Депутати Тлумацької міської ради відмінили своє попереднє рішення та призначили нового старосту у Бортниках.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Відстояли… Добилися…
Опівдні біля Будинку культури у Тлумачі людно. Чи не сотня людей обступила худорляву молоду жінку. Всі навперебій говорять, обіймаються, радіють і навіть плачуть. Позаду недоспані ночі, баталії та напруга, пишуть Версії.
“Я вже дві ночі не сплю, переживаю. Аж на старості дізналась, де в мене серце, бо аж пече в грудях. За 50 років такої гризоти у нашому селі не було. Вони переступили через людей. Ви ж про все напишіть, бо справедливість має перемогти”, – просить старша жіночка.
Бракувало іскри, щоб спалахнула пожежа. Але депутати Тлумацької міськради зуміли вчасно її погасити. У Бортниках знову буде старостувати Галина Миколаївна Слободян. Хоча ще 1 грудня старостою депутати на сесії призначили зовсім іншу людину…
Закон позбавив права вибору
Місцеві вибори -2020 відбувались за новими правилами: була запроваджена система відкритих партійних списків, скоротилась кількість депутатів та розширились можливості щодо їхнього відкликання. Також у новому виборчому кодексі законодавець скасував норму про прямі вибори старост – їх тепер обирають місцевою радою за поданням голови громади.
Раніше ж старости обиралися виборцями старостинських округів, утворених на базі таких селищ та сіл.
Староста – відносно нова посада (з 2015 року), створена для того, щоб інтереси всіх жителів сіл та селищ в об’єднаних територіальних громадах було представлено належним чином.
“Старостинські” конфлікти на Прикарпатті
Нова процедура затвердження мала виключити конфлікт старост з головами рад. Бо як показала практика, не у всіх об’єднаних громадах між головами та старостами склалися службові відносини, позбавлені суперечностей.
Втім на Прикарпатті призначення старост спровокувало конфлікти у громадах. Нещодавно у Косівській ОТГ жителі села Яворів перекрили дорогу регіонального значення в знак протесту через призначення “не того старости”.
А 1 грудня Тлумацьку міську раду пікетували мешканці села Бортники, незгідні з рішенням сесії щодо призначення в їхньому селі старости.
Як призначали старосту Бортник
1 грудня відбулося друге пленарне засідання першої сесії Тлумацької міської ради VIII скликання, на якому затвердили Положення про старосту Тлумацької міської ради та призначили старост сіл.
Депутати утворили Бортниківський старостинський округ з центром в с. Бортники та голосували за призначення старости. Спочатку голова Тлумацької міської ради Ігор Петрук запропонував кандидатуру Слободян Галини Миколаївни, втім її призначення підтримали тільки 13 депутатів – не вистачило одного голосу.
Опісля Ігор Петрук виніс на розгляд проект рішення про призначення старостою Гайдайчука Василя Михайловича, його підтримали 14 депутатів.
Пікет під радою
Вже через кілька годин після оголошення рішення сесії під міську раду у Тлумачі з’їхались мешканці Бортник. Люди вимагали накласти вето на рішення сесії.
Зустрітись з міським головою пікетувальникам не вдалось, оскільки той перебував в Івано-Франківську. Втім у телефонній розмові Ігор Петрук пообіцяв людям зупинити дію рішення сесії, скликати позачергове засідання і знову винести питання про призначення старости в Бортниках на голосування.
Громада Бортник залишила колективну заяву, протокол загальних зборів та підписні листи на підтримку кандидатури Слободян Галини Миколаївни на посаду старости с. Бортники на 14 аркушах, з підписами 419 чоловік.
Відтак в той же день, 1 грудня, міський голова видав розпорядження “Про зупинення дії рішення Тлумацької міської ради від 01.12.2020 р. № 15-1-2/2020 «Про затвердження старости Тлумацької міської ради» та скликав другу сесію Тлумацької міської на 11 грудня 2020 року.
Сільський схід
Пленарному засіданню другої сесії передував схід села громади Бортник. Давно в сільському будинку культури не збиралося стільки людей.
Мешканці села з обуренням розповіли, що більшість підписів на підтримку кандидатури Василя Гайдайчука зібрали обманним шляхом.
“Вони свідомо задурювали людей. Він прийшов з трьома пияками і сказав: “Ми збираємо підписи на підтримку Галини Миколаївни”. Так мою братову обдурили”, – розповідає Галина Шкромида.
