Галицький замок — найкраще фото Прикарпаття у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»
Диван на коліщатках в темній вітальні

Галицький замок — найкраще фото Прикарпаття у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»

Автор: Олег Мамчур
16/01/2025 20:25
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

Світлиною-переможцем в Івано-Франківської області стало аерофото з видом на Старостинський замок у Галичі. Автор фото — Олександр Мальон.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Руїни замку розташовані на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер над містом — в минулому він служив фортифікаційною спорудою. Галицький замок споруджено в середині XIV століття.

Перед цим там була укріплена цитадель, вперше згадана 1119 року. Археологи вважають, що спочатку це була дерев’яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів (XII–XIV ст.).

Про те, хто і коли знищив княжий дерев’яний замок, точно невідомо. Відбудова замку, як оборонного форпосту Галицького староства, розпочалася у середині XIV століття і тривала майже ціле сторіччя. Він був одним із найбільших в Галичині. Замок знову горів, відбудовувався, неодноразово витримував напади та облоги.

До наших днів від замку кінця XVI століття дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної (західної) башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення. У 2022 році розпочалися археологічні дослідження В’їзної вежі. 2018 році замок визнаний об’єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 090018-Н). Замок входить до Національного заповідника «Давній Галич» — комплексу пам’яток історії та культури стародавнього Галича та Галицько-Волинської держави ХІІ—ХІІІ ст.

Журі відзначило енциклопедичність та ракурс фото.

Автор фото поділився, що для нього мотивацією брати участь у конкурсі є те, що «облік стану пам’яток дуже важливий, тим паче зараз, в часи війни». Знімок зроблено 11 травня 2024 року.

Світлина замку вже вдруге перемагає у обласній номінації. Серед пам’яток, фото яких журі конкурсу відзначало у попередні роки конкурсу, були церква святого Пантелеймона у селі Шевченкове, палац (садиба Рея) у селі Приозерне, церква святого Василія Великого у селі Черче, надбрамна дзвіниця Бернардинського монастиря у селищі Гвіздець, Залізничні кам’яні мости у Ворохті, церква святого Миколая у селі Чесники, польська астрономічна і метеорологічна станція «Білий Слон» на горі Піп Іван, церква Успіння Пресвятої Богородиці у Крилосісобор Святого Воскресіння в Івано-Франківську.

У списку пам’яток Івано-Франківської області 3937 об’єктів культурної спадщини, 1883 (47%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 36 учасників та учасниць завантажили 840 фото 234 пам’яток з області (фото 29 пам’яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 375 осіб.