-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Купання на Йордан: чи є в тому користь і духовність? ФОТО

-Реклама-spot_img
spot_img

Уже наступного вівторка, 19 січня, українці святкуватимуть Йордан. В цей день у всіх містах та селах святять воду на берегах річок, а після освячення найсміливіші стрибають в ополонку, бо вірять, що у святій крижаній воді застудитися неможливо, ще й прощаються гріхи.

Але чи так воно, пише Репортер.

Купання на Йордан: чи є в тому користь і духовність? ФОТО

У Святому Письмі розповідається, що 30-літній Ісус прийшов на річку Йордан, де Іоан Предтеча хрестив людей водою на знак очищення від гріхів, проповідуючи швидке пришестя Спасителя. Коли Ісус вийшов на берег, з небес пролунав голос Бога-Отця: «Цей є Син Мій улюблений…». І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. За християнським вченням саме так Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог-Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба. Тому це свято ще називають – Богоявлення, Йордан, Водохреща.

- РЕКЛАМА-

Малі діти, бородаті

За словами відомого на Прикарпатті священника, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні отця Івана Рибарука, купання в ополонці на Йордан не є українською традицією і ніякої духовності не несе.

«У Греції є така традиція, коли священик посвячує воду і кидає у неї хрест, а потім молодики стрибають за ним, аби дістати, – розповідає отець Іван. – Люди завжди хочуть зробити собі якусь прибаганку. Але духовного значення воно не має ніякого. Колись на Гуцульщині був звичай на Великдень: ґазди після церкви летіли на конях додому і біля хати стріляли. Так сповіщали, що вони вже вдома. Змагалися. Це така забавка малих дітей, навіть якщо вони вже бородаті й сиві».

Священник вважає, що людям зав­жди хочеться якихось атракцій і купання в ополонці – одна з них.

Купання на Йордан: чи є в тому користь і духовність? ФОТО

«Воно ні наближає до християнства, ні віддаляє, – говорить Іван Рибарук. – Це просто інша площина. Купання ніякого значення, крім оздоровчого, не має. І то чи воно оздоровче – залежить від людини. Ісус не тому входив у води Йордану, аби ми нині купалися в ополонках, а для того, аби вернутися до Бога. Хрещення – основа віри. Тому важливо розуміти, що ми маємо не адаптувати Бога до своїх традицій, обрядів чи уявлень, а себе адаптувати до того, що нам Бог про себе явив через Ісуса Христа».

Священник наголошує, нехай люди купаються на здоров’я, але вважати це духовною складовою не можна.

«Духовне значення має одне – розуміння, для чого прийшов Ісус Христос, для чого він охрестився від Івана і показав нам шлях», – додає отець Іван.

Хобі всього життя

Франківець Олег Льода вважає, що традиція купання на Водохреща є чудовою нагодою для людини подолати якісь свої страхи, підвищити самооцінку. Також можна наважитися за компанію з іншими влізти у крижану воду та відчути той адреналін. Він теж так починав.

Чоловік моржує вже 30 років. Пригадує, що пішов за компанію з колегою по роботі. Скупався раз, сподобалось і затягло.

Купання на Йордан: чи є в тому користь і духовність? ФОТО

«Ті, хто, планує купатися на Йордан, мають добру нагоду почати, – говорить пан Олег. – Сам би навряд наважився, а тут є компанія. Я, наприклад, негативно ставлюся до того, що, мовляв, треба починати поступово ще з липня обливатися. Це дурниці. Треба себе налаштувати, прийти і раз окунутися. Якщо тобі той стан після купання сподобався – продовжуй. Може, потім це стане твоїм хобі на все життя».

Олег Льода купається на міському озері за будь-якої погоди. Пригадує, що кілька років тому у Франківську три дні були морози під мінус 35. Все одно купався.

«У нас навіть змагання для моржів проводили з двох дисциплін, – пригадує пан Олег. – Треба було проплисти на швидкість 12,5 метрів туди і назад, загалом 25. А друга – якнайдовше пробути в ополонці. То раз було двоє таких затятих, що потрапили в лікарню з переохолодженням. Потім цю дисципліну відмінили».

За всі ці роки, що чоловік моржує, він жодного разу не застуджувався. Але зараз, каже, дилема, бо тяжко переніс коронавірус. І має тиждень на роздуми – купатись чи ні.

«Коли ви зайшли, окунулися кілька секунд і потім виходите – це таке відчуття! – захоплено розказує чоловік. – А коли мороз і сонце, то взагалі ідеально. Кров приливає до шкіри, тіло парує. Моржі ходять саме через те, аби отримати той адреналін. От, хтось стрибає з парашутом, а хтось купається взимку. Окунувся вранці один раз і маєш бадьорість та прилив енергії на весь день».

Купання на Йордан: чи є в тому користь і духовність? ФОТО

Питайте в лікаря

Натомість медики наголошують, що різке занурення в ополонку може бути небезпечним.

«Різкий температурний перепад здатен призвести до спазмів судин, – говорить Завідувачка терапевтичного відділення Івано-Франківської центральної міської лікарні Зена Зозуляк. – Особливо це стосується людей, які мають серцево-судинні захворювання, таке може загрожувати інсультом чи інфарктом. Також протипоказано купання людям, які мають гострі респіраторні захворювання, нежить».

За її словами, купання у холодній воді може призвести до різних ускладнень: пневмонії, запалення вуха, можуть загострюватися хронічні захворювання, наприклад, сечостатевої системи, бронхіти. Тому тим, хто хоче пірнати у холодну воду, варто порадитися з лікарем.

Ще Зозуляк наголошує: категорично заборонено зимове плавання й пірнання для людей, які мають гіпертонічну хворобу, страждають епілепсією, мають захворювання щитовидної залози, бронхіальну астму, інфекційні та шкірні хвороби.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні