21 січня у Калуші на Івано-Франківщині вшанували пам’ять політв’язня, дисидента, Героя України Олекси Гірника. 47 років тому він вчинив акт самоспалення на Чернечій горі в Каневі на знак протесту проти русифікації України.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Про це на Facebook-сторінці повідомив міський голова Калуша Андрій Найда, пише Правда.іф.
“Це був спалах серед глухої ночі більшовицької окупації, був новий виток боротьби за правду і волю. З року в рік Калуська громада зустрічається біля барельєфа героєві для спільного вшанування його постаті та протесту ціною в життя”, — йдеться у дописі.
Учасники події вшанували пам’ять дисидента хвилиною мовчання. Священники відправили поминальну панахиду.
Син Олекси Гірника Євген. Facebook/Андрій Найда
Під час події виступив син дисидента, народний депутат України IV і V скликань Євген Гірник.
“Скоєний перед Днем Соборності жертовний вчинок Олекси Гірника став потужною зброєю й освітив шлях українцям до волі. Зараз, в умовах війни, соборність набуває все глибшого змісту. Адже усвідомлюємо, що тільки в єдності — майбутнє України. У сонячному ореолі борців за українську ідею, за незалежність, соборність і державність навічно пломеніє пам’ять про нашого героїчного краянина, Олексу Гірника”, — пише Найда.
Що відомо про Олексу Гірника
Олекса Гірник народився 28 березня 1912 року в селищі Богородчани на Івано-Франківщині. Він навчався в польській школі, відтак — у Станіславській українській гімназії. Згодом почав працювати в патріотичних організаціях “Сокіл” та “Пласт” у Богородчанах, інформують на сайті музею дисидентського руху в Україні.
Олексу Гірника призвали до польської армії. У березні 1937 року військовий трибунал Речі Посполитої присудив йому п’ять років і три місяці ув’язнення “за зраду Вітчизни”. Сидів у Львівській тюрмі “Бригідки”, в острогах Кракова і Тарнова, у “Березі Картузькій”. Під час німецько-польської війни, у вересні 1939 року, втік із в’язниці.
Олекса Гірник. Євген Гірник
У листопаді 1939 року на Стрийському вокзалі Олекса Гірник став свідком, як енкаведисти заганяли у вагони поляків, щоб вивозити їх у Сибір. Намагався захистити їх.
Згодом за “за прєдательство Родіни” суд постановив засудити Гірника до восьми років позбавлення волі у віддалених таборах Радянського Союзу та позбавити виборчих прав після відбуття покарання на п’ять років. Олекса Гірник відбував ув’язнення на Уралі. Пиляв ліс у тайзі, бив камінь у кар’єрах, працював на підземному заводі, неодноразово сидів у карцерах. Його звільнили восени 1948 року.
“На той час мати й молодша сестра померли, брат Федір загинув на фронті. Нікого з ровесників Олекса серед живих не застав: тільки в Дем’яновому Лазі загинули 25 його соратників-богородчанців”, — інформують на сайті дисидентського руху в Україні.
Олекса Гірник із сім’єю. Євген Гірник
У 1949 році він одружився з Кароліною Петраш, яка теж повернулася із заслання. У 1953 році подружжя перебралося у Калуш. Згодом у них народилися сини Маркіян та Євген.
У січні 1978 року Олекса Гірник вирішив вчинити акт самоспалення. Зробив це 21 січня на Чернечій горі в Каневі. Перед цим він розкинув листівки, на яких написав причину такого рішення:
“Протест проти русифікації українського народу! Хай живе Самостійна Соборна Українська держава! (Радянська, та не російська). Україна для українців! З приводу 60-річчя проголошення самостійної України Центральною Радою 22 січня 1918 року — 22 січня 1978 року на знак протесту спалився Гірник Олекса з Калуша. Тільки в цей спосіб можна протестувати в Радянському Союзі?!”
Пам’ятний знак Олексі Гірнику на Чернечій горі у Каневі. Максим Кобєлєв
Радянська влада замовчувала обставини смерті дисидента.
22 січня 1993 року в Калуші іменем Гірника назвали вулицю. На його будинку встановили меморіальну дошку з барельєфом. 28 травня 1995 у Богородчанах біля батьківської хати встановили пам’ятний знак, у школі обладнали кімнату-музей Олекси Гірника.
Барельєф Олексі Гірнику у Калуші. Facebook/Андрій Найда
Указом президента України від 18 січня 2007 року за виявлені мужність і самопожертву в ім’я незалежної України Олексі Гірнику присвоїли звання “Герой України”.