Актори театру Mime “IF” з Івано-Франківська представили Україну на чемпіонаті світу серед живих скульптур “World living statues festival” і взяли участь у міжнародному параді чемпіонів пантоміми в Нідерландах.
Фестиваль позиціонувався як аполітичний, тому мімам Андрієві Кирильчуку та Артурові Гулькові організатори “делікатно заборонили” вживати слово “war” для акції, яку прикарпатці хотіли провести під час заходу, йдеться в сюжеті Суспільного.
Артур Гулько та Андрій Кирильчук повернулися з Нідерландів 19 жовтня. У місті Алкмар вони брали участь не лише у фестивалі, який тривав із 7 до 16 жовтня, а й у параді чемпіонів, що передував йому.
“На ньому виступали лауреати чемпіонатів світу чи інших престижних фестивалів, і ми зокрема. Всього на параді були 30 живих скульптур”, — розповідають актори.
Крім українців, у Нідерланди з’їхалися учасники з Португалії, Бельгії, Німеччини, Греції, Ізраїлю, США, Мексики, Англії, Болгарії й Казахстану. Представників Росії не було, кажуть митці, і додають, що на подібних заходах не бачили їх з 2014 року.
На фестивалі франківські міми показували козаків.
“Козаки, які й варять куліш, і є військовими, які завжди стоять на захисті, готові в будь-яку хвилину захищати своє. Ми показували, що українці — сильні, дужі, волелюбні й гостинні водночас”, — розповідають міми.
Вони кажуть, що в перформансах завжди намагаються поєднувати яскраві форму та зміст і вкладати у виступи глибокі підтексти. Втім, розповідають, цього року на фестивалі стикнулися з обмеженням.
“Нам наголошували, що чемпіонат світу — це не політичний конкурс. Але ми хотіли там зробити акцію, щоб писало “war” (війна), щоб це мало більш політичну складову. Нам делікатно заборонили це робити”, — розповідають міми.
Тоді актори з Івано-Франківська вирішили переробити запланований виступ і створили дійство про мрію.
“Це — про те, хто ми — українці, і про що мріємо, про нашу одну заповітну одну. І це всі прочитали”, — розповідають митці.
Разом із тим, кажуть Артур Гулько та Андрій Кирильчук, у порівнянні з першими місяцями після початку повномасштабного вторгнення РФ, восени у Нідерландах ставлення до війни змінилося. Вони пригадують, як ще влітку 2022 року спілкувалися з нідерландцями, які займали нейтральну позицію щодо подій в Україні.
“Вони говорили, що все не так однозначно. І нам боляче було це чути. Ми емоційно намагалися пояснити, що все однозначно: це — чорне, а це — біле. Але тепер уже був відчутний рух у бік позитиву для України. Зараз ми надзвичайно їм цікаві”, — розповідають актори.
Митці кажуть, що їхні колеги з інших країн і на фестивалі, і в особистих листуваннях висловлювали підтримку Україні.
“Писали, що не розуміють, як таке може відбуватися у XXI столітті, що це — в голові не вкладається. Підходили люди після дійства, збирали декорації й кажуть: “Так це ви виступали! Ви — з України, ми вас підтримуємо”, — розповідають актори.
Під час фестивалю франківські міми поставили скриньку з написом “Для підтримки українців, які постраждали від війни”. Туди люди кидали гроші навіть після того, як Артур і Андрій завершили виступ.
“Кожен наш перформанс ми присвячуємо перемозі. Якщо їдемо виступати, то представляємо нашу культуру, історичний аспект: хто ми, звідки. Треба говорити про наше коріння, історію, автентичність, про те, що ми є унікальні”, — переконані актори.