Гори й фестивалі: за чим і які туристи їдуть на Прикарпаття

Туризм справедливо називають пріоритетною сферою Прикарпаття. Минулого року туристи залишили у місцевих готелях майже 580 мільйонів гривень. Ще 40 мільйонів отримали невеликі “зелені садиби”. Найбільше грошей мандрівники залишають в Яремчі та Івано-Франківську.

Найбільше гостей приймає гірськолижний курорт “Буковель”, куди їдуть передовсім за зимовими розвагами. Влітку Франківщину відвідують любителі пішохідних туристських походів та клієнти рекреаційних закладів, пише КУРС.

А Івано-Франківськ ще шукає свою “фішку” для гостей і думає, як перехопити туриста, що з потяга одразу пересідає на автобус чи авто в гори. В кожному разі історична спадщина, фестивалі і добра кухня в порівняно недорогих місцевих ресторанах – це те, за що туристи згадують місто добрим словом.

Надходження від туристичного збору та доходи готелів свідчать, що потік туристів потроху зростає. Але визначити, скільки саме, звідки і які гості їдуть до Франківська і на Прикарпаття, досить непросто.

 

Хитка статистика

Способу точно порахувати туристів, на жаль, немає. Управління статистики використовує звітність бізнесу, а органи місцевого самоврядування рахують туристичний збір. Ще одним методом обліку туристів є дані мобільних операторів. Але показники від цих джерел суттєво різняться.

Офіційна статистика не точна, бо далеко не всі підприємці подають звіти. А ті, які подають, звітують переважно про туристів, що користуються послугами турагенцій чи замовляють номери заздалегідь. Туристів, які подорожують самостійно, статистика рахує погано. А таких більшість.

При цьому, як пояснює голова Туристичної асоціації Івано-Франківщини Оксана Федорович, вартими уваги є відомості статистичного збірника “Колективні засоби розміщування (КЗР) в Україні”. КЗР – це всі заклади, які надають туристам місця для ночівлі: готелі, мотелі, хостели, санаторії тощо, окрім закладів сільського зеленого туризму. У 2017 році в Івано-Франківській області функціонувало 274 таких заклади і вони прийняли 340 680 осіб. За кількістю приїжджих туристів, які зупинялися у КЗР, Івано-Франківщина посіла п’яте місце серед регіонів країни.

На жаль, зазначає начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій Передерко, КЗР не враховує багато закладів розміщення (з місткістю до 30 місць). “Це так звані індивідуальні заклади розміщення, які не звітують. За нашими даними, в області понад 500 закладів (разом – і колективних і індивідуальних)”, – пояснює він.

Із  загальної кількості туристів, за інформацією управління статистики, всього 18,4 тисяч були громадянами іноземних держав. Кожен п’ятий з них – житель Польщі (3,9 тис. осіб), кожний дев’ятий – Молдови (1,7 тис. осіб). Представники Румунії складали 7,5% від кількості іноземних туристів (1,4 тис. осіб), Білорусі, Сполучених Штатів Америки та Німеччини  – понад 6% (1,2 тис. та по 1,1 тис. осіб відповідно). Найбільше приїжджих зупинялись у готелях та інших закладах Яремчанської міської ради (51,2%) та Івано-Франківська (31%).

Доходи від послуг, наданих готелями у 2017 році, становили 579,2 млн грн, що на 17,8% більше, ніж у 2016 році. За обсягом доходів область посіла шосте місце серед регіонів держави.

Окремо органи статистики подають інформацію про туристів, які відпочивали у “зелених садибах”. Так, у 2017 році фізичні особи-підприємці надавали послуги з розміщування у 306 приватних садибах, що становить 81,2% від загальної їх кількості в Україні. Вони задекларували 39,2 млн грн доходу, а їх послугами протягом року скористалися 55 тис. осіб.

Різко відрізняються від офіційної статистики готелів дані мобільних операторів. Так, за результатами моніторингу мобільності компанії “Київстар”, у 2017 році (за 2018-й дані поки недоступні) на Прикарпатті побували 4,1 млн абонентів з 23 областей України, з них – 2,3 млн короткотермінових відвідувачів та 1,8 млн одноденних відвідувачів.

Ще інші дані наводить туристичний курорт “Буковель”. За словами прес-секретаря курорту Оксани Островської, за зимовий сезон 2017-2018 року на курорті побували більш як 2 мільйони туристів, серед яких кожен четвертий – це турист з-за кордону.

