-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Мільярдні суди, торгівля російським газом, зерно та яйця: що відомо про франківського агробізнесмена Олега Бахматюка

-Реклама-spot_img
spot_img

Олег Бахматюк – один з найбільших аграрних підприємців України: UkrLandFarming та Авангард. Свій бізнес він починав з продажу російського газу. У 2014 році його статки оцінювали у 2 млрд 676 млн доларів.

Зараз він не входить навіть у топ-100 найбагатших українців. Його банки VAB та Фінансова ініціатива були ліквідовані з боргами перед НБУ на 8 мільярдів гривень. А ще його підозрюють у хабарі екс-голові Державної фіскальної служби Роману Насірову на 722 млн грн, пише Правда.іф з посиланням на Інформатор.

Чим відомий колишній мільярдер Олег Бахматюк

Колись один з найбагатіших бізнесменів України Олег Бахматюк у 2024 році рахує збитки. В Україні Нацбанк намагається стягнути з нього 8 млрд гривень, які видав двом його банкам ще 10 років тому та які не були повернуті. Ще 2 млрд доларів боргів має агрохолдинг Бахматюка UkrLandFarming. Бізнес агробарона суттєво постраждав через війну з росією, тому він хоче відсудити 1,2 млрд дол. у країни-агресора. Ліквідація ВіЕйБі Банку та банку Фінансова ініціатива, газовий бізнес з росіянами та ворожнеча з Фірташем та багато іншого – читайте про бізнесмена Олега Бахматюка з Івано-Франківська у нашому матеріалі.

Від газовика – до банкіра та агромагната

Олег Бахматюк народився у 1974 році в Івано-Франківську. Закінчив Економіко-правничий інститут у Чернівцях (“менеджмент у виробничій сфері”) та Івано-Франківський технічний університет нафти та газу (“менеджер”, “інженер-фізик”). У 1996-2001 роках працював у фірмі “КГД”, яка займалася продажем газу та було дилером відомої у той час російської компанії “Ітера” на Франківщині.

- РЕКЛАМА-

У 2001 році Бахматюк заснував “Прикарпатську фінансову корпорацію”. У 2002-2004 роках був партнером Ігоря Єремеєва, Степана Івахіва та Сергія Лагура по нафтовому, аграрному бізнесу та по газифікації регіону. У 2002 році викупив 10% “Івано-Франківськгазу”. У 2003 році на прохання Михайла Вишиванюка (тодішнього голови Івано-Франківської ОДА) придбав птахофабрику “Авангард”, щоб врятувати підприємство, та створив однойменну компанію.

У 2003 році заснував “Станіславську торгову компанію”, яка до 2010 року була власницею мережі продуктових магазинів “Фаворит” на Франківщині. У 2004 році заснував комерційний банк “Фінансова ініціатива”. У 2005 році приватизував палац Потоцьких в Івано-Франківську, де раніше був військовий шпиталь.

У 2002-2006 роках був депутатом міської ради Івано-Франківська від партії СДПУ(о). Був членом бюджетної комісії міськради. У 2006 році невдало балотувався до Верховної Ради України від Блоку Литвина.

У 2005-2007 роках Олег Бахматюк працював на керівних посадах у державному НАК “Нафтогаз України”, у т.ч. заступником голови правління. У 2006 році викупив контрольні пакети “Івано-Франківськгазу”, “Львівгазу”, “Закарпаттягазу”, “Чернівцігазу” та “Волиньгазу”. А вже у 2007 році продав їх компанії “РосУкрЕнерго” Дмитра Фірташа та Івана Фурсіна, у Бахматюка з Фірташем був конфлікт. У 2010 році, коли президентом став Віктор Янукович, за порадою бізнесмена Фурсіна Олег Бахматюк був змушений продати решту своїх часток в облгазах Дмитру Фірташу за нижчою ціною, ніж хотів, але зміг сконцентруватися на сільському господарстві. У 2007 році очолює раду директорів агрохолдингу “Авангард”.

З 2011 року Олег Бахматюк є власником VAB Банку (“ВіЕйБі Банку”). Йому належало 86,778% акцій. На початку жовтня 2014 року банк оголосив про потребу у рекапіталізації, у банку почалися труднощі з виплатою коштів вкладникам. На той момент це був 16-й за розміром комерційний банк України. Наприкінці 2014 року банк став банкрутом. З 2016 року тягнеться судова справа, за якою Бахматюка та інших осіб підозрюють у розкраданні 1,2 млрд грн кредиту Нацбанку, який був наданий для підтримки роботи VAB Банку. Бізнесмен вважає цю справу політично вмотивованою.

У 2015 році Нацбанк відніс інший банк Бахматюка “Фінансова ініціатива” до неплатоспроможних та почав процес його ліквідації. У 2014 році він був на 18 місці за обсягом кредитів та депозитів людей серед вітчизняних банків. У 2023 році Печерський районний суд ухвалив рішення стягнути з Бахматюка 1,8 млрд грн як з поручителя за кредитом, який його банк отримав від НБУ.

Зараз Олег Бахматюк – власник агрохолдингів UkrLandFarming (управлінська компанія зареєстрована на Кіпрі) та “Авангард”. Станом на 2018 рік на 300 підприємствах цих груп компаній працювало понад 30 тисяч осіб у 600 населених пунктах. UkrLandFarming – один з найбільших орендаторів землі в Україні, займається виробництвом зерна та розведенням корів та свиней, виготовленням м’ясної та молочної продукції, також має елеватори для зберігання зерна. А ще ця компанія була на другому місці за об’ємами постачі “морським зерновим коридором” через Туреччину під час війни з росією. До початку війни з росією у 2014 році до групи компаній Бахматюка входили 24 елеватори, 23 птахофабрики, 8 комбікормових заводів, 40 тваринницьких ферм.

