Кав’ярня «Едісон» у пасажі Гартенберґів мала репутацію надзвичайно респектабельного закладу. Для розваги гостей туди часто запрошували музикантів.
Кожної середи, суботи й неділі, а також у святкові дні своєю творчістю відвідувачів тішив військовий оркестр. З грудня 1908 року в кав’ярні давала концерти італійська капела «Cesare de Vita», що раніше з успіхом виступала в багатьох європейських столицях, пише ЗК.
У 1909 році в «Едісоні» виступала капела маестро Вінцентія Керки, до якої теж належали музиканти з Італії. Ці гості з Півдня примудрилися втрапити у дуже неприємну історію. Того року місто накрила справжня хвиля крадіжок. Переважно на Тринітарській площі та на площі Ринок, де активно велася торгівля, з жіночих сумочок хтось нахабно цупив гаманці. Поліція енергійно шукала злодія, та все було марно.
Але 5 вересня 1909 року стражам порядку таки пощастило. Місцевий інспектор Ратнер помітив на вулиці двох молодиків, які намагалися вкрасти гаманець у якоїсь пані, однак їм це не вдалося. Нахабні злодюжки ввійшли за жінкою до крамниці й там таки довершили свою чорну справу.
Бравий інспектор був напоготові й одразу схопив злодіїв на гарячому. І що ж виявилося? Нахабними крадіями, чиї «подвиги» сполошили все місто, були два італійські музиканти Міхал Аґресті й Вінцент Пунзі, які виступали в кав’ярні «Едісон» у складі капели Вінцентія Керки. Італійці гаряче заперечували свою провину, проте їхшвидко вивели на чисту воду.
Продавчиня овочів з вулиці Ґославського (нині вул. Вітовського) знайшла на сходах у себе в пивниці чотири порожні гаманці. Виявилося, що крадії забирали гроші, а гаманці викидали через відкриті сіни до пивниці. Тож італійських музикантів було заарештовано й відправлено до тюрми. Так безславно закінчилися їхні гастролі в Станиславові.
Олена БУЧИК