це свідчить інформація на сайті глави держави.   “Керуючись частиною другою статті 77, частинами шостою і сьомою статті 83, пунктом...

На Прикарпатті працівницю ДФС оштрафували за неподання декларації про подаровану квартиру 09:22

Рішенням Івано-Франківського міського суду головного спеціаліста ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ ДФС в області визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією (ч. 2 ст. 172-6 КУпАП), та накладено...

У Франківську працівниця ДФС отримала у подарунок квартиру і не повідомила про це НАЗК 19:55

На Прикарпатті працівницю Державної фіскальної служби визнано винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією. Рішенням Івано-Франківського міського суду головного спеціаліста ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ ДФС в області визнано винною...

Учасники з однаковими документами «розіграли» тендер на майже мільйон гривень від коломийських комунальників 21:08 1 коментар

Комунальне підприємство «Полігон екологія», що в Івано-Франківській області, за результатами відкритих торгів підписало договір з ТОВ «ВГР Сервіс» на постачання гранітного щебеню. Сума договору становить 800 тис. грн, про це...

Компанія екс-регіонала Злочевського планує добувати газ на Прикарпатті 16:54 6 коментарів

ТОВ «ПАРІ» (м.Київ) планує розпочати видобуток вуглеводнів та облаштування Пилипівського газового родовища біля с.Кропивище та с.Пилипи Коломийського району. Видобуток вуглеводнів планується шляхом влаштування двох експлуатаційних свердловин (№21, 25). Глибина свердловин...

Прикарпатський олігарх Бахматюк: Гонтарева завдала економіці України більшої шкоди, ніж Путін 10:29 2 коментарі

Колишні власники збанкрутілих банків Олег Бахматюк і Костянтин Жеваго звинуватили екс-главу НБУ Валерію Гонтареву у непрофесіоналізмі. Про це вони заявили на конференції Concorde Capital "Game of thrones: final season?" у...

Скандальний олігарх Коломойський прилетів в Україну 08:24 1 коментар

В Україну з Ізраїлю прилетів олігарх Ігор Коломойський. Він не був в Україні з червня 2017 року. Про це у cвоєму Telegram-каналі повідомив журналіст "Схем" Михайло Ткач. "О 02:30 із...

Скільки прикарпатських посадовців притягнули до відповідальності за корупцію 22:44 2 коментарі

У шостому випуску програми «Прокуратура про резонанс в деталях» розповіли, скільки прикарпатських декларантів потрапили під приціл правоохоронних органів та скільки декларантів-корупціонерів понесли покарання. Вже третій рік державні службовці й інші...

Землевпорядника Чукалівки засудили за хабар – відбувся штрафом 20:07 3 коментарі

Тисменицький районний суд визнав землевпорядника Чукалівської сільської ради Антіна Терешкуна винним у зловживанні впливом та отриманні 450 доларів хабара. У матеріалах справи йдеться, що 20 березня 2018 року мешканка села...

Працівниці масажного салону, який працював у курортному Микуличині, звинувачують прикарпатських поліцейських у вимаганні грошей 17:25 3 коментарі

Працівниці масажного салону, який працював у курортному Микуличині, звинувачують прикарпатських поліцейських у вимаганні грошей Нещодавно Правда.іф писала про те, що в курортній частині Прикарпаття викрили ще один бордель. Зі слів...

НАБУ затримало екс-керівника Нацгвардії за оборудки з "Укрбудом" 09:13

Національне антикорупційне бюро під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримало колишнього очільника Національної гвардії Юрія Аллерова та посадовця "Укрбуду". Таку інформацію "Українській правді" підтвердив заступник очільника САП Володимир Кривенко. "Затримали...

На Прикарпатті затримали керівника одного із інститутів, який вимагав хабара у студентки 17:55 3 коментарі

На Прикарпатті затримали керівника одного із інститутів, який вимагав хабара у студентки 7 травня за заявою студентки одного з інститутів Коломийського району прокуратурою Івано-Франківської області відкрито  кримінальне провадження. Встановлено, що...

Списочник “Нарфронту” Іванчук зібрався на вибори по мажоритарці в Коломиї 19:32 8 коментарів

Заступники голови фракції "Народний фронт", списочники Сергій Пашинський та Андрій Іванчук активізувалися на мажоритарних округах у Житомирській та Івано-Франківській областях відповідно, де вони використовують для "засівання" свої благодійні фонди. Крім...

Прикарпатські активісти показали, як чиновники часів Януковича із розкішними маєтками, знову намагаються сісти на «лісові потоки» Прикарпаття (відеофакт) 12:26 1 коментар

Ліси і гори є чи не головною родзинкою Прикарпаття, які милують око не тільки краянам, але й гостям нашого чарівного регіону. Ліс – це водночас багатство, на якому намагаються здобути...

Коломойський назвав єдиного міністра, який повинен залишитися 07:51 1 коментар

Олігарх Ігор Коломойський вважає міністра внутрішніх справ Арсена Авакова найкращим міністром за останні п’ять років. Про це він сказав в інтерв'ю "Bihus.info", оприлюдненому 7 травня. "Я вважаю, що це найуспішніший...

Прокурор Верховинщини «забив» на майже півсотню кримінальних справ. За що отримав догану від дисциплінарної комісії 17:46

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів наклала дисциплінарне стягнення на начальника Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області Дмитра Гнип’юка за неналежне виконання службових обов’язків. Прокурор Дмитро Гнип’юк або взагалі не розслідував кримінальні...

Антимонопольний комітет виявив змову учасників тендерів на Прикарпатті 20:35 1 коментар

Порушення законодавства знайшли в Івано-Франківську та Долині. Івано-Франківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за результатами розгляду звернень громадських організацій та Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки...

Збитки Приватбанку від кредитів колишнім власникам перевищили 210 мільярдів 05:48 2 коментарі

Кредитний портфель Приватбанку, який класифікується як пов'язаний з попередніми акціонерами, на кінець 2018 року досяг 212,8 мільярда гривень в порівнянні з 185,58 мільярда на кінець 2017 року. Про це йдеться...

Тендерний новачок і фірма нардепа Шевченка облаштують озеро в Івано-Франківську за майже 9 мільйонів 16:23 6 коментарів

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міськради за результатом відкритих торгів підписав дві угоди з ТОВ «ПБС» і ПП «Фірма Діко» на роботи з благоустрою міського озера. Сума двох...
  • ріел ІФ виринаюча