Івано-Франківський апеляційний суд поновив Стасюк на посаді директорки Музею Голодомору
Директор Національного музею "Меморіал жертв Голодомору" Олеся Стасюк під час відкриття виставки про всесвітньо відомого українця, художника Віктора Цимбала «Рік 1933. ШЛЯХ ДОДОМУ» в музеї "Меморіал жертв Голодомору", у Києві, 16 липня 2020 р. Виставка про всесвітньо відомого українця, художника Віктора Цимбала «Рік 1933. ШЛЯХ ДОДОМУ» вперше демонструє в Україні картину про Голодомор «Рік 1933». Крім того, на виставці будуть представлені й інші твори найкращого графіка Південної Америки, ілюстратора «General Motors», «Ford», «Shell», «Kodak», «Martini», National City Bank of New York, «Nestle» та дописувача у 200 часописах Віктора Цимбала. Фото Ковальчук Віктор / УНІАН
Диван на коліщатках в темній вітальні

Івано-Франківський апеляційний суд поновив Стасюк на посаді директорки Музею Голодомору

Автор: Світлана Якимчук
15/06/2023 15:12
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

Івано-Франківський апеляційний суд поновив Олесю Стасюк на посаді генеральної директорки Національного музею Голодомору-геноциду, відхиливши апеляцію Міністерства культури та інформаційної політики України.

Розгляд справи відбувся в Івано-Франківську 14 червня 2023 року. Про це у коментарі Суспільному повідомила речниця Івано-Франківського апеляційного суду Людмила Безусова-Попович.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

За її словами, колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Івано-Франківського апеляційного суду у складі Ігоря Бойчука, Олександри Томин та Віталія Девляшевського розглянула справу і постановила залишити без задоволення апеляційну скаргу Мінкульту, а рішення Коломийського міськрайонного суду від 3 квітня 2023 року залишити без змін.

“Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення”, — розповіла Людмила Безусова-Попович.

Що відомо про вирок Коломийського міськрайонного суду у справі про поновлення на посаді Олесі Стасюк

Олеся Стасюк позивалася до Міністерства культури та інформаційної політики щодо звільнення з посади генеральної директорки Національного музею Голодомору-геноциду. 3 квітня 2023 року Коломийський міськрайонний суд задовольнив її позов та визнав незаконним, а також скасував наказ Мінкульту від 24 червня 2022 року про звільнення Стасюк.

Тоді в Мінкульті оскаржили рішення Коломийського міськрайонного суду, вважаючи звільнення Стасюк законним.

Звинувачення у фальсифікації збільшення жертв геноциду у 1932-1933 роках

У 2009 році Служба безпеки України провела розслідування щодо вчинення геноциду в Україні в 1932-1933 роках. Після цього суд визнав Голодомор геноцидом та на підставі судової науково-демографічної експертизи назвав кількість загиблих через голод — 3,9 мільйона людей.

Однак наукові дослідження щодо жертв Голодомору тривають. Й у вересні 2021 року на Міжнародному форумі в Києві “Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо” презентували книжку “Геноцид українців 1932 – 1933 років за матеріалами досудових розслідувань”, де представили свою інформацію про кількість жертв Голодомору — 10,5 мільйона українців, з яких 4 мільйони — діти.

Також із книжки стало відомо, що 8 жовтня 2019 року Музей Голодомору звернувся до СБУ з проханням почати досудове слідство щодо виконавців Голодомору-геноциду. СБУ справу відкрила й призначила експертизи, до яких залучила музей та інші установи. На підставі досудових експертиз у книжці й оприлюднили нову кількість жертв Голодомору.

Контракт про друк книжки з новою інформацією про загиблих уклав Музей Голодомору, який тоді очолювала Олеся Стасюк, з видавцем Марком Мельником. Навколо музею розгорівся скандал щодо поширення неперевіреної інформації.

Яка була реакція?