Іншим мешканцям розповідали, що збирають підписами за “свого”, щоб з Тлумача не призначили “чужого”.
“Так прийшли до моїх батьків стареньких. Тай каже їм Василь Гайдайчук, цитую: “То таке, тето. Галину головиху зняв район. То аби нам не дали якогось чужого з іншого села, то ми збираємо підписи за мене. Бо знаєте, тепер, що хочуть, то роблять в тому районі”. То батьки і підписалися”, – додає Василь Громадюк.
На схід села запросили і голову громади Ігоря Петрука та декількох депутатів.
“Ми побачили вчора, на наш новий голова ОТГ мудрий і виважений чоловік. То дуже віримо, що він прислухається до думки більшості в громаді. Бо кинули кістку поміж людьми і роблять гризоту. Але люди не дурні, бачать хто чого вартує. Не личить “старості” починати кар’єру, збираючи підписи обманним методом”, — розповідають бортниківчани перед сесією.
Друга сесія Тлумацької міської ради
Пленарне засідання другої сесії Тлумацької міської ради перенесли на 10 грудня на 10 годину ранку.
З 9 години до “Білого дому” в Тлумачі починають з’їжджатися автівки, а потім приїжджає великий автобус з мешканцями Бортник. Люди покинули всі справи і гуртом приїхали підтримати Галину Миколаївну Слободян. Вони налаштовані рішуче – якщо депутати їх не почують, готові й до радикальніших дій.
“Ситуація в нас така, 10 років в нас працювала сільським головою Слободян Галина Миколаївна. За цей час зробила для села дуже багато: і новий дитячий майданчик, і капітальний ремонт Народного дому, дуже багато допомоги надано Бортниківському НВК, на околиці села з’явилась ще одна автобусна зупинка. Всіх добрих справ і не перерахувати отак одразу. Вона жила проблемами села і їй вдавалося їх вирішувати. Вона мудрий досвідчений керівник, дуже толерантно і людяно ставиться до односельців, особливо стареньких. Тому і люди виступили за неї горою. У нас 95% мешканців Бортник підтримують Галину Миколаївну. 5% знайшлося людей, які незадоволені. Вони сколотили цілим селом і тепер таке відбувається”, – розповідає вчителька Бортниківського НВК Оксана Трак.
“Нас сьогодні приїхало дуже багато, щоб підтримати Галину Миколаївну Слободян. Вона цього заслуговує, як керівник, як організатор. Ми ще в селі називаємо її “мамою”. Ми бачимо її роботу, ми знаємо її плани на майбутнє. В нас не проводили ніякі громадські слухання. “Новий староста” навіть не вийшов до людей, не розказав свою програму. Зате ходив селом і обманом збирав підписи”, – додає Оксана Ватилів.
Люди першими заходять в приміщення великої зали засідань адміністративного будинку Тлумацької районної ради. Депутатів поки немає.
Згодом з’являється міський голова Ігор Петрук. Він розповів Версіям, що голосування на першій сесії відбувалось згідно закону.
“До 1 грудня не було жодної кандидатури на посаду старости. В останній день нам принесли лист на підтримку кандидатури Василя Гайдайчука, і ми мали її розглянути. Згодом я на рішення попередньої сесії наклав вето, тому що громадська думка розділилась”, – відмітив Ігор Петрук.
Перед початком засідання сесії до зали прийшов заступник начальника поліції і повідомив, що всі присутні в залі порушують закон, оскільки згідно карантинних обмежень в закритому приміщенні заборонені зібрання більше 20 чоловік.
“А як ви сесію збирались проводити, якщо депутатів є 26?”, – обурились люди.
Ігор Петрук запропонував провести сесію в Будинку культури.
Розгляд питання про затвердження старости
Врешті, з невеликим запізненням о 10:25 друга сесія Тлумацької міської ради VIІІ скликання розпочала свою роботу.
Четвертим питанням депутати розглянули проект рішення “Про повторний розгляд рішення Тлумацької міської ради від 01.12.2020р. № 15-1-2/2020 «Про затвердження старости Тлумацької міської ради», із обґрунтованими зауваженнями”.
“Вчора громада Бортник запросила нас на схід села і більшість висловила свою позицію, що варто залишити в селі діючу старосту. Емоції були, само собою, бо в кожного є своє бачення. Є заява з 435 підписами з проханням винести на розгляд депутатів кандидатуру Слободян Галини Миколаївни на посаду старости села Бортники. Також звернулися представники парафіяльної ради УАПЦ та церковної громади УГКЦ щодо її підтримки. Водночас є звернення з 164 підписами на підтримку кандидатури Гайдайчука Василя Михайловича”, – відмітив міський голова Ігор Петрук.