“Можемо сміливо говорити, що взимку туристичний комплекс “Буковель” є центром туризму України з найбільшою відвідуваністю, – зазначає Островська. – Найбільше іноземців що взимку, що влітку приваблює співвідношення ціна-якість. У нас хороша інфраструктура і відмінний сервіс за меншими цінами, ніж у Європі”.

 

Франківськ не хоче бути лише “брамою в Карпати”

Європейським містом та містом нових туристичних можливостей позиціонує себе й Івано-Франківськ. Попри те, що обласний центр називають “брамою у Карпати”, яка лише пропускає, а не затримує мандрівників, міська влада стверджує, що гостей стає щороку більше.

Такі висновки у мерії роблять з надходжень до міського бюджету від туристичного збору. Для порівняння: у 2016 році до міського бюджету надійшло 226 тисяч гривень туристичного збору, у 2017 році – 269,4 тис. грн, а за 10 місяців 2018 року – вже 284,3 тис. грн.

Доходи, які задекларували суб’єкти туристичної діяльності Івано-Франківська, за два роки зросли більш як у два рази – з 95,5 млн грн у 2016 році до 199 млн грн у 2017 році.

“Туристичний збір – надійний показник. Але чимало туристів приїжджають на один день або ж винаймають квартири – таких порахувати неможливо. Тому для обліку туристів в Івано-Франківську також використовують дані мобільних операторів”, – розповідає начальник відділу міжнародних зв’язків, туризму та промоції міста Уляна Басараб-Ганчак.

Нещодавно звіт про кількість своїх абонентів, які перебували на території Івано-Франківська у 2017 році, надав “Водафон”. За цими даними, Івано-Франківськ того року відвідали більш як 740 тисяч унікальних абонентів мережі “Водафон”. Для більш повної картини ще очікується інформація про перебування в Івано-Франківську абонентів “Київстар”, якої мобільний оператор поки що не надав.

“У 2017 році приблизно 3,5% всіх абонентів “Водафон” відвідали Івано-Франківськ. Якщо припустити, що скільки ж абонентів компанії “Київстар” відвідали місто, то, за орієнтованими розрахунками, за рік місто Івано-Франківськ відвідало приблизно 1,5 млн осіб”, – каже Уляна Басараб-Ганчак.

З офіційних даних “Водафону”, з усіх відвідувачів Івано-Франківська 60,2 тисячі (8,1%) прибули з-за кордону. Найбільше з них приїхало з Польщі – 25,3 тисячі осіб (42,1%), Росії – 8,3 тисячі осіб (13,7%) та Чехії – 6,8 тисяч осіб (11,3%). Решта – Нідерланди, Німеччина, Іспанія, США, Італія тощо.

Але є одне але. Не факт, що всі ці гості – туристи. Значна частина з них можуть бути нашими заробітчанами, які мають сім-картки оператора. Тому і ця звітність – не надійна.

За словами Уляна Басараб-Ганчак, найбільше туристів приїжджає у липні-серпні, коли в Івано-Франківську проходять фестивалі. До прикладу, у липні найбільше відвідали обласний центр на Івана Купала, а у серпні – на День Незалежності.

Набуває популярності в Івано-Франківську і діловий туризм. За інформацією трьох найбільших навчальних закладів  (Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Івано-Франківського національного медичного університету, Івано-Франківського національного університету нафти і газу) та трьох найбільших готелів (“Надія”, “Станіславів” та “Рейкарц Парк Готелю”) у місті відбулося понад 400 конференцій та семінарів, у яких взяли участь понад 20 тисяч делегатів як з-за кордону, так і з інших областей України.

Також у виконкомі порахували, що середні витрати одного туриста (проживання, харчування, транспорт тощо) на одну добу перебування в Івано-Франківську становлять орієнтовно 30-35 євро.

 

То як рахувати правильно?

Добрий приклад дає сусідній Львів. Там не лише порахували туристів, а й визначили профіль гостя. Для цього провели спеціальне дослідження.

Як виявилося, звичайний гість Львова – це людина віком 26-35 років, причому чоловіків та жінок майже порівну. Приїжджають туристи власним автомобілем, автобусом або потягом, рідше прибувають літаком. Найчастіше живуть у готелях та хостелах або винаймають квартиру у центрі міста.

Турист залишається у Львові в середньому на 3-5 днів, а за день подорожі витрачає 50 євро. 54% із гостей Львова – це українці, 46% – іноземці.

На запитання “Чи бажаєте ви ще раз відвідати Львів?” 91% опитаних відпочивальників дали ствердну відповідь. 95% – рекомендуватимуть відвідати місто друзям.

Подібне дослідження недавно провели і на Прикарпатті профільне управління ОДА спільно з Прикарпатським національним університетом. Результатами обіцяють поділитися вже цього місяця.