Один з елеваторів UkrLandFarming
Один з елеваторів UkrLandFarming

Група компаній “Авангард” спеціалізується на виробництві курячих яєць. На кінець 2017 р. “Авангард” займав 29% промислового ринку яєць та 63% ринку сухих яєчних продуктів України. Виробляє продукцію під брендами “Квочка”, “Квочка XL”, “Домашні”, Organic Eggs.

За словами Бахматюка, з 2014 року до початку 2022 року групою компаній через російську окупацію Криму, частин Донецької та Луганської областей було втрачено значні виробничі потужності. Конфлікти з українськими правоохоронцями та пандемія Covid-19, закриття кредитних ліній через це та зменшення імпорту теж нашкодили: за 8 років виробництво курячих яєць компаніями Бахматюка зменшилося з 7,2 млрд на рік до 2,2-2,3 млрд на рік, а за перший рік повномасштабної війни впало ще вдвічі.

У 2022 році у Бахматюка повідомили, що готують судовий позов проти росії на 1,2 млрд дол. за завдані під час війни збитки. Холдинг втратив понад 160 тис. гектарів землі у зоні бойових дій, птахофабрику “Чорнобаївська” та “Чорнобаївка нова”, були розбомблені птахофабрики у Снігурівці на Миколаївщині та у Києві, зупинене виробництво в Миколаєві, Макарові, Волновасі, Рівнополі та Бахмуті. Більшість продукції (приблизно 70%) йшла на експорт, проте його довелося суттєво скоротити.

Колишні мільярдні статки та багатомільярдні суди з Україною

Маючи проблеми з українським правосуддям, з 2019 року Олег Бахматюк з сім’єю проживає у столиці Австрії – Відні. Там же знаходиться й інший цікавий український бізнесмен Дмитро Фірташ. У 2023 році в Україні Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно заарештував Олега Бахматюка за справою, пов’язаною з колишнім головним податківцем України Романом Насіровим. У тому ж році суд у Відні відмовився видати Бахматюка Україні у справі VAB Банку (заочний арешт з 2020 року). А у 2020 році журналісти знайшли ще й згадки про паспорт Кіпру на ім’я українського бізнесмена (його можна отримати за інвестиції в економіку острова).

У 2011 році журнал Forbes оцінив статки Олега Бахматюка у 1 млрд дол. Журнал “Кореспондент” тоді їх оцінив у 2,2 млрд дол. (8 місце у рейтингу найбагатших людей України), а журнал “Фокус” – в 1 млрд 93 млн дол. У 2014 році “Фокус” оцінив статки агромагната у 2 млрд 676 млн дол. А от вже у 2019 році журнал “Новое время” (NV) оцінив вартість майна бізнесмена у трохи більше за 50 млн дол. Після цього Бахматюк перестав потрапляти до переліку 100 найбагатіших бізнесменів.

Холдинги UkrLandFarming та “Авангард” мають понад 2 млрд дол. боргів: з них близько 1,25 млрд дол. – перед закордонним бізнесом, решта – перед українським “Ощадбанком” та донькою російського “Сбербанку” в Україні (зараз майном розпоряджається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб). З американським інвестфондом Gramercy особливі проблеми (10% боргів). Там звинувачують Бахматюка та американця Ніколаса Піаццу у виведенні 1 млрд дол. з UkrLandFarming, на основі цього суд Кіпра заарештував активи Бахматюка на 79,4 млн дол., Бахматюк подав апеляцію.

За даними Національного банку України, Олег Бахматюк виступає поручителем за кредитами VAB Банку та банку “Фінансова ініціатива” на суму близько 8 млрд грн. Ці кошти НБУ видав двом банкам Бахматюка, але вони не були повернуті, а банки були пізніше ліквідовані. Справа про 1,2 млрд грн від “ВіЕйБі Банку” ведеться з 2016 року (детальніше про неї читайте тут), за іншою справою суд постановив стягнути 1,8 млрд грн з Бахматюка за борг банку “Фінансова ініціатива”. Проте це лише половина боргу банків Бахматюка перед НБУ. Інші судові справи не мали успіху.

Детективи НАБУ розслідують справу VAB Банку із жовтня 2016 року. У лютому 2019 року колишній ексгенпрокурор Юрій Луценко передав справу Нацполіції, яка закрила провадження у зв’язку з відсутністю складу злочину. У вересні 2019 року ухвалу про закриття скасовано ексгенпрокурором Русланом Рябошапкою, який повернув справу НАБУ.

Ще одна кричуща справа – це нібито хабар колишньому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову. За версією Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), у 2015-2016 роках Олег Бахматюк заплатив 5,5 млн дол. та 21 млн євро (еквівалент 722 млн грн) тодішньому голові ДФС Насірову за відшкодування ПДВ аграрним підприємствам Бахматюка на 2,7 млрд грн у прискореному режимі. Ця процедура в Україні не прозора, може тягнутися роками та має великі корупційні ризики. Бахматюк відкидає ці звинувачення та називає їх нісенітницею. Бізнесмен, за його словами, пробував домовитися з НАБУ, але нічого не вийшло. Та повертатися в Україну, поки на нього відкриті кримінальні справи, які він не визнає, Бахматюк не збирається. Сам Насіров наразі знаходиться під арештом до 14 квітня 2024 року з альтернативою внесення застави у 100 млн грн.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні