Ігор Цепенда, якого вже двічі обрали ректором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, поділився, чи планує йти на третій термін.
В програмі «Відкритим текстом» Ігор Цепенда чітко окреслив ситуацію щодо виборів керівника закладу та перейменування університету, зазначивши, що ці процеси не мають жодного зв’язку між собою.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Зміна назви
В Івано-Франківську жваво обговорюють повідомлення про зміну назви Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника на Карпатський. Ці зміни пропонують впровадити, аби назва навчального закладу була більш зрозумілою для світової академічної спільноти. Зміна назви університету є частиною річної програми ренеймінгу, мета якої — повернення до ролі закладу в Карпатському регіоні.
«Єдина причина часткової зміни назви на Карпатський університет імені Василя Стефаника — це прагнення зробити університет зрозумілим для світової академічної спільноти», – зазначають пояснили в університеті.
Рішення про ренеймінг підтримала вчена рада закладу таємним голосуванням, набравши дві третини голосів.
«Якщо проаналізувати великі проекти університету, то ви побачите, що в основі всього завжди є Карпати. Ми повинні пишатися тим і використовувати те, що ми живемо в Карпатах – одній з найбільших гірських систем», – пояснює ректор Ігор Цепенда.
За його словами, університет має потужні наукові школи, зосереджені на дослідженні карпатського регіону, серед яких Інститут історії та етнології Карпат, Карпатський аналітичний центр, проєкт «Українська гірська школа Українських Карпат», який розвивається у співпраці з університетом Аппалачів (США), та математична школа з англомовним журналом «Карпатські математичні публікації».
«В англомовному світі нас не розуміють, що таке Прикарпаття. На багатьох конференціях за кордоном друзі, які щиро вболівають за наш університет, зауважували, що «Precarpathian» в розумінні англомовної людини означає, що ми були створені ще до того, як були створені Карпати», – зазначив Цепенда.
Університет також є співзасновником консорціуму університетів Карпатського регіону – Колегіум Карпатікум, до якого входять заклади вищої освіти з Польщі, Угорщини, Словаччини, Чехії та Румунії, причому штаб-квартира консорціуму розташована на горі Піп Іван у міжнародному науковому центрі прикарпатського вишу.
«Процес ренеймінгу не відбувається сьогодні-завтра, ми розуміємо, що є багато питань, пов’язаних з афіліацією наших публікацій в англомовному світі», – додав керівник ВНЗ, наголосивши на автономності університету в прийнятті такого рішення.
У ВНЗ додають, що «Прикарпатський» не має чіткого перекладу англійською мовою і не відображає історичної та географічної унікальності регіону.
Вибори ректора і третя каденція
В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда спростував інформацію про те, що ренеймінг закладу пов’язаний з можливістю його участі у виборах ректора на третю каденцію.
«Зміна назви університету не має жодного відношення до можливості моєї третьої каденції. Юридично я не маю права йти на третю каденцію при зміні назви університету», – наголосив Ігор Цепенда.
Очільник ПНУ також нагадав, що два роки тому вже відбулася зміна назви закладу, коли було прибрано формулювання “державний вищий навчальний заклад” з офіційної назви університету, і це також не було пов’язано з виборами керівника.
«Експеримент дозволяє це все робити. Але ми прийняли рішення, що ми йдемо всі на кандидування на ректорство. Тобто всі ті кандидати, які себе запропонували на посаду ректора в попередньому конкурсі, який змінився внаслідок експерименту, всі будуть йти. В чесній боротьбі ми побачимо найкращих”, – підкреслив Ігор Цепенда.
Він уточнив, що на попередньому конкурсі на посаду ректора було шість кандидатів, але не назвав їхні імена.
«Близько шести кандидатів з університету висловили своє бажання йти на посаду ректора. І це мене втішає. Хочу сказати, що левова частина з них – це підготовлені особистості, які можуть управляти університетом. Тобто за цей час ми підготували достатньо добру зміну. Я спокійний з цієї точки», – додав Цепенда.
Експериментальний проєкт
Як відомо, Прикарпатський національний університет став одним з трьох ЗВО, в яких Кабінет міністрів України впроваджує експериментальний проєкт щодо автономії керування закладами вищої освіти. Йдеться про перерозподіл прав і обов’язків між ректором, вченою та наглядовою радами. Окрім ПНУ пілотний проєкт впровадять також Національний авіаційний університет (Державний університет “Київський авіаційний інститут”) та Запорізький національний університет.
«Це дуже цікавий експеримент. Він хоче змоделювати певні системи управління університетом на зразок університетів Європейського Союзу. Зараз Міністерство починає формувати такі експериментальні майданчики для того, щоб зрозуміти, яка формула для України є найкраща», – зазначив він.
Очікується, що в цих ЗВО збільшать повноваження наглядових рад. До них входитимуть провідні українські та іноземні експерти.
«Кожний університет завжди мав наглядову раду, але вона мала до певно міри не такий характер, який мають наглядові ради в університетах Європейського Союзу. Основний принцип – це колегіальне управління університету, корпоративне управління університету, де рішення приймає не тільки ректор. Хоча до цього часу ми вибудували такі механізми, які не дозволяли ректору приймати одноосібні рішення. Ми завжди маємо вчену раду, конференцію трудового колективу, які дозволяють обговорювати багато проблем. І після цього приймається рішення», – відмітив Цепенда.
Членів наглядових рад відбиратиме конкурсна комісія.
«Наглядова рада – це буде моніторинговий і в той же час аналітичний центр з точки зору доповнення стратегії. В сімку членів наглядової ради мають ввійти особистості, які мають великий досвід. Зараз є 15 кандидатур», – уточнив Ігор Цепенда.
Найближчими днями МОН має оприлюднити, хто увійшов до наглядової ради ПНУ.
Нагадаємо, що наглядова рада університету, згідно зі своїми компетенціями, братиме участь у процесі рекомендації кандидатури ректора закладу вищої освіти.
Довідково:
Цепенда Ігор Євгенович – доктор політичних наук, професор – народився 18 жовтня 1964 року в м. Івано-Франківську. У 1986 році з відзнакою закінчив історичний факультет Прикарпатського педагогічного інституту ім. Стефаника. У 1993 році в Київському державному університеті імені Т.Шевченка захистив кандидатську дисертацію на тему «Українська національна освіта в Західній Україні. 1919-1939 рр. (політичний аспект)»; 1993-1996 рр. працював на посадах асистента, доцента кафедри історії України, заступника декана юридичного факультету; 1996-1999 рр. – ІІ, І секретар посольства України в Республіці Польща; 1999-2002 рр. – докторант Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України; 2002-2006 рр. – І секретар, радник з політичних питань посольства України в Республіці Польща. З вересня 2006 р. – проректор з міжнародного співробітництва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. У травні 2009 року захистив докторську дисертацію на тему «Українсько-польські етнополітичні відносини 40-50-х років ХХ століття».
З лютого 2012 року – виконуючий обов’язки ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
20 квітня 2012 року конференцією трудового колективу обраний ректором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, набравши 158 голосів або 52,7% голосів з числа трудового колективу та студентів
7 травня 2019 року за результатами таємного голосування (85,58%) переміг на виборах на посаду ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
З 2024 р. — виконуючий обов’язки Ректора Прикарпатського національного університету.