Інформація про хворобу X викликала ажіотаж як в українському, так і у світовому суспільстві, проте насправді її ще не існує
Що це за така хвороба і чому про неї заговорили, розповість “Еспресо.Захід“.
Що таке “Хвороба X”
Всесвітня організація охорони здоров’я використовує термін “Хвороба X” для позначення інфекції, яка може викликати наступну епідемію – чи то нову глобальну пандемію. Проте це хвороба, якої наразі не існує, вона не шириться та нікого не вбиває, але одного дня може з’явитися. Власне оце “X” у назві й означає “несподіваність” – так пояснює голова Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США Ентоні Фаучі.
Сам термін “Хвороба X” запровадили у 2017 році. Його можна використовувати для позначення нещодавно відкритого патогену або будь-якого відомого патогену зі свіжо набутим пандемічним потенціалом. Першою такою хворою став COVID-19, проте вчені розглядають можливість появи у майбутньому ще однієї. Зараз цей термін використовують для означення напрямку роботи, щоб спонукати вчених протидіяти невідомим інфекційним загрозам.
Фото: freepik
Чому всі говорять про “хворобу X”?
Спалах зацікавленості та інформаційного ажіотажу щодо цього терміну виник після того, як на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі анонсували обговорення можливої пандемію, яку може спричинити так звана “хворобою X”. Тоді світову спільноту схвилювала ремарка науковців щодо того, що вона потенційно може у 20 разів перевершити COVID-19 за смертністю.
Новина про обговорення розлетілася десятками гучних заголовків у медіа, тож тему одразу ж підхопили прихильники теорій світових змов, продукуючи дописи про те, що, мовляв, світові лідери “планують” нову хворобу, як вже раніше сотні й тисячі разів писали те ж саме про коронавірус.
Фактично, таким чином навколо хвороби, якої станом на зараз не існує, створилося штучне пожвавлення. Натомість обговорення під час форуму мало зовсім інший, попереджувальний, характер.
Фото: nytimes.com
Чи варто боятися “хвороби X”?
Варто наголосити ще раз, що “хвороба X” – це те, до чого медицина лише готується. Проте боятися її зараз сенсу немає. Саме таку позицію підкреслили у ВООЗ під час обговорення на форумі в Давосі.
Як зазначив глава ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус, дехто каже, що таке обговорення може спричинити паніку, проте очільник організації запевняє: це не так.
“Краще передбачити те, що може статися, тому що в нашій історії це траплялося багато разів. Ми не маємо зустрічати події непідготовленими. Також ми можемо підготуватися до деяких невідомих речей”, – пояснює він.
Така підготовка до потенційної нової хвороби передбачає систему раннього попередження. Зокрема, свого часу це допомогло швидше впоратися із пошуками вакцини від коронавірусу, не втрачаючи роки.