Після початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого була оголошена загальна мобілізація в Україні.
Війна в Україні 2022 стала причиною того, що в листопаді Верховна Рада підтримала продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів, до 19 лютого 2023 року. Це передбачає заборону чоловікам, які підлягають мобілізації, виїжджати за межі країни, пише Правда.іф з посиланням на УНІАН.
Вік при загальній мобілізації в Україні
Давайте розберемося, хто підлягає мобілізації за віком в Україні.
Згідно з чинним законодавством, вік, який підпадає під мобілізацію, становить 18-60 років. Усі чоловіки цього віку вважаються військовозобов’язаними і їх можуть мобілізувати. Є винятки, при яких можуть і не призвати, попри відповідний вік, однак, з огляду на масштаби російської агресії, готовим до виклику у військкомат повинен бути кожен.
Який вік не підлягає мобілізації в Україні
Звільнити від військової служби в період дії загальної мобілізації можуть громадян, які досягли 60 років, або 64 років, якщо мова йде про вищий офіцерський склад.
Не можуть мобілізувати також неповнолітніх людей, яким ще не виповнилося 18 років.
Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу” передбачає, що максимальний вік для служби в ЗСУ людей, які були призвані під час мобілізації – до досягнення ними граничного віку перебування в запасі або резерві. Однак досвідчених професійних бійців, визнаних медкомісією придатними до продовження служби, можуть залишити за їхнім бажанням і довше максимального віку, але не більше ніж на 5 років.
Граничний вік для різних категорій військовослужбовців визначається законодавством і становить:
- 45 років – для рядових, молодших сержантів і старшин на контрактній службі; а також для молодших офіцерів;
- 50 років – для військовослужбовців старших сержантів і старшин на контрактній службі; а також для майорів (капітанів 3 рангу) і підполковників (капітанів 2 рангу);
- 55 років – для військових вищого сержантського та старшинського складу, які служать за контрактом; а також полковників (капітанів 1 рангу);
- 60 років – для вищого офіцерського складу. У цю категорію також відносять рядових, сержантів і старшин, молодших і старших офіцерів, які служать під час дії воєнного стану, тобто в поточних умовах в Україні;
- 65 років – для військових вищого офіцерського складу в особливий період.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський відповів на петицію про демобілізацію мобілізованих українських військових, які відслужили один рік, за їхнім бажанням. Він послався на статтю 26 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, згідно з якою демобілізувати можуть за віком, через стан здоров’я, у зв’язку з сімейними обставинами, згідно з обвинувальним вироком суду або поважних причин, зазначених у Законі.