Муки народження ОТГ: що заважає прикарпатським громадам об’єднуватись?

На Прикарпатті чекають появи іще однієї об’єднаної громади – Долинської міської ОТГ. Її створення стало можливим попри конфлікти, які існували в процесі обговорення. Чому на Сході та Заході громадам буває складно об’єднатися, дізнавалися «Галицький кореспондент» та «МедіаПорт».
Результат пошуку зображень за запитом "отг"

Документи на створення Долинської міської об’єднаної територіальної громади вже передали до Центральної виборчої комісії. Таких заявок там – близько семи десятків, і прикарпатці чекають, коли їм повідомлять дату перших виборів.

Утворення Долинської ОТГ розпочалося ще у 2015-му. До неї мають увійти сім населених пунктів з двох сусідніх районів: місто Долина, села Діброва, Мала Тур’я, Солуків та Якубів Долинського району, а також Грабів, Крива і Лоп’янка Рожнятівського району.

У Долинському районі це вже третя ОТГ – після Вигодської та Витвицької. Також Долина може стати третім містом на Прикарпатті, яке буде центром територіальної громади.

На початку листопада 2018 року, незадовго до голосування в міськраді щодо створення ОТГ, міський голова Долини Володимир Гаразд заявив про намагання «встромити палки в колеса».

Позначивши у дописі в соцмережі кілька десятків чиновників, активістів та представників преси, голова міста заявив, що «вони стали свідками нових агресивних дій з боку Долинської районної державної адміністрації, а точніше, персонально її голови – Юрія Мазура». За словами Володимира Гаразда, в Долинській райдержадміністрації створювати третю громаду не хотіли.

«Мені зателефонував сільський голова Солукова Юрій Зобнів і повідомив, що він зранку мав гостру розмову з Юрієм Мазуром (голова Долинської РДА), котрий у притаманній йому «манері» висловлював своє гостре невдоволення з приводу майбутнього вступу с. Солукова до Долинської ОТГ. Він погрожував припинити фінансування, у тому числі за програмою «Сільська медицина», і «сприяти», тобто «допомагати» (в лапках) сільському голові у його подальшій роботі», – йшлося у дописі міського голови, який також повідомив, що записав цю телефонну розмову і дав згоду на її оприлюднення.

Голосування в міській раді пройшло успішно. 23 листопада минулого року 17 депутатів проголосували «за» створення громади, ще два депутати утримались від голосування.

Володимир Гаразд згодом повідомив, що документи на створення ОТГ вже у столиці і громада чекає на рішення ЦВК. Коли будуть вибори – поки що невідомо.

«Обласна державна адміністрація вже направила наші документи у Центральну виборчу комісію. Зараз вони на розгляді, а ми чекаємо на рішення ЦВК стосовно виборів», – розповів очільник Долини.

Голова Долинської райдержадміністрації Юрій Мазур пояснив, що Долинська міська ОТГ утворилася не за перспективним планом, тож багато сіл залишилися поза реформою.

За словами чиновника, до перспективного плану, затвердженого ще у 2015 році, входило 19 міських рад та 23 населених пункти. Деякі з них виявили бажання вступати до Долинської ОТГ. Натомість у 2018 році Долинська міська рада запросила три сільські ради Рожнятівського району, а інші села з Долинщини до громади не потрапили.

«До мене звернулися мешканці дев’яти сіл, яким не дали доєднатися до  реформи децентралізації. Я, зі свого боку, звертався в адміністрацію Президента, Кабінет Міністрів. Ми свою думку висловили – всіляко підтримуємо одну з найважливіших реформ, але не в кон’юнктурно-договірному форматі. Ми за те, щоб громада була сформована згідно з перспективним планом», – пояснює Юрій Мазур.

Як з’ясувалося, поза реформою опинилися сільські ради Великої Тур’ї, Белейова, Ракова, Надієва, Тростянця, Рахині, Новички та Герині, які разом представляють інтереси дванадцяти тисяч жителів. Тепер, за словами Мазура, ці села чекатимуть до 2020 року, щоб об’єднатися в окрему громаду.

У Долинській міськраді пояснюють: села, які за перспективним планом належать до Долинської ОТГ, після перших виборів зможуть добровільно до неї приєднатися.

Така перспектива не надто влаштовує керівника Долинської РДА, який у дописі у Фейсбуку пояснив свою позицію вболіванням за бюджет району.

«Я як голова районної державної адміністрації вважаю неприпустимим, щоб села, які впродовж багатьох років наповнювали бюджет Долинського району, сприяли його соціальному, економічному та культурному розвитку, були відторгнуті на порозі стратегічно важливої реформи децентралізації. Підкреслюю, що адміністративно-територіальна реформа спрямована на задоволення потреб громад, їхніх мешканців, а не окремих зацікавлених осіб, які продукують створення ОТГ у кон`юнктурно-договірному форматі», – написав тоді Мазур.

В облдержадміністрації кажуть, що такий випадок – один із багатьох. Часто пояснити людям, що об’єднуватися варто, складно, навіть незважаючи на досягнення реформи.

«Децентралізація владних повноважень, передача влади, коштів і відповідальності від органів виконавчої влади до місцевого самоврядування – це дуже добре. Але, як ми бачимо, неможливо, щоб 100% населення підтримало будь-яку реформу, завжди хтось буде опиратися, і це нормальний процес, до якого треба бути готовим», – пояснює Микола Дем’янчук, начальник управління з питань децентралізації та регіонального розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Нині Івано-Франківськ веде переговори щодо утворення Івано-Франківської ОТГ. Облдержадміністрація, за словами Миколи Дем’янчука, сприяє об’єднанню, але сам процес має відбуватися добровільно.

«Можливо, справа в необізнаності, чи справді сільська еліта, влада не хоче втрачати якісь функції чи повноваження. Буває, що населені пункти не вживаються ще з діда-прадіда і споконвіків не можуть налагодити контакт. Але в будь-якому випадку це позитив для людей, збільшення можливостей і надходжень, і це їм потрібно пояснювати», – наголошує чиновник.

«Білі плями» на карті – населені пункти, які не увійшли до перспективного плану – рано чи пізно теж потраплять до об’єднаних громад. За словами начальника управління з питань децентралізації та регіонального розвитку, той, хто приєднується пізніше, втрачає час. На Прикарпатті неприєднаних – лише 2%.

«Цей процес незворотний, але зараз є можливість обрати, до якої громади належати. Ми дійдемо до того, що вся територія України буде покрита громадами», – впевнений Микола Дем’янчук.

Такої ж думки дотримуються в івано-франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування. Руслан Панасюк, директор Центру, каже, що об’єднання населених пунктів – питання часу.

«Звісно, не зможе частина жити в одних умовах, а інша – в зовсім інших. Тому з часом, гадаю, буде прийнятий закон про адміністративно-територіальний устрій і ті населені пункти, які ще не відносяться до громад, об’єднуватимуть вже в рамках нового закону», – каже Руслан Панасюк.

У перспективних планах області – створити 60 ОТГ. Наразі Франківщина має 32 громади. Площа ОТГ складає 23,78% від загальної площі Івано-Франківської області.

Як воєнний стан відтермінував вибори

26 листопада 2018 року в 10 областях України було запроваджено воєнний стан. Це унеможливило проведення 45 перших місцевих виборів, 7 додаткових та 9 проміжних виборів в Україні, запланованих на 23 грудня.

На Харківщині довибори мали відбутися у Зачепилівському та Харківському районах. До Зачепилівської громади мали доєднатися населені пункти Малоорчинської сільської ради, до Пісочинської – Коротичанської селищної.

«Ми готувались до виборів, була створена ТВК, активна виборча кампанія, багато кандидатів зареєструвались, але у зв’язку із введенням воєнного стану проводити вибори стало неможливо. Люди поставилися до цього з розумінням, безпека держави – це найголовніше», – каже голова Пісочинської ОТГ Олег Чернобай.

Але процес об’єднання не припинився. І для цього є вагомі підстави. Після утворення у 2017 році Пісочинської селищної ОТГ, яка нині складається з п’яти населених пунктів, її бюджет збільшився в шість разів. За словами Чернобая, збільшилося і фінансування рад у межах ОТГ.

«Якщо бюджет Коротича в 2014 році був до 2,5 млн. гривень, то в 2015 було понад 10 млн. гривень, а на сьогодні – близько 15 млн. гривень», – каже Чернобай.

Але і досі не всі депутати підтримують об’єднання. Невизначеність тут триває понад три роки.

«Більше, ніж 10 млн. грн. з цих надходжень – акциз від торгівлі паливом. Якщо не буде акцизного збору, надходження з урахуванням податку з доходів фізичних осіб від населених пунктів Коротичанської сільської ради буде складати до 4 млн. гривень. Утримання дошкільного навчального закладу – 3,4 млн., апарату – більше 2 млн. гривень, енергоресурси – 300 тис. гривень, утримання Коротичанського ліцею – більше 1 млн. гривень (енергоносії). Без Пісочинської ОТГ вони не зможуть наступного року навіть виплатити собі зарплату, а тим паче розвиватись», – вважає Чернобай.