Виступи опонентів
Перед депутатами виступили обидва кандидати.
“Я подав свою кандидатуру на посаду старости, зібрав 164 підписи. Щоб цього всього не було, я пропоную створити робочу комісію, зробити аудит, і тоді, думаю, багато запитань відпаде. Я хочу працювати, бо діяльність старости не обмежується тільки Будинком культури. Є й інші питання – благоустрій села, дороги, вивіз сміття. Більше не маю що сказати”, – виступив Василь Гайдайчук.
“Мені важко опанувати емоції. Не думайте, що я тримаюся за посаду, а розумію, що посада – не вічна. Це не моя власність. Але боляче від того, що група людей скрито все зробила. Я розумію прекрасно, що не все вдалося зробити. У кожному селі є люди, незадоволені роботою старости. Найбільше мене критикують, що я не зробила дорогу. Повірте, це не в моїй компетенції, як би мені цього не хотілося. Для цього потрібно залучати кошти з державного бюджету, а це рівень київської влади. Але разом ми зробили багато, ми писали і вигравали проєкти. Щиро дякую своїй громаді за велику підтримку”, – звернулася з трибуни Галина Слободян.
Відтак виступили прихильники обох кандидатів.
“Є мудре народне прислів’я: “Ще той не вродився, щоб всім догодив”. Галину Миколаївну підтримують 95% мешканців села. Ми просимо вас не бути інструментом помсти та чужих амбіцій, а просимо, щоб ви стали інструментом добра, правди і справедливості”, – звернулась до депутатів Оксана Трак.
“В цілому світі відбуваються вибори і завжди є протистояння, але тут не йдеться про підкилимну боротьбу. Кандидатура Василя Гайдайчука була висунута не підпільно, а паном головою. І є рішення сесії. Віднесіться до цього вибору свідомо, не кидаючи каміння один в одного. А якщо ви визначаєте “більшість”, то визначайте її правомірно”, – завершив свій виступ Ярослав Слободян – під вигуки “ганьба” з залу.
Ігор Петрук не залишив зауваження про “більшість” без відповіді.
“Я звик за свої слова відповідати. Коли я сказав, що більшість громади була за Галину Миколаївну, то це бачив не тільки я, а й заступник міського голови та депутати”, – відмітив мер.
Мешканка Бортник Оксана Зюзяк пригадала, що в 2016 році зверталася з заявою щодо виділення земельної ділянки, але отримала відмову у зв’язку з відсутністю резервного земельного фонду, а в 2019 інші мешканці села отримали земельні ділянки.
“Сьогодні депутати мають визначити, чи тільки більшість має право завжди, чи й меншість має право на існування і шанс керувати в громаді”, – відмітила Оксана Зюзяк.
А Параска Гаріджук подякувала старості за турботу про старше покоління бортниківчан.
“Йдуть баби увечері і не можуть натішитися: дякуємо Галині Миколаївні, що освітила наше село, що ми не шпортаємся і не падаємо. Цвинтар був захаращений – тепер там паркан і зроблений порядок. На Дуброві люди ходили по 2-3 кілометри – тепер туди пустили автобус. Хтось в селі заслабне – вона вже всіх збирає: “Жіночки, нам треба допомогти”. Вона варта нашої підтримки – тому всі люди стають за нею”, – відмітила Параска Гаріджук.
Голосування
Відтак депутати не підтвердили дію попереднього рішення сесії і проголосували за призначення старостою Тлумацької міської ради Слободян Галини Миколаївни. “За” – 14 депутатів.
Жителі Бортник зустріли таке рішення скандуванням “Вітаємо!”
Опісля в роботі сесії оголосили перерву, а бортниківчани поспішили на вулицю вітати свою нову старосту.
“Дякую своїй громаді, я не чекала від своїх людей такої великої підтримки. Я просто вражена. І буду далі працювати тільки на благо громади, сумлінно виконувати свої обов’язки, буду віддячувати людям. Буду працювати і для тих, хто мною незадоволений, і тих, хто мене підтримав – ділити людей не буду, бо я люблю своє село і всіх його мешканців”, – прокоментувала своє призначення Галина Слободян.