Вже минає шостий місяць повномасштабної війни росії проти України. Тисячі жителів Прикарпаття у Збройних сил України захищають нашу країну — хтось пішов добровольцем, а когось мобілізували.
“Галка” поспілкувалася з начальником відділу мобілізаційної підготовки Івано-Франківського обласного Територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковником Романом Боднарем. Розпитали його про перебіг мобілізації в області, як простим людям допомагати армії, про жінок у війську та яких спеціалістів зараз не вистачає в ЗСУ.
фото: Фіртка
– Розкажіть, як триває мобілізація в Івано-Франківській області?
– Мобілізація в нашій області триває за планом. Бажаючих приєднуватися до лав ЗСУ вистачає. Варто зазначити, що багато українців, які повернулися з Європи додому, також долучаються до захисту Батьківщини. Конкретні цифри називати ми не можемо.
– Чи могли б ви порівняти статистику з початком російського вторгнення і зараз?
– Звичайно кількість зменшилася, але це пов’язано і з тим, що військові частини зараз вже укомплектовані, а ситуація в країні не така напружена, як була в лютому чи на початку березня. Свідомі громадяни продовжують прибувати до ТЦК та виявляють своє бажання захищати Україну від російського окупанта.
Івано-Франківщина – одна з областей, де сьогодні люди активно зголошуються виконувати свій Конституційний обов’язок та комплектують підрозділи, котрі стримують агресора на сході та півдні нашої держави. Але звичайно найбільша кількість бажаючих прогнати росіян була саме у лютому-березні — і це цілком закономірно.
– Нагадайте, що потрібно для того, щоб вступити на службу у ЗСУ?
– Прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та місцем проживання чи там, де особа стоїть на обліку та виявити бажання приєднатися до ЗСУ. З собою необхідно мати документи, які підтверджують особу. Пройти медичний огляд та визначитися зі спеціальністю. Але також може бути і відмова, адже відбувається відбір на військову службу. До цього теж потрібно бути готовим.
– Ми не раз бачили, як на вулиці роздають повістки. Розʼясніть вкотре для наших читачів, чому це відбувається, та що має робити людина, яка отримала повістку?
– Вручити повістку можуть співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або ж представники органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ.
У законодавстві не передбачено конкретне місце вручення повістки.
Так як в країні йде війна та мобілізація, працівниками ТЦК та СП та військовослужбовцями здійснюється вручення повісток та планове оповіщення і це абсолютно нормально.
– Нерідко у соцмережах бачимо дискусії, кого більше мобілізують до війська – місцевих чи переселенців. Напевне, в абсолютних цифрах це порівнювати не можна, а у відсотках?
– Ці дискусії нічим не підкріплені, адже необхідну кількість мобілізованих сьогодні визначає Генеральний штаб Збройних Сил України, він же формує черговість призову. Це залежить від кількості осіб, як проживають в області.
Наприклад з Харківської області більше мобілізують людей, ніж з Івано-Франківської, адже на Харківщині проживає більше населення. Тобто кількість визначається тим, скільки людей стоїть на обліку в тій чи іншій області.
– Чи активно ВПО стали на облік на Прикарпатті?
– Найбільше бажаючих було навесні, але і зараз ця тенденція зберігається. Але одночасно складно визначити скільки є ВПО, які ще не стали на облік, якщо вони не звертаються до ТЦК, проживаючи в нашій області.
– Час від часу активно обговорюють постановку на військовий облік жінок з певними професіями. Як багато жінок з Прикарпаття служать у ЗСУ і скільки допомагають армії на цивільних посадах?
– На жаль, ці цифри ми також не можемо назвати. Але бажаючих серед жінок було немало. Серед них було немало медиків.
Повноцінно система взяття жінок на військовий облік запрацює тільки з 1 жовтня 2022 року.
Наразі наказом МОУ від 11.10.2021 №313 визначено перелік спеціальностей або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Цей перелік є досить обширним.
