У роботі високочастотних електрохірургічних апаратів використовується змінний (імпульсний) струм із частотою від 200 кГц до 7 МГц. Як і в класичній, у ветеринарній медицині пристрої застосовують для різання тканин і коагуляції.
Електрохірургічні високочастотні апарати також допомагають лікарю накласти лігатуру, вапоризувати рідини та позбутися доброякісних епітеліальних розростань.
Різновиди високочастотних електрохірургічних апаратів
Залежно від технологічних особливостей моделі приладів поділяються на три основні групи: монополярні, біполярні та комбіновані.
Монополярні
В апаратах монополярного типу високочастотний струм із генератора спрямовується до оперативного (активного) електрода, після чого проходить через тіло пацієнта та потрапляє на зворотний (нейтральний) електрод.
Розмір і форма електродів сприяють утворенню великої кількості тепла. Це пов’язано з тим, що активний електрод набагато менший, ніж нейтральний. Унаслідок цього густина струму в місці дотику активного електрода зростає.
Біполярні
Електрохірургічні високочастотні апарати біполярного типу працюють за допомогою двох активних електродів. Струм входить у тканини через один електрод і проходить у другий. Таким чином, струм локалізується лише в місці операції, а його шлях скорочується до кількох міліметрів.
Комбіновані
У комбінованих моделях поєднуються характеристики монополярних і біполярних приладів. Такі пристрої багатофункціональні й часто випускаються з додатковою функцією радіохвильового впливу.
Моделі електрохірургічних апаратів
На ринку України представлено багато високочастотних електрохірургічних апаратів для ветклінік і невеликих ветеринарних кабінетів. Найчастіше основні відмінності моделей полягають у максимальній потужності під час різання. Наприклад, пристрій «Надія-4» 120РХ видає 120 Вт. Для використання доступні режими:
- різання;
- коагуляція.
Модель приладу належить до комбінованого типу (можлива монополярна та біполярна коагуляція). До комплекту входять електронний блок, електроди, електроутримувачі, пінцет, педаль управління та документація.
Моделі ЕХЧВ «Надія-4» з потужністю 120 Вт випускаються з робочою частотою 0,44; 1,76 і 3,5 МГц. Що вищий показник, то більш виражений ефект різання і менш виражений ефект коагуляції.
Високочастотні електрохірургічні апарати «Надія-4» дають можливість працювати близько восьми годин поспіль і підтримують при цьому максимальну заявлену вихідну потужність (120, 200 або 300 Вт залежно від моделі).