Нині ставка робиться на важкі артилерійські системи, танки та протиракетні комплекси. Пише Главком
На початку активної фази війни «Главком» писав, яка сучасна зброя вже є в арсеналі української армії, і яка ще необхідна для успішної протидії російській агресії. З того часу арсенал ЗСУ значно поповнився, причому такими зразками західного озброєння, про які п’ять місяців тому ми могли лише мріяти.
Якщо ще в березні західні союзники надавали нам переважно порівняно легке оборонне озброєння, типу протитанкових ракетних комплексів і гранатометів, а також безпілотників і переносних зенітно-ракетних комплексів, то у квітні стався корінний перелом. На авіабазі в німецькому місті Рамштайн міністри оборони 40 держав світу обговорили формат подальшої підтримки України, який мав на увазі постачання сучасного важкого озброєння.
З того часу українські збройні сили отримали, наприклад, протикорабельні ракети RGM-84 Harpoon, які змушують триматися Чорноморську флотилію РФ подалі від українських берегів, і важкі самохідні гаубиці PzH 2000 (їх тактико-технічні характеристики вказані в нашому попередньому огляді військової техніки «Зброя, яка потрібна Україні»).
На жаль, поки що в Україні немає оперативно-тактичних ракетних комплексів MGM-140, про необхідність постачання яких писав «Главком»: вони з рівною легкістю можуть знищити як Керченський міст, так i кораблі в севастопольських бухтах. Однак у ЗСУ з’явився М142 Himars, який є, зокрема, пусковою установкою для балістичних ракет MGM-140 – тобто залишається їх лише підвезти.
Тому з «химери», яка вже стала в Україні легендарною, ми й почнемо наш черговий огляд сучасного озброєння, яке з кінця весни надали союзники. Уся номенклатура новинок становить понад 30 найменувань. Ми ж зупинимось на ключовому, яке, на думку експертів Центру військово-політичних досліджень, є найпотужнішим і на даний момент найнеобхіднішим.
Треба зазначити, що схвалений 1 серпня 17-й пакет військової допомоги США (на суму $550 млн) практично весь складається з реактивних снарядів для Himars, а також боєприпасів для артилерійських систем калібру 155 мм.
М142 Himars (High Mobility Artillery Rocket System, «Високомобільна артилерійська ракетна система») – реактивна система залпового вогню на колісному шасі армійської вантажівки FMTV. Розроблялася компанією Lockheed Martin у 1996-2000 роках, нею ж і виробляється. Початок експлуатації – з 2005 року.
Країна-виробник
США
Основні тактико-технічні характеристики
- Маса бойової машини – 5 т
- Маса транспортно-пускового контейнера – 2,3 т
- Швидкість – 85 км/год
- Запас ходу – 480 км
- Максимальна дальність стрільби – 300 км, тими боєприпасами, які зараз постачаються в Україну – 80 км
- Швидкострільність – шість пострілів за хвилину
- Екіпаж – три особи
Оснащення
До складу систем залпового вогню М142 Himars, які постачаються зараз в Україну, входять бойова машина, транспортно-зарядна машина та 227-мм реактивні снаряди з GPS-наведенням, які розташовані по шість одиниць в одноразових транспортно-пускових контейнерах.
Вартість
Близько $3,5 млн.
Як це працює
PT-91 Twardy («Твердий») – польський основний бойовий танк, глибока модернізація експортного варіанта радянського танка Т-72М1. Серійно випускався на підприємстві «Бумар-Лабенді» у місті Гливиці у 1995-2002 роках, всього було випущено 290 бойових машин.
Країна-виробник
Польща
Основні тактико-технічні характеристики
- Маса – 45,9 т
- Габаритні розміри – довжина 6,9 м, ширина 3,7 м, висота 2,2 м
- Довжина ствола – 6 м
- Калібр – 125 мм
- Максимальна дальність стрільби – 9,5 км
- Швидкострільність – 8 пострілів за хвилину
- Швидкість по шосе – 60 км/год
- Швидкість по пересіченій місцевості – 45 км/год
- Запас ходу – до 700 км
- Екіпаж – три особи
Вартість
Близько $4 млн
Як це працює
М777 – буксирована польова гаубиця. Розроблена британською оборонною та аерокосмічною корпорацією BAE Systems на початку 2000-х років, виробляється одним із підрозділів компанії. Створювалася для заміни гаубиці М198, і за кращих тактико-технічних характеристик легше її на 41%, за рахунок широкого застосування в конструкції титану. Прийнята на озброєння у 2005 році.
Країна-виробник
Велика Британія
Основні тактико-технічні характеристики
- Маса – 4,2 т
- Довжина у бойовому становищі – 10,7 м
- Довжина ствола – 5,1 м
- Калібр – 155 мм
- Максимальна дальність стрільби – 40 км
- Максимальна скорострільність – п’ять пострілів за хвилину
- Бойовий розрахунок – п’ять осіб
Вартість
Понад $3,2 млн.
Як це працює
Головна перевага Stormer HVM у тому, що він непомітний для противника – у нього немає станції радіолокації, зенітно-ракетний комплекс нічого не випромінює і тому ніякі літаки або вертольоти його роботу не зафіксують. За виявлення цілей відповідає тепловізорна система огляду, яка може виявляти літаки на відстані до 18 км, а гелікоптери – до 8 км.
На даний момент Велика Британія поставила Україні шість Stormer HVM. Це сталося наприкінці липня, про результати застосування зенітно-ракетних комплексів на театрі українсько-російських військових дій (це має бути першим бойовим застосуванням комплексів) ще не повідомлялося.
Gepard-1A2 – зенітна самохідна установка. Розроблена на початку 70-х років машинобудівною компанією Krauss-Maffei на базі шасі танка Leopard 1, у розробці також брав участь концерн Siemens (він відповідав за системи радіолокації). Бойова машина прийнята на озброєння у 1976 році.
Країна-виробник
Німеччина
Основні тактико-технічні характеристики
- Маса – 47,3 т
- Габаритні розміри – довжина 6,6 м, ширина 3,1 м, висота 2,5 м
- Швидкість по шосе – 65 км/год
- Швидкість по пересіченій місцевості – 40 км/год
- Запас ходу – 550 км
- Озброєння – дві 35-мм автоматичні зенітні гармати
- Скорострільність – 550 пострілів за хвилину
- Маса снаряда – 0,55 кг
- Початкова швидкість – 1175 м/с
- Максимальна дальність стрільби – 4 км
- Екіпаж – три особи
Вартість
Близько $1,1 млн.
Як це працює