-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Матимуть свій музей: на території Солотвинської громади знайшли документи ОУН

-Реклама-spot_img
spot_img

На території Солотвинської громади знайшли металевий ящик для стрічок-лент до німецького кулемета. Зокрема, знайдено документи із архіву підрайонного (кущового) провідника ОУН “Коваля” (він же “Орлик”) – Василя Михайлюка із с. Бабче.

Про це розповів “Галицькому кореспонденту” дослідник та краєзнавець Богородчанщини Олег Дрогобицький.

Він спільно з Михайлом Верхоляком провели розшифровку, вичитку та набрали на комп’ютері тексти документів. Каже, через тривале знаходження в землі, ящик в деяких місцях прогнив, а у середину потрапила волога і документи зазнали значних пошкоджень.

Про діяльність підпілля

Він зазначив, що документи писані вручну чорнильною ручкою та олівцем. Особи, які віднайшли архів, на цей час перебувають за межами України, але пообіцяли передати всі знайдені ними документи в музей у смт Солотвин, приміщення під який наразі ще ремонтують.

“У цьому архіві, який охоплює період з 1944 по 1945 рр. знаходяться понад 100 документів із діяльності збройного підпілля ОУН Солотвинщини різного характеру, – говорить Олег Дрогобицький. – Це і тижневі, двотижневі, місячні суспільно-політичні, організаційні, інформативні звіти, звіти з праці в терені, вісті з терену, пропагандні звіти, протоколи вбивств і арештувань”.

- РЕКЛАМА-

Дослідник каже, що архів цікавий тим, що у ньому йдеться про діяльність та організацію роботи низових ланок підпілля ОУН Солотвинщини. Зазначає, що на сьогодні в Україні для широкого загалу громадськості подано дуже мало таких документів. І в переважній більшості знаходять лише звіти керівних структур, починаючи від районного проводу і вище.

Пан Олег також повідомив, що у знайдених документах описуються події починаючи від серпня 1944 року і до кінця листопада 1945 року, які відбувалися на теренах підрайону ОУН “Коваля”. Спочатку до цього підрайону входили села Манява, Маркова, Бабче і Монастирчани. Вже у червневих звітах 1945 року до цього підрайону було додано ще села Кричка та Пороги. Кожне село формувало станичний провід ОУН (станицю), який був найнижчою організаційною ланкою підпілля ОУН. Сам підрайон носив назву “Харків”.

Планують видати книжку

У цих звітах підпільники детально описували події, які відбувалися на території того чи іншого села. Описували вбивства, облави, арешти, виселення, ревізії, грабунки, конфіскації майна, рух і розміщення ворожих військ, наявність і діяльність ворожої адміністрації, робили характеристику терену, наявність лісів і лісової господарки та промисловості. Також описували організаційний стан підпілля, наявність членів та симпатиків ОУН, діяльність УПА. Окремо у звітах описано проведені пропагандивні гутірки, мітинги, сходини із селянами, симпатиками і членами ОУН та розповсюдження підпільних листівок і літератури.

“Маю надію, що з допомогою небайдужих громадян в майбутньому вийде друком книжечка, де будуть подані документи з цього архіву та інші, які ще не були представлені громадськості, – каже Олег Дрогобицький. – Бо це і є наша безцінна історія. Як не прикро, але сьогодні, як і колись українці переживають вбивства, грабунки, катування та виселення”.

Слід зазначити, що Олег Дрогобицький раніше видав 2 книги – мартиролог “Криваві десятиліття (1930-1950 рр). Богородчанщина та Солотвинщина” та “Життя, віддане Україні”.

Краєзнавець закликає усіх вчити історію, любити свою землю та цінувати свободу.

Матимуть свій музей: на території Солотвинської громади знайшли документи ОУН
Матимуть свій музей: на території Солотвинської громади знайшли документи ОУН
Матимуть свій музей: на території Солотвинської громади знайшли документи ОУН
Матимуть свій музей: на території Солотвинської громади знайшли документи ОУН

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні