Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Легенди старого Станиславова. Господарі вілли «Крокус»

-Реклама-spot_img
spot_img
Є персонажі, що залишаються в історії виключно через причетність до якоїсь відомої особистості. Наприклад, композитор Антоніо Сальєрі. Якби не стосунки з Моцартом, нині б його пам’ятали лише музикознавці.

У Станиславові подібним діячем став Карл Калоус. Він був директором в’язниці «Діброва», проґавив втечу першого українсь­кого «терориста» Мирослава Січинського і саме тому потрапив на сторінки історичних монографій. Досидів би Січинський свій термін, ніхто б того Калоуса не згадував. Якщо директор вже «засвітився» у літописах, цікаво довідатись про нього більше, пише Репортер.

Відомо, що Карл Калоус мав чеське походження. Народився у 1869, вісім років прослужив у артилерії, вийшов у відставку поручником, по-нашому – старшим лейтенантом. Далі швидко просувався кар’єрними сходами пенітенціарної системи, дослужився до директора «Діброви». Жив, як пан, – розводив на продаж коней і свиней, їздив на полювання.

Як не дивно, після втечі Січинського Калоуса з роботи не поперли. У квітні 1915 року директор згадується у переписці російської окупаційної адміністрації. Але вже в липні очільником тюрми стає його заступник.

- Advertisement -

А де ж Калоус? Про це можна прочитати у книзі Лілі Цьоклер «Бог чує молитву». Це дружина лідера німецької громади Станиславова пастора Теодора Цьоклера, відомого благодійника. Отже, у січні 1921 року пастор отримав листа з Богемії – історичного регіону Чехії. Писав колишній директор «великої станиславівської в’язниці», який через війну був змушений повернутись на батьківщину. Чоловік пропонував пастору задешево віддати свою віллу в Татарові, яку дещо пошкодили російські солдати під час Першої світової. Цьоклер добре знав директора, адже його діти ходили до німецької школи, якою опікувався пастор.

Лілі не називає прізвища начальника тюрми, але й так зрозуміло, що йдеться про Калоуса. Цьоклери придбали будинок, назвали його віллою «Крокус» і проводили там літні канікули. У 1939 році совіти будинок розібрали, поскладали на вантажівку й відвезли у невідомому напрямку.

І про Калоуса далі нічого не відомо. Хоча, на зимовій Олімпіа­ді 2018 у чеській збірній з хокею був асистент тренера Іржі Калоус. Може, нащадок?

Автор: Іван Бондарев

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні