Одному з наймолодших впливових політиків України Володимиру Гройсману виповнилось 40 років. Попри молодий вік він встиг чимало у політичній кар’єрі. Здобутки та провали наймолодшого прем’єр-міністра, а також цікаві факти з життя Гройсмана зібрала редакція 24 Каналу.
Цікаві факти з життя
За 40 років життя Гройсман встиг спробувати багато видів діяльності
Не боявся роботи
Щоб у 40 вже кілька років бути на посаді глави уряду, працювати треба було почати давно. Власне, у випадку Гройсмана так і було. Вперше Володимир почав працювати у 14 років. Кар’єра розпочалася з роботи слюсара. Однак робітником Гройсман пропрацював недовго
Вже в 16 років він став комерційним директором приватного малого підприємства “ОКА”. З листопада 1994 року працював на посаді комерційного директора приватного підприємства “Юність”. Мусимо зауважити, що посади Володимир отримав на батькових підприємствах. Тим не менше протягом понад 10 років він віддано працював.
У 90-ті теперішній прем’єр, як і багато українців, займався дрібним бізнесом. У компанії друзів вони налагодили імпорт продуктів та побутової хімії з Європи. Товар продавали на українських ринках, у кіосках, дрібних магазинах.
Крім того, глава уряду встиг зайнятися сільським господарством. Він був засновником фірми “Поділля”. До речі, сам керівник Кабміну розповідав, що цей досвід допоміг йому навчитися виводити підприємства з кризи.
Встиг Гройсаман відмітитися й у сфері нерухомості. Його фірма “Інтертрейд” займалася орендою нерухомості.
Як потрапив у політику
У політиці Гройсман з 2002 року. Разом з батьком він балотувався до Вінницької міської ради. Він переміг і став наймолодшим депутатом Вінницької міськради, адже було йому всього 24 роки! За три роки Гройсмана призначили в.о. мера Вінниці. А у 2006 він посів це крісло на цілком законних правах, отримавши перемогу на виборах. Молодий і амбітний політик виправдав сподівання виборців. Тож на наступних виборах у 2010 він знову переміг. Мусимо зауважити, що з величезною підтримкою – за Гройсмана віддали свої голоси понад 77% вінничан.
Після керування містом політик вирішив взяти вищу планку. І отримав посаду віце-прем’єра – міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства в уряді Арсенія Яценюка.
До Ради потрапив за списками БПП. У листопаді 2014 став спікером ВР. А з квітня 2016 року очолює Кабмін.
Гроші Гройсмана
Варто зауважити, що прем’єр – людина небідна. Ось кілька фактів з його е-декларації. У власності Гройсмана є 2 будинки, загальною площею 995 кв.м, 5 нежитлових приміщень; 5 ділянок, загальною площею 6415 кв.м. А також гроші: 18 359 475 гривень, 842 807 доларів, 477 227 євро. З родиною він відпочиває переважно за кордоном.
Далі – про досягнення і провали на посаді глави уряду.
Досягнення
Уряд Гройсмана долучився до важливих реформ
Зарплати і виплати
Одна з головних обіцянок прем’єра – збільшити українцям зарплати. Хоча обіцянка доволі популістська, і подібні заяви роблять чи не усі політики світу, Гройсман слова дотримав.
З початку 2018 року мінімальна заробітна плата на рівні 3723 гривень.
Уряд Гройсмана заклав у бюджет на цей рік підвищення зарплат вчителям на 25%. Тож у 2018 році заробітна плата освітян в середньому буде складати від 6,5 до 8,5 тисяч гривень.
З 1 жовтня 2017 року великій частині пенсіонерів підняли пенсії. Гройман обіцяв, що інша частина пенсіонерів теж не буде обділеною. Що ж, чекаємо.
Студенти теж не залишилися поза увагою. Гройсман поділив стипендії на академічні та соціальні. Академічні призначатимуться за успіхи у навчанні, свого роду винагорода за старання. А от соціальні стипендії отримуватимуть ті студенти, яким необхідна фінансова допомога.
Медицина має новий шанс
Гройсман пообіцяв, що буде змінений підхід до фінансування медицини. І попри довгі баталії, блокування, новий метод фінансування у медичній сфері таки затвердили: тепер гроші виділяються на конкретного пацієнта, а не на медичну установу. Таким чином має покращитися і матеріальне становище лікарів.
Також запроваджений антикорупційний механізм ціноутворення на ліки. У перспективі українці не мали б витрачати стільки грошей на медикаменти, як це було раніше. Частина ліків має видаватися безкоштовно. Наприклад, хворі діабетом чи бронхіальною астмою мають отримувати безкоштовні ліки.
Е-декларування
У 2016 році було запущено у дію електронну систему подання та оприлюднення декларацій держслужбовців. Це б мало бути суттєвим кроком у боротьбі з корупцією, доступом громадськості до інформації.
Однак, як з’ясувалося, НАЗК (орган, який має займатися перевіркою декларацій) не виконувала добросовісно свою роботу. Зараз проводяться розслідування, щоб з’ясувати, хто винен.
Провали
Звісно, не все вдається
Ремонт доріг
Цей пункт на межі провалу і досягнень. Хоча якість українських доріг ще дуже далека від ідеалу. Але завдяки команді Гройсмана у нас таки є шанс на якісніші автошляхи. Запрацював Дорожній фонд. Тепер “Укравтодор” відповідатиме лише за 50 тисяч кілометрів доріг, а інші 120 тисяч будуть підпорядковані обласному рівню з гарантованим фінансуванням з Дорожнього фонду в обсязі 35% від його надходжень. А це дасть шанс відремонтувати значно більше доріг.
Однак Гройсман не виділив у минулому році мільярди гривень на розвиток дорожньої інфраструктури. Хоча й обіцяв це! Так і не була розроблена стратегія будівництва та ремонту доріг.
Дорога комуналка
Через політику Гройсмана українцям доводиться платити значно більше за комуналку, аніж раніше. Частково цю проблему мали вирішити лічильники. Прем’єр обіцяв, що до кінця 2017 року у всіх оселях громадян України будуть встановлені теплові лічильники. Але, хоча на дворі вже й 2018 рік, багато де лічильників досі немає.
Діє система субсидій, але часто їх отримують ті, в кого аж ніяк немає фінансових проблем.
Безробіття
Хоча прем’єр частенько в своїх палких промовах обіцяє працевлаштувати чим побільше українців, на практиці безробітних громадян лише побільшало… У грудні 2017 року офіційний рівень безробіття зріс на 0,2 процентного пункту – до 1,4%. Зараз в Україні зареєстровано 354,4 тисячі безробітних. А ви врахуйте, що це лише зареєстровані!
Тим часом служба зайнятості абсолютно не справляється зі своїм завданням. Ще рік тому Гройсман пообіцяв найближчим часом змінити модель з фінансування служби зайнятості на модель підтримки створення робочих місць. Але обіцянка досі не виконана…
Це лише основні досягнення і провали Гройсмана. Його політику можна оцінювати по-різному. Але дещо команді наймолодшого прем’єра в історії України таки вдається.