Пропонуємо вашій увазі добірку цікавих історичних фактів з історії міста Івано-Франківська у новій рубриці – «Станіславів: погляд крізь роки», пише West News.
Ми розглянемо один з найцікавіших періодів в періодів – кінець ХІХ – початок ХХ ст. завдяки нарисам видатного історика Михайла Головатого.
1896 рік. Частина 1
Станиславів у цей час нараховує 23,5 тисячі мешканців, тобто в десять разів менше, ніжтепер. Чисельністьжителів продовжує швидко зростати. Одночасно дорожчає житло. I подорожчання переходить усі розумні межі. За «сяке-таке помешкання о трьох покоях» власники вимагають400 ринських за рік. Неймовірно, але факт — це більше, ніж у Львові, а навіть у Відні! У пресі обговорюється можливість створення спілки квартиронаймачів, яка будувала б недорогі помешкання і тим гасила захланність «каменичників» (власників кам’яниць).
Тим часом «каменичники» будують нові багатоповерхові будинки і вілли. Стрімко ростуть вгору будинки Г. Басса (Незалежності, 19), С. Хованця (Бельведерська, 8), три вілли «в липах» — О. Кокуревича, С. Каліневичата В. Луцького (Шевченка, 100, 102, 104).
Вілли “в липах”
Одержують від магістрату дозвіл на заселения новоспоруджених будинків Г. Готтесман (Мазепи, 12), 3. ВайнГартен (Шевченка, 19),Я.Шпорек (Озаркевича, 4). I цедалеко не всі.
Виростає низка громадських споруд. У будівельному риштуванні перебуваютьскарбовадирекція (ЗОШ №5 повул. Франка, 19), храм «поступових ізраелітів» (синагога по вул. Страчених). У травні в нове гарне приміщ ення, творіння архітектора В. Кудельського, переходить повітова рада (пл. Міцкевича, 4).
У листопаді відбуваються урочисті входини до міщанського казино — закладу відпочинку і розвагдля заможних верств (Незалежності, 12). Цей будинок у неокласичному стилі збудований за планами архітекторів Т. Вісньовського і К. РеГера.