Сьогодні, 14 листопада, відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Наскільки небезпечною є ця хвороба, які причини її виникнення, як можна уникнути її появи. На ці та інші питання читачам Правда.іф відповідає лікар-ендокринолог Міської поліклініки № 3 Уляна Василівна Дем’янчук.
– Пані Уляно, наскільки діабет є поширеною проблемою в суспільстві. І наскільки часто він зустрічається?
– Діабет ще називають неінфекційною епідемією. З кожним роком кількість хворих на цукровий діабет суттєво зростає. Така тенденція існує і в Івано-Франківську, і в інших областях України. Це пов’язано з малорухомим способом життя людей, з неправильним харчування, з надмірною масою тіла і ожирінням. Також на розвиток хвороби впливає генетична схильність і серцево-судинні захворювання, такі як гіпертонія та атеросклероз.
– Якими є перші «дзвіночки»? Коли людина може запідозрити, що їй варто звернутися до лікаря?
– У більшості випадків на ранніх стадіях цукровий діабет є безсимптомним. Тому лікарі рекомендують пацієнтам, особливо особам після 45 років, обов’язково раз на рік робити аналіз крові на цукор. Особливої уваги потребують люди із групи ризику: з надмірною вагою, у яких є родичі, які мали цукровий діабет, тобто коли існує спадковість, пацієнти, у яких є захворювання серцево-судинної системи, гіпертонія та атеросклероз, ішемічна хвороба, жінки, які мали в анамнезі гестаційний діабет: після пологів він може зникати, але ризик захворіти на діабет залишається, а також люди із шкідливими звичками.
– У суспільстві існує думка, що діабет може розвинутися від надмірного споживання солодощів чи цукру. Це вірно, чи ні? І взагалі, на що треба звернути увагу при виборі харчування?
– Звичайно, неправильне харчування впливає на розвиток цукрового діабету. Якщо пацієнт вживає легкозасвоювані вуглеводи, тобто солодощі, це стає причиною підвищення маси тіла. А отже людина потрапляє в групу ризику розвитку діабету. Тому правильне харчування є обов’язковою умовою для профілактики цукрового діабету. Солодощі, цукор, мед – це ті продукти, які можна їсти, але з обмеженням.
– Які тоді середньодобові обмеження вживання цукру?
– В будь-якому випадку, якщо людина може зовсім відмовитися від солодощів, це найкращий варіант. Якщо ж ні, треба старатися правильно харчуватися, але в міру. Їсти солодощі можна, але не щодня і в невеликій кількості.
– Чи буває діабет в дитячому віці?
– Лікарі розділяють цукровий діабет 1 і 2 типу. 1 тип трапляється, як правило, в дітей і в людей молодого віку. У пацієнтів стрімка клініка, вони швидко і суттєво худнуть, у них виникає постійна спрага, сухість в роті. Профілактики діабету 1 типу не існує. Вплинути на розвиток хвороби у того чи іншого пацієнта ми не можемо. Якщо хвороба виникає, то таких пацієнтів ми одразу переводимо на інсулін. Причини можуть бути аутоімунного процесу, а також через віруси краснухи, кору чи інші. Бета-клітини підшлункової залози, які виділяють інсулін, в один момент просто гинуть, інсулін в організму не виділяється .
Зараз цукровий діабет 2 типу зустрічається навіть у дітей і осіб молодого віку, хоча раніше це не було характерним для них. Причини в неправильному харчуванні, вживання фаст-фуду та солодких напоїв призводить до стану ожиріння, надмірної ваги і тоді в молодому віці розвивається діабет 2 типу, хоча, як правило, він притаманний старшим людям.
– Якщо людина добросовісно ставиться до свого здоров’я, раз на рік здає аналіз крові на цукор, якою має бути норма цукру і при яких показниках варто звернутися за допомогою до лікаря ендокринолога?
– Ми періодично проводимо різні акції, щоб виявити діабет на ранніх стадіях. Створюємо групи ризику пацієнтів і стараємося обстежувати їх навіть при відсутності симптоматики. Виявити хворобу на ранній стадії означає, що у людини не розвинуться різні ускладнення. Симптоми діабету: сухість в роті, надмірне сечовиділення, спрага, порушення зору, і навіть свербіння шкіри та загальна слабкість.
Взагалі людина має раз на рік здати кров з пальця. Норма цукру крові – від 3,33 до 5,5.
У кого більше норми, обов’язково рекомендується консультація ендокринолога. Тоді ми дообстежуємо пацієнта, виявляємо, чи це переддіабетичний стан чи вже цукровий діабет.
– Чим небезпечний цукровий діабет і до яких наслідків він може призвести?
– Цукровий діабет небезпечний ускладненнями, які він викликає в організмі. Це ускладнення судин очей аж до сліпоти, ураження нижніх кінцівок – до гангрени і ампутації, нирок – до розвитку діабетичної нефропатії, серцево-судинної системи – до інсультів та інфарктів. Ми рекомендуємо пацієнтам контролювати рівень цукру, змінити спосіб життя, позбутися шкідливих звичок та почати правильне харчування, фізичні навантаження і в окремих випадках – лікування цукрознижуючими препаратами, які призначить лікар.
Розмовляла Любов Загоровська