Гуртожиток Івано-Франківського національного технічного університету перетворено на енергоефективне житло, здатне прийняти 150 внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Це вже третя будівля для розміщення переселенців, урочисто відкрита за програмою «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Євросоюзом та реалізується під управлінням НЕФКО.
У десяти містах у західному та центральному регіонах України наразі триває реконструкція для термінового забезпечення переселенців житлом. У рамках програми «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні» гуртожиток Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу було реконструйовано та перетворено на енергоефективне житло, здатне прийняти 150 переселенців. Сьогодні, 20 лютого 2024 року, модернізований заклад офіційно відкрив двері для мешканців. На урочистому відкритті були присутні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та інші представники міської адміністрації. Програма фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО.
«Плідна співпраця нашого міста з Північною екологічною фінансовою корпорацією триває вже багато років. Завдяки НЕФКО до війни в Івано-Франківську було термомодернізовано та оновлено систему опалення у десятках закладів освіти. 2022 року Івано-Франківськ отримав грантові кошти від ЄС на облаштування житла для внутрішньо переміщених осіб. Завдяки цій підтримці сьогодні ми відкриваємо реконструйований гуртожиток, де все готове для проживання. Ще одна будівля в місті перебуває в процесі реконструкції. Дякуємо Євросоюзу та НЕФКО за підтримку України. Наша співпраця дала можливість забезпечити домівками людей, які вимушено перемістилися до Івано-Франківська з зони бойових дій і, як очікується, залишаться в місті на довгостроковій основі», – зазначив сьогодні на інавгурації міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Будучи великим обласним центром на заході України, Івано-Франківськ прийняв близько 41 000 ВПО, через що постала нагальна необхідність створити для них відповідне житло. Програма «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні» відповідає на ці потреби. Вона передбачає реконструкцію наявних комунальних споруд для створення житла для переселенців у десяти містах у західному та центральному регіонах країни, а саме в Чернівцях, Чорткові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Ківерцях, Ковелі, Луцьку, Рівному, Золочеві та Звягелі.
Відремонтований гуртожиток Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу – третій завершений будинок за програмою, загальна вартість якої складає 19,4 млн євро. З них близько 2,2 млн євро було спрямовано на реконструкцію гуртожитку та ще однієї адміністративної будівлі в Івано-Франківську, розрахованої на розміщення близько 40 переселенців. Очікується, що вона прийме перших мешканців вже цієї весни.
У рамках реконструкції гуртожиток було відремонтовано із застосуванням сучасних енергоефективних рішень. Було замінено систему опалення, встановлено індивідуальний тепловий пункт, утеплено фасад та горище, полагоджено дах, замінено вікна та двері, встановлено сонячну електростанцію для електропостачання, модернізовано системи гарячого та холодного водопостачання та водовідведення, оновлена система вентиляції, а також здійснено внутрішні оздоблювальні роботи та благоустрій території.
Відповідаючи на потреби вразливих категорій ВПО, будівлю зробили доступною для осіб із інвалідністю: було встановлено пандус та облаштовано туалет і душ для маломобільних груп населення на першому поверсі. Гуртожиток було забезпечено всіма необхідними меблями, побутовою технікою, кухонним приладдям та предметами для спальні. Крім того, для мешканців нового житла облаштували вітальні та місця загального користування, а також дитячий майданчик на подвір’ї будинку.
«Кожна муніципальна будівля, успішно модернізована в енергоефективне житло, наближає Європейський Союз і наших партнерів до спільної мети – терміново забезпечити переселенців житлом у різних регіонах України. Ми й надалі працюватимемо разом, щоб допомогти змінити життя на краще та зміцнити енергетичну незалежність країни», – коментує Хенрік Вітфельт, виконуючий обов’язки керівника відділу «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура і довкілля» Представництва Європейського Союзу в Україні.
«Ми раді спостерігати, як успішно просувається програма “Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні”, і все більше відремонтованих закладів відкривають двері для переселенців, які відчайдушно потребують житла, – коментує Тетяна Веха, адміністраторка проєктів у НЕФКО. – Завдяки фінансуванню ЄС, підтримці НЕФКО та відданості місцевої адміністрації нам вдалося забезпечити ефективне реагування на житлові потреби ВПО в Івано-Франківську».
Завдяки впровадженню енергоощадних технологій та використанню відновлюваних джерел енергії, реконструкція будівлі дозволить зекономити на споживанні теплової та електричної енергії й покращити соціально-економічний та екологічний стан закладу.
Ця програма фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Вона є частиною ширших зусиль, спрямованих на те, щоб відбудувати Україну екологічнішою та кращою, використовуючи безпечні для довкілля будівельні матеріали, застосовуючи енерго- та ресурсозбережувальні заходи та зменшуючи відходи від будівництва та знесення. Окрім цієї програми, під управлінням НЕФКО впроваджуються ще три фінансовані ЄС програми, пов’язані із забезпеченням переселенців житлом та відновленням критичної інфраструктури, що зміцнить стійкість та спроможність українських громад приймати новоприбулих із найбільш постраждалих від війни регіонів.