“Було поставлено кілька завдань. Головне – це зрозуміти економічний ефект від туриста в регіоні, оцінити, скільки залишає коштів турист впродовж однієї доби перебування на Прикарпатті і яка фінансова карта цих витрат. Тобто з чого складається ця сума і на що вона розподіляється, щоби продумати, що ми можемо запропонувати туристу і загалом краще зрозуміти власне економічну вигоду від туризму”, – розповідає відповідальна за дослідження директор Навчально-наукового центру соціологічних досліджень ПНУ Ольга Максимович.

Ще одне завдання дослідження – з’ясувати соціально-демографічний профіль туриста. Тобто якої статі, віку, професії турист приїжджає на Івано-Франківщину. Де зупиняється, де харчується та як проводить час.

Також це дослідження має допомогти зрозуміти конкурентні переваги туристичної індустрії на Прикарпатті порівняно з сусідніми областями та визначити основних конкурентів.

“Наприклад, ставили запитання: “Якщо б не на Прикарпаття, то куди б ви поїхали?”. Серед конкурентів в анкеті пропонували три області: Львівську Закарпатську і Чернівецьку, – враховуючи що це саме Карпатський регіон. Ми також хотіли зрозуміти, з яких регіонів України до нас приїжджають, це люди з сіл чи з міст”, – пояснює Ольга Максимович.

Опитування проводили у чотири хвилі: навесні, влітку, восени і взимку. Працювали методом письмового анкетування чотирма мовами: українською, англійською, польською і російською на території всієї області. Опитали понад тисячу гостей. “Охоплені всі 14 районів області, п’ять міст обласного значення і “Буковель”. Опитували і туристів, і екскурсантів. Ми мали понад 100 партнерів по всій області. Це і готелі, і садиби, і музеї, і туристичні агенції. Тобто ми старалися, і, я думаю, у нас вийшло охопити всю область у розрізі чотирьох сезонів”, – каже Ольга Максимович.

Сьогодні результати дослідження опрацьовують і незабаром їх опублікують. Але вже очевидно, каже Максимович, що на Прикарпаття в основному їдуть внутрішні туристи, частка іноземців поки зовсім незначна.

Марія Гаврилюк

(Visited 113 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4818

загрузка...

Погода може погіршитися. Прикарпатців попереджають про дощ та вітер 17:06

  В найближчу годину із збереженням до кінця доби 21 серпня та протягом ночі та ранку 22 серпня по області та місту очікуються грози, град, шквалисте посилення вітру 15-20 м/с...

У Крихівцях плнують збудуваний новий корпус школи (фотофакт) 16:44

Крихівецька школа матиме ще один корпус. Про це написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. "Нині провів нараду щодо будівництва ще одного корпусу школи в селі Крихівці. Адже село постійно збільшується...

Поблизу Коломиї трапилася масштабна аварія (фотофакт) 16:36

Аварія сталася поблизу міста Коломия, в районі села Корнич, в обідній час 21 серпня. На дорозі національного значення Н-10 не розминулися два мікроавтобуси та вантажівка, які перекрили дві існуючі смуги...

Держекоінспекція зловила працівників нацпарку "Гуцульщина" на незаконній рубці (фото+відео) 16:34

Під виглядом сухостою працівники НПП "Гуцульщина" рубали здорові дерева – дуб, бук, ялицю та ялину. 20 серпня у село Пістинь Косівського району з позаплановою перевіркою прибули інспектори з Державної екологічної...

На Прикарпатті батько змушений сам виховувати сімох дітей, бо мати зловживає алкоголем 16:24 2 коментарі

В соціальній мережі Фейсбук з'явився допис, що діти просять знайти маму, яка вдома залишила семеро дітей. В оголошенні також йдеться про те, що батькові одному важко доглядати за дітьми. У...

Фахівці визначили, де на Прикарпатті найбрудніше повітря 16:06

Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України провів монітиринг повітря у різних районах міста. Як зазначають на сайті держустанови, в атмосферне повітря області щорічно викидається близько 200 тисяч тонн забруднюючих речовин від...

Акторів з Івано-Франківщини запрошують на кастинг до Львова 15:54

Увага! Прикарпатських акторів запрошують на кастинг. Про це повідомляє актриса зі Львова Oleksandra Lyuta. "Актори всіх вікових категорій Львова, і не тільки! Всі, хто вболіває за україномовний контент! Приходьте і приїжджайте...

