Гуцульська коляда увійшла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини

Ігор Василик
23/02/2024

Smith Benites

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur aenean sit urna.

Show profile

Share

Традиція колядування на Верховинщині Івано-Франківської області увійшла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини

Про це повідомляє Верховинська РДА у Facebook.

“Міністерство культури, молоді та спорту України підтримало ініціативу Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття та включило елемент нематеріальної культурної спадщини – Гуцульську коляду та плєси Верховинського району Івано-Франківської області (Традиція колядування на Верховинщині) до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (наказ Мінкультури від 28.12.2019 № 978)”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що це стало можливим завдяки співпраці Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації, Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття, відділу культури та мистецтв Верховинської райдержадміністрації, ініціативної групи громад сіл Віпче, Криворівня, Бистрець, Ільці, Замагора, Буковець, Волова, Зелене, Кривополе, Верхній Ясенів, Дземброня, Красник, Білоберізка, Стебні, Устеріки, присілків Плай, Підмагора с-ща Верховина Верховинського району Івано-Франківської області та колядницьких партий с-ща Верховина, с. Криворівня, присілку Підмагора с-ща Верховина.

Обряд колядування на Верховинщині розпочинається на другий день Різдвяних свят (8 січня), коли усі сходяться до церкви. Після Служби Божої на подвір’я виходять чоловіки у святкових традиційних строях. Більшість із них тримає в руках “бартку” (топірець, до якого ремінцем прив’язаний дзвіночок) з довгою дерев’яною ручкою та смушкові шапки з “трєсунками” (прикрасами з бісеру та леліток). Дехто несе трембіти, роги, скрипки.