На полонині Мунчели, що в урочищі Пожератул 22-23 червня відбулась науково-практична конференція-пленер “Коло ватри”.
22-23 червня у карпатському селі Космач з доповіддю виступив Любомир Держипільський – кандидат біологічних наук, співробітник НПП “Гуцульщина”, голова ГО “Спадщина Гуцульщини”. Він розповів, що назва “Космач” на санскриті означає “сонячна долина, домівка сонця”, пише ГК.
“Основним топонімотвірним чинником у космацькій окрузі виступає календарне святилище із центром на Лисині Космацькій, описане професором Миколою Кугутяком у книзі «Кам’яні старожитності Космача». У центрі святилища добре збереглися тунель і жертовна яма, за якими фіксують положення сходу сонця у день літнього і зимового сонцестояння відповідно. Причому розташування цих об’єктів цілком тотожне із планом знаменитого і широко розрекламованого Стоунгенджу у Великобританії. Тільки у Стоунгенджу основні лінії (азимути) викладені із каменів, а у Космачі на продовженні ліній тунелю і жертовної ями розташовані природні утворення – вершини гір”, – розповів Любомир Держипільський.
Йшлось також про походження місцевих топонімів. В розмові взяли участь художники, історики, науковці та представниця Корпусу Миру США Джанін Вінн.
Головний спеціаліст відділу освіти Косівської РДА, член науково-технічної ради НПП «Гуцульщина», краєзнавець Володимир Лаврук виступив з презентацією карти туристичних маршрутів до святилищ та ритуальних каменів, яка надана в користування жителям та гостям Космача.