З 2014 року працівники Вигодського лісгоспу звертаються в прокуратуру, поліцію та екоінспецію. А цього року ще й у Галицький НПП. Хочуть передати бізонів, які живуть на території лісгоспу.
Лісівники не мають змоги повноцінно дбати про тварин.
“Ми не можемо дати ефективний ветеринарний догляд”, – зазначив мисливствознавець Вигодського лісового господарства Анатолій Вертепний.
На початку жовтня в соціальних мережах з’явилась інформація про бізонів, що перебувають у жахливому стані у селі Мислівка Вигодської ОТГ (Долинський район). Активістка Христина Ткач зазначає:
«Від місцевого жителя дізнались, що їх там було 11, зараз – 3. Де поділись решту 8 – можете здогатися. Роблячи висновок по фото – цих трьох чекає та сама доля. Ніякого догодовування вони не отримують».
До вирішення ситуації вже долучилися народні депутати і співголова МФО «Гуманна країна». Від ГО “ЮАенімалс” також направили офіційний лист у правоохоронні органи.
Днями у Вигодському лісгоспі працювала комісія з екоінспекції та ветеринар, які визначили, що зараз тварини у задовільному стані. Щоправда, дуже виснаженою виглядала самиця.
Офіційний представник Європейського центру збереження зубрів Віталій Смаголь зазначив, що одна тварина справді дуже виснажена. За його словами, навіть після гону самка бізона не може так виглядати.
“За нормативами на кожну тварину має припадати не менше 5-6 гектарів. Там має бути не менше 15 гектарів площі. Має бути територія, де є проточна вода, по течії не має бути ферм. Відповідальність повинен нести власник земельної ділянки тієї території, на якій він знаходиться”, – розповів Віталій Смаголь.
Бізони не рахуються на балансі підприємства “Вигодське лісове господарство”. Про це повідомив головний лісничий підприємства Андрій Рак.
“Я підняв документи по тваринах. З 2013 року по 2019-й були судові тяганини щодо законного перебування зубрів на території Вигодського лісового господарства. На баланс підприємства ми не можемо їх поставити. А це означає, що прогодувати, надати належний догляд ми не можемо, оскільки це не передбачено законом”, – каже Андрій Рак.
4 травня 2020 року з ДП “Вигодське лісове господарство” звернулися до Галицького національного природного парку, щоб передати бізонів їм. 15 липня 2020 відправили документи у Міндовкілля, проте відповіді до цих пір немає.
Анатолій Вертепний розповів, що тварин привезли у 2012 році. За його словами, тоді була перша хвиля переселення тварин на територію лісгоспу.
“Декларували так, що це має бути якась лісова школа для дітей. За ними пішли муфлони, олені благородні, плямисті, лані європейські. Всього було більш як 50 штук. Їх привезли без документів. Відповідь керівництва, що вони тимчасово будуть жити, поки не створять господарство, яке планували відкрити”, – розповів Вертепний.
Чоловік каже, що бізонів доглядали працівники лісгоспу та лісової охорони у вільний від роботи час. Потім почали просити допомоги у ЗМІ, громадських організацій та Галицького НПП, де є реабілітаційний центр, в якому б могли доглядати за бізонами, інформує Суспільне.
Кормами допомагають волонтери та небайдужі. Дорослий бізон з’їдає близько тонни кормів на місяць, тож утримання тварин є досить затратним.
“Я думаю, що вони могли взяти бізонів як безпритульних. В нас не було ні спеціалістів, ні можливостей, вольєрів, не могли розробити раціон. Якби були документи, то могли б поставити на баланс і укласти угоди з ветеринарами. Але ми своїми силами робили, в основному, на благодійних засадах, – пояснює Вертепний. – Ні одна тварина з голоду не померла. З 2014 року, я знаю, як вони мають доглядати, щоб не непокоїтися. Порушень немає”.