Владислав Колодяжний (GT Group) про заборону імпорту російського LPG
На жаль, російський LPG все ще продовжує потрапляти в Україну через територію європейських країн. Більш того, обсяги імпорту зростають щомісяця, повідомляє РБК-Україна. Але цей потік можливо зупинити. Голова одного з лідерів українського ринку скрапленого газу, компанії GT Group (Газтрон Україна) Владислав Колодяжний впевнений, що для цього необхідно виконати декілька важливих кроків.
Є три основні напрямки, через які в Україну імпортується російський скраплений газ. Йдеться про Польщу, країни Балтії та Румунію із Болгарією. У GT Group підрахували, що у період з березня до грудень минулого року в нашу країну було імпортовано приблизно 140 000 тонн LPG, виготовленого у Росії. А це майже 20% від загальних надходжень. На початку 2023 року цей показник збільшився майже до 80%.
4 кроки, які зупинять імпорт російського скрапленого газу
Щоб перекрити шляхи потрапляння LPG країни-агресора в Україну, Владислав Колодяжний запропонував наступний алгоритм дій. Він складається з чотирьох кроків:
- Заборона імпорту газу російського походження.
- Мито на товари невизначеного походження.
- Введення спеціальних сертифікатів.
- Створення моніторингової комісії.
В першу чергу необхідно заборонити ввезення LPG не тільки з Росії, а й з будь-якої іншої країни, якщо скраплений газ має російське походження. Такі ж самі умови повинні стосуватися LPG з Білорусі. Наразі діє кілька постанов Кабміну, у яких йдеться лише про товари з території РФ. Щодо білоруських нафтопродуктів згадки взагалі відсутні.
Додатково потрібно ввести антидемпінгове загороджувальне мито на товари невизначеного походження. Голова GT Group пояснює, що цей статус будуть отримувати ті товари, постачальники яких не зможуть надати митниці необхідні документи та довести їхнє походження.
Це необхідно, бо скраплений газ з Росії потрапляє до України через треті країни, йому надається статус європейського або товару невизначеного походження. Серед причин може бути заміна документів або змішування з іншими продуктами. Саме через це ми мусимо внести певні зміни до Митного кодексу і забовʼязати імпортерів вказувати у сертифікатах на товар країну походження скрапленого газу.
І на завершення необхідно створити моніторингову комісію, до складу якої будуть входити представники Міністерства економіки та енергетичної митниці, Міністерства палива та енергетики. Її головна мета полягатиме у контролі усіх вищезазначених кроків та механізмів, аби зменшити потік російського LPG в Україну.
Владислав Колодяжний зазначив, що універсального рішення щодо миттєвої заборони на імпорт скрапленого газу російського походження немає, оскільки РФ постійно намагається обійти ці рішення. Тому потрібно якомога швидше виконати ці чотири кроки. Голова GT Group впевнений, що таким чином можна скоротити імпорт російського LPG на 90%. До того ж це стане прикладом для тих європейських країн, які теж споживають російський газ.