В Івано-Франківську майже триста домогосподарств отримують неякісну воду. Це видно неозброєним оком: вона часто мутна і має коричневий відтінок. Ба більше, після десятої години вечора вона взагалі зникає з водопровідних кранів. Жителі б’ють на сполох і просять у влади допомоги, пише ГК.
У сім’ї франківки Мирослави Крижанівської – семеро осіб, зокрема троє дітей. Але ввечері у їхньому будинку на вулиці Кондукторській не відпочивають і не готуються до сну, а думають, як прийняти душ, і перевіряють, чи є вода у пляшках, про всяк випадок. Все через водопровід від залізниці, вода в якому здебільшого брудна, а ввечері тиску недостатньо, щоб вона дійшла до користувачів. Тому після десятої вечора послугу не надають.
Йдеться не про проблему одного житла чи вулиці, таких малоповерхових будинків поблизу вокзалу – понад 270. Розташовані вони на вулицях Самійленка, Чубинського, Вербицького, Кондукторській, Опільського тощо.
Мешканці розповідають, що змушені користуватися фільтрами, які через низьку якість води темніють уже через два дні, а коштують – кілька сотень гривень. Із ситуації виходять, як можуть: більшість людей користується водою із криниць, дехто пробурив свердловини.
Вода не лише зникає і не тільки брудна. З лютого 2020 року вона ще й значно подорожчала.
Акціонерне товариство «Укрзалізниця» взимку повідомило своїх споживачів про те, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від четвертого лютого 2020 року №283 з п’ятого лютого 2020 року для акціонерного товариства «Укрзалізниця» встановили нові тарифи для українців на водопостачання.
За центральне водопостачання споживачі, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання, мають сплачувати 25,64 грн за один кубометр (у тому числі податок на додану вартість 4,27 грн). Раніше вартість кубометра води становила близько восьми гривень.
«Колійова» вода завжди була значно дорожча за міську. Коли в місті вода коштувала дві гривні, у нас було чотири. Прості люди такі суми потягнути не можуть. У нас велика сім’я, тож за воду треба заплатити близько 1000 гривень на місяць. Багато хто зробив свердловини, поставив насоси і користується власною водою. Ми ж хотіли б підключитися до водопроводу Івано-Франківського водоканалу, як це зробили в інших будинках», – каже франківка.
Мешканці неодноразово телефонували на службу оперативного реагування, зверталися до депутатів, міського голови. Зокрема, вони написали листа до Марцінківа із проханням про компенсацію різниці у вартості послуги: адже франківці, воду яким постачає водоканал, платять у 2,5 рази менше.
За минулий рік усі абоненти «Укрзалізниці» у Франківську спожили 24 тисячі кубічних метрів води. Вони просять, щоб їм було компенсовано із міського бюджету норму споживання, яка визначена урядом, на одну особу впродовж календарного місяця, – чотири кубічні метри. Водночас понаднормове споживання води вони готові оплачувати у повному обсязі за власний рахунок. За попередніми підрахунками, сума компенсації із міського бюджету «Укрзалізниці» за один рік складатиме приблизно 300 тисяч гривень. Попередньо на такий крок у фінуправлінні міста погодилися.
Є попередня згода і з боку дирекції «Укрзалізниці», втім домовитися з залізничниками трохи складніше.
«Дзвонили їм неодноразово. Кажуть, що у них свої проблеми. Але ж я плачу щомісяця, і ніхто не питає, чи є у мене проблеми. Кажуть, що економлять нам воду. А ми просто хочемо якісного надання послуги. Начальник немовби засекречений, ніхто не хоче дати його номер телефону, навіть робочий. Представництво десь у Львові, підпорядковується Києву», – нарікає Мирослава.
При потребі мешканці спілкуються із майстром водопостачання «Укрзалізниці», яка, однак, представитися журналістам не захотіла, лише повідомила, що не в її компетенції впливати на вартість послуги водопостачання.
«Я розумію, на що люди скаржаться, насамперед – на вартість послуги. Але це питання не до мене, адже я ціну за послугу не визначаю, це роблять у Києві. Проблеми із постачанням води є, бо ситуація у нас катастрофічна, зокрема фінансова, і вже тривалий час. Я розумію, що люди незадоволені, ми дуже сподіваємося виправити цю ситуацію, але поки що нема такої можливості», – коротко зазначила жінка.
У комунальному підприємстві “Івано-Франківськводоекотехпром” про цю проблему знають і навіть пропонують шляхи її вирішення. Виправити хиби у водогоні залізниці вони не можуть, бо не вповноважені ремонтувати їхні мережі, втім, хочуть забрати мешканців до себе під опіку.
Уже багато будинків у межах цих вулиць переключилися на мережі франківського водоканалу, але залишилося ще багато тих, хто бажає це зробити. Як пояснює речник «Водоекотехпрому» Володимир Шпег, проєкт мереж дуже заплутаний, тому на одній і тій же вулиці деякі будинки можуть вже «належати» їм, а інші – все ще «Укрзалізниці».
«До нас почали звертатися мешканці кількох вулиць Івано-Франківська, яким послугу холодного водопостачання надає «Укрзалізниця». Більшість мешканців будинків, чиї магістралі були ближче, ми вже змогли переключити на свої мережі, вони отримують нашу воду – значно якіснішу і за нижчими тарифами», – каже речник.
Він зазначає, що «Укрзалізниця» в Івано-Франківську, ймовірно, має свою свердловину, але яким чином там відбувається доочистка води – невідомо. Важко також контактувати із ними, а зробити це потрібно обов’язково, адже люди мають право переключати будинки на інші мережі лише після погодження залізничників.
Наразі КП «Івано-Франківськводоекотехпром» сформувало лист до «Укрзалізниці» із двома пунктами: перш за все, із запитанням, чи вони не проти, щоб їхні користувачі переключилися на мережі «Водоекотехпрому», а по-друге, чи можливо наявні мережі, які є на балансі «Укрзалізниці», прийняти на баланс водоканалу, що, в свою чергу, прискорить підключення абонентів до нової мережі.
«Якщо зараз створювати новий водопровід, це займе багато часу, триватиме не один рік і коштуватиме великих грошей. Вигідніше було б у наявному водопроводі зробити переключення та врізки», – каже Володимир Шпег.
Тому мешканці і «Водоекотехпром» наразі чекають на «добро» від залізничників, щоб користуватися водою дешевше і не за графіком.
Марта БАРАНЕЦЬКА