24 лютого 2022 року, після нападу Росії на Україну президент Володимир Зеленський видав Указ “Про загальну мобілізацію”.
3 березня 2022 року вийшов Закон Верховної Ради “Про мобілізацію”, яким указ президента був затверджений. Оголошена і проводиться загальна мобілізація протягом 90 діб з дня набрання Указом чинності, пише Уніан.
Хвилі мобілізації: кого зараз мобілізують в Україні
Всього передбачено 4 хвилі мобілізації. Мобілізація проводиться на загальних підставах для всіх верств населення.
- Перша черга – це колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили за контрактом або в одній з хвиль мобілізації.
- Друга черга (яка проходить зараз) – військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
- Мобілізаційний резерв – військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри ВУЗів як офіцери запасу і яких не закликали під час попередніх мобілізаційних кампаній.
- Громадський резерв – громадяни, у яких немає вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу. Їх можуть залучити для комплектування Збройних Сил та інших військових формувань виключно в особливий період.
За даними ЗСУ, майже 100% резервістів, які перебували на обліку, вже прибули у свої бойові військові частини і сьогодні виконують завдання з оборони.
Чи відправлять відразу воювати на передову?
Ні. Громадяни, які не проходили раніше службу, але були мобілізовані, в обов’язковому порядку направляються в навчальні центри ЗСУ, де проходять відповідну підготовку, а вже після цього – у військові частини.
У зв’язку з ситуацією, яка склалася в державі, підготовка рядового і сержантського складу у навчальних центрах проводиться за скороченими термінами (без зниження якості навчання) і становить від 7 до 20 діб (в залежності від складності спеціальності).
Якщо вас без навичок володіння зброєю і підготовки направили на передній край, повідомте про це за телефонами гарячої лінії. Для того щоб оперативно розібратися і вжити заходів, потрібно назвати ПІБ мобілізованої особи і номер військової частини, в яку направили (0-800-500-410; 0-800-500-442; 044-454-44-99).
Чи мобілізують переселенців?
Військовозобов’язані громадяни (18-60 років), які покинули свої будинки, обов’язково повинні стати на облік за місцем фактичного перебування.
Після цього їх можуть мобілізувати і надалі направити до військових частин або навчальних центрів.
Чи можуть вручити повістку на блокпосту?
Законом не встановлено місце, в якому українцю можуть вручити поїздку. Теоретично, це може бути і на блокпосту, і на вулиці. Але спершу необхідно встановити особу людини, а тільки потім їй можуть вручити повістку. Тому при собі завжди потрібно мати документи. У період воєнного стану потрібно на вимогу надавати документи для перевірки уповноваженим особам.