Прислів’я та приказки бувають національні й регіональні. Якщо вислів «Робота не вовк – до лісу не втече» зрозуміють усі, то зміст фрази «Від Скрута до Гутта» для більшості франківців нині стане загадкою.
А от мешканці міжвоєнного Станиславова добре знали, про що йшлося. Свого часу краєзнавець Михайло Головатий провів ціле дослідження й таки розтлумачив загадкову приказку, пише «Репортер».
У 1920-х роках талановитий український кондитер Володимир Скрут відкрив власну цукерню – за теперішньою адресою Гетьмана Мазепи, 4. Фірмове морозиво, смачні тістечка, запашна кава швидко перетворили заклад на дуже популярний.
Особливо цукерню Скрута полюбляла молодь. За філіжанкою кави хлопці й дівчата знайомились, спілкувались, починали товаришувати. І тая дружба, як це часто буває, переростала у шалене кохання й завершувалась перед шлюбним вівтарем. Закономірно, що у молодих пар згодом з’являлися діти.
А найпопулярнішим пологовим будинком Станиславова тоді вважалася приватна клініка доктора Яна Гутта. Вона відкрилась у січні 1926 року, нині там фтизіопульманологічний центр на Франка, 17.
Отже, вислів «від Скрута до Гутта» влучно описував типовий шлях молодят Станиславова.