Український інститут національної пам’яті (УІНП) після публікації книжки просив Національну академію наук України дати наукову оцінку методології та результатам експертизи. В Інституті історії відповіли, що наявна джерельна база й дослідження не дають підстав для висновків, наведених в експертизі.

А голова УІНП Антон Дробович закликав уникати “змагання за кількість жертв” Голодомору, натомість казав про необхідність роботи з фактами, архівами, усними історичними свідченнями з класифікацією джерел тощо.

Низка науковців звернулися з відритим листом до президента, прем’єр-міністра, міністра культури та інших посадовців. Вони заявили, що Музей Голодомору причетний до фальсифікації, оскільки інформація про збільшення жертв не має “достатніх ґрунтовних і фактологічних досліджень”. У листі також просили звільнити Олесю Стасюк із посади.

Мінкульт ще може подати касаційну скаргу на рішення апеляційного суду. Наразі у відомстві не повідомили, чи робитимуть це. Спершу юристи будуть чекати на повний текст рішення для ознайомлення.

Урешті під патронатом УІНП створили експертно-консультаційну групу, що мала проаналізувати дослідження кількості жертв Голодомору.

Що відомо про директорку Музею Голодомору-геноциду Олесю Стасюк

Олеся Стасюк — українська науковиця, етнологиня, історикиня, дослідниця Голодомору. 18 лютого 2019 року її призначили генеральною директоркою Національного музею Голодомору-геноциду.

У грудні 2021 року напередодні захисту докторської дисертації історик та дослідник Віктор Брехуненко звинуватив Олесю Стасюк в академічному плагіаті.

24 травня 2023 року Комітет з питань етики підтвердив наявність академічного плагіату в докторській дисертації Олесі Стасюк. Окрім того, у звіті рішення йдеться про те, що у своїй роботі Стасюк посилалася на російську наукову літературу, видану у РФ.

Позиція в.о. директорки

Виконувачка обов’язків гендиректорки музею Леся Гасиджак, яку призначили в липні 2022-го, у коментарі Суспільне Культура розповіла, що наразі очікує на оприлюднення рішення суду — за законом на це є 5 робочих днів.

“На основі цього рішення позивач звертається з заявою у Міністерство культури, як до органу управління Національним музеєм Голодомору-геноциду. Міністерство зобов’язане на підставі рішення суду видати наказ про поновлення на роботі Стасюк. І це є підставою для того, щоб вона приступила до своєї роботи. Відповідно автоматично видається наказ про моє звільнення як виконувачки обов’язків”, — зазначила Гасиджак.

Як на роботу Музею Голодомору може вплинути поновлення Олесі Стасюк — розповідає в.о. гендиректорки
Виконувачка обов’язків гендиректорки Музею Голодомору Леся Гасиджак. Фото: Дмитро Вага/Бабель

Також в.о. гендиректорки очікує, що після оприлюднення рішення відбудеться нарада, на якій Мінкульт озвучить свою позицію. Додає:

“Але я законослухняна людина, тому барикадуватися в музеї чи мітинги робити не буду”.

Гасиджак розповідає, що за 11 місяців на посаді вдалося залагодити деякі репутаційні втрати та відновити низку співпраць — наприклад, з Інститутом історії України НАНУ. Вона занепокоєна, що поновлення Стасюк вплине на цю співпрацю.

“Співробітники Інституту є цією ініціативною групою, яка подала її дисертацію до розгляду в Національне агентство з оцінювання якості вищої освіти, і з доказами того, що дисертація містить факти плагіату. Тому ясно, що вони співпрацювати не будуть”, — вважає Леся Гасиджак.

Зауважує, що повернення Олесі Стасюк також може вплинути на інші проєкти, які зараз у роботі, бо “вона буде дивитися з іншої оптики”. Поки музей працює у штатному режимі, усі виконують свою роботу.

Крім того, Гасиджак сподівається, що підписанти відкритого листа проти повернення Олесі Стасюк на посаду не наштовхнуться на жодні репресії та продовжать свою роботу.