58 років тому 2 листопада 1963 – відкритий найбільший в місті та області широкоформатний кінотеатр «Космос», розповідає Ігор Менів.
Це був проект, типовий за своїм виглядом подібних споруд, від “Прикарпатжитлобуд” (проект № 2-06-60), розроблений Державним проектним інститутом “Гіпротеатр” Міністерства культури СРСР 29 жовтня 1956 року. Цікаво, що сам проект отримав оцінку лише “добре”. В новому кінотеатрі був екран розміром понад 140 м2, 80 гучномовців, розташованих по всьому залу, який міг вмістити 757 глядачів.
Невдовзі відомий художник Михайло Фіголь «оживив» фасад мозаїкою у вигляді голови космонавта, супутника й ракети, яка летить у космос.
Після першого, прем’єрного, показу, на якому знаходились тільки перші особи міста, області та члени приймальної комісії по прийняттю даного об’єкта (кінотеатра) в експлутацію в ночі, після сильної зливи) в залі впали деякі конструктивні елементи кріплення стелі. Це сталося через недотримання проекту – були закладені двотаври, по факту збудували зі звареними швелерами ще й недостатньо довгими. Після проведення термінових аварійних робіт кінотеатр прийняв перших глядачів.
Збудований кінотеатр дійсно на місці єврейського цвинтара (окописька), який простягався від сучасної вул.Незалежності до бані по вул.Стефаника (за Польщі Королеви Софії) і ліворуч аж до сучасної вул.Підгірянки (мапа 1932 року). Ще в 1957 році (скан-копія протоколу) радянське керівництво вирішило ліквідувати єврейський цвинтар. Невдовзі почалось варварське знищення окописька з зачищенням території.
Ще наші предки з пошаною ставилися до цвинтарів і місць масових захоронень.
Вони знали – це не тільки вияв поваги, а й можливість убезпечити себе від так званих полтергейстів, духів, що тривожать живих у домівках.
2aniline