Написали одне, а потім - інше. У Коломийській дитячій поліклініці жінці видали документ з виправленими результатами аналізів (фотофакт) 15:46 1 коментар

У Коломийській дитячій поліклініці декілька разів переправляли результати аналізів. Про це в соціальній мережі Фейсбук написала Іра Кушнір. Жінка пише, що її сусідка отримала результати аналізу крові з переправленими даними. "Моя...

Прикарпатський слідчий вимагав п'ять тисяч доларів за “відмазування” від криміналу 15:43 1 коментар

За грошову винагороду правоохоронець обіцяв чоловіку не притягувати його сина до кримінальної відповідальності. Слідчі теруправління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, повідомили про підозру начальнику слідчого відділення одного з...

На Франківщині невідомі люди втопили цуценя і викинули його в річку (фото 18+) 15:27

На Франківщині хтось втопив маленьке цуценя. Про це у соціальній мережі Фейсбук повідомила Oxana Shkromyuk. "Люди схаменіться ми не в кам'яному віці є "стерилізація " домашніх тварин то вже краще чим...

МАУ пропонує франківцям полетіти до Лондона трохи більше ніж за тисячу гривень 15:13 1 коментар

МАУ представляє нові постійно діючі низькі тарифи в Європу. Про це інформує пресслужба авіакомпанії, передає “Галка“. “Найпопулярніші європейські столиці та туристичні перлини стали ще доступнішими. Відкривайте для себе Європу”, – закликають в...

У прикарпатському містечку 12-річні школярі скоїли крадіжку (фотофакт) 14:55

Крадіжки велосипедів –поширений нині вид злочинів. Часто злодіям сприяють самі власники, залишаючи свої велосипеди не пристебнутими на вулиці чи під під’їздом. Однак навіть коли велосипед пристебнутий на замок чи стоїть...

В ОДА привітали срібного призера чемпіонату світу з боротьби 14:07

21 серпня в Івано-Франківській облдержадміністрації вітали срібного призера чемпіонату світу з вільної боротьби серед юніорів Андрієм Джелепом. У складі збірної України у змаганнях, що завершилися в Естонії, брав участь вихованець...

У Івано-Франківську на міському озері хуліганили підлітки, не обійшлося без поліції 13:41

20 серпня 2019 року в охоронних зонах відповідальності рятувально-водолазних станцій в містах Івано-Франківськ, Галич, Коломия особовим складом велося цілодобове чергування. Рятувальниками Івано-Франківської, Галицької та Коломийської рятувально-водолазних станцій відпочиваючим в зоні...

У Надвірній знайшли артснаряди часів ІІ Світової війни 13:13

Вчора, 20 серпня групою піротехнічних робіт АРЗ СП У ДСНС в області, під час здійснення робіт з технічного обстеження, згідно Плану виконання завдань з розвідки і розмінування території Івано-Франківської області...

Небезпечні комахи: на Прикарпатті рятувальники ліквідовують гнізда шершнів 12:54

Рятувальники допомогли прикарпатцям знешкодити гнізда агресивних комах, інформує Правда.іф з посиланням на управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації.   - 20.08.2019 о 16.22 м. Івано-Франківськ вул. В.Стуса. Працівниками ЧСПТ...

Вціліла тільки чаша. У селі Новоселиця люди розбирають згарище на місці де згоріла церква (фотофакт) 12:39

На місці старовинного дерев’яного храму в селі Новоселиця Снятинського району – згарище. 130-річна Введенська церква знищена пожежею, що сталася 19 серпня. Дерев’яна споруда згоріла до фундаменту. Парафіяни разом зі священиком...

Чемпіон світу відкрив спортивний майданчик у прикарпатському селі (фотофакт) 12:06

18 серпня в селищі Дем’янів Галицького району стартували тренування проєкту Shakhtar Social "Давай, грай!". Участь у відкритті майданчика та першому тренуванні дітлахів взяв захисник “Шахтаря”, чемпіон світу U-20 Валерій Бондар. Загалом...

Перший портфелик: у Івано-Франківську дітям, які найбільше потребують підтримки вручили шкільне приладдя (фоторепортаж) 12:04

У Івано-Франківську відбулося Свято першого портфелика. Сьогодні у Івано-Франківську відбулося Свято першого портфелика для 65 дітей, що найбільше потребують підтримки: учнів 1-4 класів з категорії дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування,...

На Івано-Франківщині 25-річна матір занедбала 5-річну донечку (фотофакт) 11:43

Працівники ювенальної превенції, перевіряючи кожну інформацію про ймовірне порушення прав та інтересів дітей в сімейному середовищі чи неналежні умови їх проживання передусім мають на меті захистити та покращити життя маленьких...
  • ріел ІФ виринаюча