-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (інфографіка)

-Реклама-spot_img
spot_img

Нещодавно власники автівок на єврономерах (у народі – євроблях) вчергове зібралися на акцію протесту та заблокували рух під Верховною Радою. Вимагали змінити умови розмитнення автівок. Мітингували три дні.
Верховна Рада таки ухвалила зміни до митного і податкового кодексів у першому читанні. Депутати пішли на канікули, активісти-бляхарі розблокували вулицю, але пообіцяли повернутися восени. І що змінилось?
Тему досліджував Репортер
Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (інфографіка)

Дорожче-дешевше, чемні-нечемні

Схем ввезення «блях» в Україну чимало. У мережі радять дві найпоширеніші – ввезти у форматі транзиту, за допомогою довіреності від липової закордонної фірми, або ж узяти автомобіль за довіреністю в іноземця, насправді ж – купити, при цьому раз на рік катати автівку туди-назад за кордон.
Куплене таким чином авто обходиться дешево – без податків, мита, акцизу.
Відтак у 2017 році в Україну завезли понад 958 тис «блях»: 748,9 тис потрапили до країни в режимі тимчасового ввезення, а майже 210 тис – у форматі транзиту. За даними Державної фіскальної служби, станом на 31 січня 2018 року в Україні перебувало понад 425 тис авто з іноземною реєстрацією, з них 246 тис – незаконно.
Водії, що їздять на чемно оформлених автівках, до «блях» найчастіше ставляться негативно, бо вважають їхніх власників, м’яко кажучи, хитрунами. Крім того, побутує думка, що водії з іноземною реєстрацією на дорозі поводяться нахабно, порушують правила, а як щось накоять – просто тікають, кидаючи автівку, бо ж знайти винного важко.
Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (інфографіка)
Але за словами прес-секретаря пат­рульної поліції області Миколи Гурака, якщо порівнювати перше півріччя цього року та минулого, то загальна кількість ДТП на Прикарпатті зросла, але частка авто на іноземній реєстрації тут як була, так і є – невелика. Так у перші шість місяців 2017 року трапилось 104 ДТП з потерпілими і лише у шести випадках були авто з єврономерами. А у 2018-му зі 122 ДТП з потерпілими – 17 «блях».
Голова ГО «Західноукраїнський рух автомобілістів», ведучий програми «Наш Гараж» на радіо «Західний Полюс» Руслан Ілюк вважає, що таке ставлення до «блях» – суто меркантильне. Мовляв, хтось заплатив більше і розмитнив, а хтось – ні, і заплатив менше. Втім, важлива причина розмитнювати автівки – ідентифікація автомобіля. Просто щоб вони робили страховку в Україні і щоб у разі нещастя винного можна було знайти.

Що змінилося в законах

Отже, в останній день роботи перед канікулами парламент ухвалив у першому читанні два законопроекти: № 8487 і № 8488.
У першому йдеться про суттєве зниження акцизного податку на розмитнення автомобілів. Для його обчислення навіть створили нову формулу. За основу береться базова ставка: 50 євро для авто на бензині та 75 євро – на дизелі. Ця сума множиться на кількість років автівки (рахують з наступного року після виробництва) і на коефіцієнт об’єму двигуна (об’єм двигуна в кубічних сантиметрах, що ділиться на 1000). До кінцевої вартості машини також додають 10 % мита і 20 % ПДВ.
Крім того, можна буде розмитнювати автівки, яким понад 10 років, але ціна розмитнення буде чи не в кілька разів більшою, ніж середня ціна такого автомобіля.
Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (інфографіка)
Водночас зі зниженням акцизу запровадять жорсткі покарання для порушників. Так, за другим законопроектом, якщо хтось порушить термін реєстрації для транзитних авто на понад 20 діб – заплатить 85 тис грн (замість 8,5 тис), понад місяць – 170 тис грн.
За порушення режиму тимчасового користування автівкою понад 10 діб – 85 тис грн (замість 17 тис), понад місяць – 170 тис грн.

«Нас кинули»

«Колись Скрябін випустив пісню «Нас кинули», то так, як він співав – нас кинули давно і дотепер продовжують кидати, – каже Руслан Ілюк. – Рік тому ми з активістами збиралися у Франківську, коли змінився керівник на митниці. Тоді підрахували: якщо розмитнити ті автівки, що є нині в країні, сплативши податок 300-500 євро за кожну, то отримаємо 29 млрд грн надходжень до бюджету. На той період така сума – майже цілий бюджет, який виділявся на дороги. За новими законами цих надходжень просто не буде, бо мито – завелике. Вони скоріше вивезуть ті машини, віддадуть на шрот або навіть спалять».

- РЕКЛАМА-

А голова ГО «Автоєвросила» у Франківську Мирослав Куриляк сподівається, що закон приймуть і в другому читанні, але їхня організація та інші вимагатимуть нижчих ставок акцизу. За його словами, зараз активісти працюють з юристами над правками до закону, бо максимальна вартість розмитнення має бути 1200-1300 доларів, а не стільки, скільки пропонується в законопроекті. А от високих штрафів на порушення терміну перебування автомобіля в Україні, на думку Куриляка, не буде. Бо всі «бляхи», які є в Україні зараз, мають бути обов’язково розмитнені за три місяці після прийняття законів. І це стосується не лише автівок на єврономерах, а й кожного громадянина, бо закон про розмитнення діятиме на постійній основі – всі зможуть дешево купити авто за кордоном і дешево розмитнити тут.
Коли зникнуть «бляхи» або Що чекає на франківські автівки з єврономерами (інфографіка)

«Влада не прислухається до людей, тому ми будемо стимулювати прийняття рішень, які стосуються розмитнення, – говорить Мирослав Куриляк. – Обов’язково будемо їхати до Києва, бо «Автоєвросила» як почала працювати над розмитненням, так і закінчить, доведе справу до кінця».

Тож, виходить, якщо законопроект приймуть – штрафувати буде нікого, з наступного року всі вже розмитнять свої машини, а термін «бляха» мав би зникнути з водійського лексикону. Аби лиш кордон витримав таку кількість охочих.
Тим часом на онлайн автобазарі Auto Ria найдешевша автівка, яку можна купити у Франківську – Opel Corsa 1995 року за 513 євро, власник обіцяє – на ходу, їздить нею щодня. От тільки нерозмитнена, але в Україні вона лише півроку – до змін у законі ще їздити і їздити.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

1 коментар

  1. В Європу вже не вступаємо? Тоді свій автомобіль рівня Астон Мартін британського коли буде?

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні