Зі збільшенням кількості годин відключень електроенергії серед франківців зріс попит на генератори та зарядні станції, розповів Суспільному менеджер із продажів одного із магазинів міста Владислав Чертов.
Як обрати альтернативні джерела енергії для оселі, яка їхня вартість і правила використання, читайте у матеріалі Суспільного.
Франківець Вадим Мякішев місяць тому купив гібридний інвертор і акумулятори. Таке обладнання може забезпечувати квартиру резервним живленням до трьох кіловат протягом п’ятьох годин.
Придбав цей комплект за 35 тисяч гривень. Тепер ціна зросла до 50 тисяч гривень, каже Вадим Мякішев.
“Ми під’єднали всю квартиру, крім потужних пристроїв на кухні. Ми можемо вільно користуватися світлом у будь-якій кімнаті. Два холодильники під’єднані — мій і сусідки. І, звісно, газовий котел. Електроенергії вистачає”, — розповідає Вадим Мякішев.
Зі слів чоловіка, гібридний інвертор автоматично починає працювати тоді, коли зникає електроенергія в загальній мережі. Також до нього можна під’єднати сонячні панелі, які додатково зможуть підзаряджати батареї. Панелі чоловік ще не придбав, але планує це зробити. Недолік гібридного інвертора — шумність, каже Вадим Мякішев.
“Два чи три дні тому світла не було з 20:00 до 3:00. Гібридний інвертор подав сигнал, що акумулятори розрядилися. Довелося всім встати, бо він дуже сильно пищав. Встали і вимкнули його. Шум — це його недолік. Вмикає охолодження, коли є навантаження, або коли заряджає акумулятори”, — говорить чоловік.
Для квартир люди часто купують зарядні станції, каже менеджер з продажу бензинових та електричних інструментів одного з магазинів Івано-Франківська Владислав Чертов. Їхня вартість — від 17 тисяч гривень. Зараз у магазині таких пристроїв немає, їх розкупили, пояснює чоловік.
“Зарядні станції — від 600 ватів. Багато залежить від того, яку функцію ви хочете, щоб вони виконували. Наприклад, найнеобхідніші для життя речі: холодильник, котел — для цього 600 ватів вистачає. Що кращий акумулятор (наприклад, літій-фосфатний), то буде значно дорожчим. Вони швидше заряджаються і довше тримають заряд. Тому зараз мають більший попит”, — пояснює менеджер.
Владислав Чертов розповідає, що інверторні генератори, які купують для приватних будинків, споживають менше палива. Вони — тихіші, але дорожчі на 20-30%, інколи — 50%. З його слів, попит на ці прилади — високий. Протягом дня у магазині скуповують усі наявні генератори та замовляють ті, що в дорозі.
“Якщо взяти інверторний генератор, він має електронну систему карбюратора. Це — основна частина, яка якраз подає паливо на мотор. Також є інверторні різних типів: закриті, відкриті. Наприклад, відкритий — такий шумний, як звичайний генератор, хоча паливо він також економить. Є малошумні, які не так завдають проблем сусідам і власникам. Закритий генератор коштує приблизно 20 тисяч гривень”, — розповідає Владислав Чертов.
Приїхав забрати з ремонту генератор франківець Ярослав. Цей пристрій використовує для роботи, а для дому планує купити зарядну станцію.
“Я проживаю в дев’ятиповерхівці. Генератор не можу поставити. Якщо купувати, то EcoFlow. Родич підібрав мені в Англії варіант хороший — тисяча євро”, — говорить Ярослав.
Упродовж 2024 року в Івано-Франківську трапився один випадок загоряння генератора на балконі, розповіла Суспільному речниця головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.
“Потрібно піклуватися про те, щоб цей генератор не намокав. Тобто під нього потрібно встановити майданчик стійкий, і обов’язково його накрити. Не можна заправляти генератор, коли він працює. Він повинен охолонути, аж тоді його потрібно заправляти. Обов’язково давати генератору час на відпочинок. Він не може працювати 4 години без відпочинку. Якщо взимку він може працювати, то зараз він сильно перегрівається. Через це може виникнути закорочення, і він може загорітися. Ні в якому разі не можна об’єднувати генератори в ланцюг”, — каже Христина Перцович.
Також під час користування генератором потрібно дотримуватися таких правил:
- генератори обов’язково розміщувати на вулиці;
- відстань генератора від дверей та вікон повинна бути не менше шести метрів, від глухої стіни — 1-2 метри;
- поруч завжди повинен бути вогнегасник класу “В”;
- встановлювати генератори в підвалах чи на балконах — небезпечно;
- купляти потрібно тільки сертифіковані пристрої, в жодному разі самому не вносити корективи у їхню конструкцію.