Завдання котла полягає в тому, щоб перетворити енергію палива (газу) на корисне тепло.
Газові котли представлені у величезній різноманітності, і щоб вибрати оптимальну модель, потрібно розібратися з основними параметрами. До них належать потужність, енергоефективність, функціональність, спосіб монтажу.
Як працює котел?
У конструкції котла передбачені:
- запальник (забезпечує спалювання палива);
- теплообмінник (ємність, у якій нагрівається теплоносій);
- гідравлічний блок і прилади керування (автоматика — датчики, регулятори тощо).
Теплоносій (наприклад, вода чи антифриз) проходить через теплообмінник, нагрівається (температура нагріву встановлюється користувачем) і далі циркулює по системі (трубах, батареях, радіаторах, теплій підлозі, сушарці для рушників), віддаючи тепло. Після охолодження теплоносій повертається в теплообмінник, і цикл повторюється.
Різні котли відрізняються потужністю, кількістю контурів обігріву, типом запальника й камери згоряння, системами керування та контролю.
Котли димохідні та турбовані: у чому різниця?
Стандартні димохідні моделі зазвичай оснащені відкритою камерою згоряння. Для їхньої роботи потрібне спорудження спеціальної стаціонарної димохідної труби, через яку будуть виводитися на вулицю продукти згоряння.
Турбовані газові котли можуть установлюватися не тільки у приватних будинках, а й у квартирах (під час облаштування індивідуального опалення). Вони оснащені закритою камерою згоряння, і для виведення гарячих димових газів підійдуть коаксіальні димохідні труби з металу чи полімеру.
Одно- і двоконтурні моделі
Одноконтурний котел для опалення виконує одне завдання — обігрів. Такі моделі забезпечують подачу й циркуляцію нагрітого теплоносія по трубах.
У тих випадках, коли, крім опалення, необхідно забезпечити гаряче водопостачання, варто придивитися до двоконтурних газових котлів. Такі агрегати у звичайному режимі працюють на обігрів батарей, але в разі відкривання водопровідного крана перемикаються на нагрів води.
Потужність
В описі кожного котла вказується його потужність. Цей параметр вибирається з урахуванням низки критеріїв: площі приміщення і висоти стель, енергоефективності будівлі (утеплений/неутеплений будинок), а також кліматичних умов. Якщо газовий котел буде використовуватися і для нагріву води, розрахункову потужність потрібно збільшити приблизно на 30–50%. Стандартна формула для розрахунку оптимальної потужності в умовах України — 1 кВт на 10 м2 площі.
Енергоефективність
Широке поширення в Україні отримали конвекційні газові котли, ККД яких становить 88–95%. Як альтернативу виробники пропонують конденсаційні моделі, у конструкції яких передбачений додатковий теплообмінник (водяний економайзер). Завдяки такому рішенню збільшується шлях для димових газів: вони охолоджуються до точки роси й у вигляді конденсату осідають на економайзері, віддаючи йому додаткову теплову енергію. У результаті ККД конденсаційних газових котлів досягає 115%.
Спосіб установлення
У продажу представлені підлогові й настінні газові котли.
Настінні моделі вирізняються компактними габаритами, вони рекомендовані для встановлення у квартирах та відносно невеликих будинках.
Підлогові агрегати характеризуються більшою потужністю, а також розмірами та вагою. Як правило, їх монтують у спеціально облаштованому приміщенні (котельні). Середній термін служби настінного обладнання становить 15 років, підлогового — до 25 років.