Для прикладу, у галузі зв’язку – телефоністи, телеграфісти, радисти, радіомеханіки, радіооператори, фототелеграфісти, фоторадіотелеграфісти та інші. А також – техніки, майстри, механіки, оператори у сфері обчислювальної техніки. А ще – метеоспостерігачі, фахівці картографії, аерофотослужби, топогеодезисти тощо.
Згідно з заявою Генерального штабу, жінки будуть ставати на військовий облік лише за бажанням. Водночас є жінки, котрі закінчували військові кафедри та є офіцерами запасу. Наголошуємо, що в мобілізації жінок зараз немає потреби.
Але жінки мають рівні можливості з чоловіками, і тому активно з’являються до ТЦК та СП з бажанням поповнити ряди ЗСУ. В них може бути така можливість лише за умови успішного проходження відбору нарівні з чоловіками, та за відсутності медичних протипоказань для проходження військової служби.
– Чи бувають випадки, коли людина отримала повістку на мобілізацію, і не з’явилася у визначений день? Подаєте їх в розшук? Таких фактів багато?
– Такі випадки, звичайно, бувають. Інформацію стосовно осіб, які ухиляються від мобілізації, ми передаємо до правоохоронних органів і вони здійснюють їх пошук та притягнення до відповідальності. Таких фактів небагато, але вони, на жаль, є.
– Поруч з цим знаємо історії про людей, які прийшли до військкомату, хотіли захищати Україну, але їм відмовили. Вік (і навіть замалий), чи спеціалізація не та. Чи просто “очікуйте”. Які можуть бути причини відмови у мобілізації охочим?
– Військові частини були укомплектовані бажаючими майже відразу після нападу росії. Відповідно в ЗСУ є також відбір, який людина має пройти. Мати гарне здоров’я, корисну спеціальність, вміння та навички, які допоможіть їй успішно виконувати свої обов’язки на службі. Кожна особа має бути призначена на конкретну посаду. Якщо особа не проходить такий відбір — ми звичайно не можемо її прийняти.
– Мобілізовані зараз – йдуть одразу на фронт? Скільки триває підготовка військового перед відрядженням до зони бойових дій, чого саме навчають новобранців?
– Спочатку обов’язково потрібно пройти медичну комісію, котра сьогодні відбувається за спрощеною системою. Кандидата на військову службу оглядають визначені спеціалісти. Проте, якщо людина має скарги на стан здоров’я, то вона направляється на дообстеження до цивільних лікарень чи поліклінік, і вже за результатами цього обстеження військова медична комісія приймає відповідне рішення – можна чоловікові чи жінці служити або ні. Мобілізація 2022 року в Україні має на меті призвати на службу тих, хто має досвід у військовій справі.
– Як жителі області (міста) можуть допомогти військовим? І чого не потрібно робити?
– Українці об’єдналися і активно допомагають волонтерам. На потреби ЗСУ збирають кошти, а також передають автомобільну техніку. На нашу думку, потрібно продовжувати допомагати, щоб хлопці відчували підтримку та успішно виконували бойові завдання. Адже саме в єдності — наша сила.
Не потрібно писати будь-яку інформацію стосовно місце розташування військових, не викладати в мережі фото техніки, а також потрібно з розумінням відноситися до мобілізаційних заходів. У нас всіх одна мета — перемога.
– І на завершення — яких спеціальностей зараз не вистачає у нашому війську?
Станом на сьогодні Збройним Силам України потрібні розвідники, артилеристи, спеціалісти сил ППО, а також члени екіпажів бронемашин і танків.
Ці фахівці, за потреби, укомплектовуватимуть ті підрозділи, котрі виконують завдання в різних місцях України. Тому звертаємося до свідомих прикарпатців, котрі мають досвід служби за даними військово-обліковими спеціальностями – прийти до територіального центру комплектування за місцем реєстрації та отримати подальші вказівки.