За перспективним планом, на Харківщині мають утворити 58 ОТГ. Станом на цей час утворено тільки 16.

2019 рік – останній для добровільного об’єднання. Місцеві вибори 2020 року, за планами уряду, мають відбутися виключно в ОТГ.

 

Марта БАРАНЕЦЬКА, Надія ШОСТАК

(Visited 135 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5068

загрузка...

Івано-Франківськ закупив безконтактні картки для проїзду в транспорті 23:24

КП «Електроавтотранс» Івано-Франківської міської ради визначив постачальників безконтактних карток для проїзду у транспорті. Закупівлю розділили на два лоти, повідомляє  Галичина. Постачальником 30 тисяч безконтактних персоналізованих карток обране ТОВ «Перша фабрика...

Голова франківської апеляції Богдан Гриновецький: Судова реформа нічого не змінила в процедурі призначення суддів на посади, котра є доволі складною і тривалою 17:29

З головою Івано-Франківського апеляційного суду Богданом Гриновецьким та його заступником Віталієм Девляшевським було не так просто зустрітися через їхню постійну завантаженість. Ніби й зрозуміло, що коли люди обіймають такі поважні...

Прикарпатські громади отримали додаткове фінансування на свій розвиток 15:55

Прикарпатські ОТГ вже отримують перші надходження від рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування. Це стало можливим завдяки змінам до Бюджетного...

Через проведення другого туру виборів прикарпатські підрозділи міграційної служби змінять графік роботи 17:09

У зв’язку з проведенням другого туру виборів Президента України усі територіальні підрозділи міграційної служби Івано-Франківщини працюватимуть у регламентному режимі в суботу 20 квітня, а також з 7:00 до 20:00 у...

Франківців запрошують на службу у патрульну поліцію 13:11 1 коментар

Франківців запрошують стати патрульними і обіцяють зарплату від десяти тисяч 200 гривень. Обов’язки патрульного: • Патрулювання визначеної території для забезпечення публічної безпеки і порядку; • Швидке та ефективне реагування на...

Для Прикарпаття виділили 24 млн гривень на теплі вбиральні, – міністр освіти Лілія Гриневич 13:11

Сьогодні, 16 квітня, Івано-Франківськ з робочим візитом відвідала міністр освіти Лілія Гриневич, інформує WestNews. Зокрема, міністр розповіла про основні новинки у сфері освіти. Серед них новий указ про інституційний аудит....

Запуск нового комунального маршруту відкладають до Дня міста – не вистачає водіїв 11:41 2 коментарі

Про це йшлося у вівторок, 16 квітня, на щотижневій оперативній нараді в міського голови Руслана Марцінківа. Стало відомо, що запуск нового комунального маршруту №40, який анонсували на середину квітня, вирішили...

У Франківську знайшли порушення при видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами 14:27

Представники Державної регуляторної служби виявили порушення при видачі дозвільних документів на розміщення зовнішньої реклами. Перевірка додержання виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради вимог законодавства з питань видачі дозволів на розміщення зовнішньої...

Представники Івано-Франківської міськради взяли участь у форумі місцевого самоврядування (фоторепортаж) 11:23

Представники Івано-Франківської міської ради взяли участь у 5-му Європейському форумі місцевого самоврядування. Візит організовано Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» у співробітництві з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального...

Бурштинська міська рада посіла 2-ге місце в рейтингу прозорості по Україні 17:11

Представники всеукраїнської Коаліції “Прозорі ради” презентували результати громадського контролю прозорості роботи Бурштинської міської ради. Про це повідомляє прес-служба “Антикорупційної платформи”. Серед 16-ти місцевих рад Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернігівської областей,...

Чотири смуги, велодоріжки та тролейбусна лінія: франківцям розповіли про з’єднання бульварів 12:46

Як раніше інформували ЗМІ, у Франківську втілюють проект по з’єднанню Північного і Південного бульварів. Днями Управління капітального будівництва Івано-Франківського міськвиконкому оголосило тендер на будівничі роботи на ділянці від вулиці Бельведерської...

На Прикарпатті шукають претендента на вакантне високе чиновницьке крісло 22:41 7 коментарів

Переможцю конкурсу обіцяють 9690 гривень заробітної плати плюс надбавки. Розпорядження про оголошення конкурсу на посаду начальника управління з питань децентралізації та регіонального розвитку Івано-Франківської облдержадміністрації підписав Олег Гончарук. Документи на участь...

Франківський ЦНАП не призупинятиме оформлення біометрики 14:12

Як раніше інформували ЗМІ, державне підприємство “Документ” припинить оформлювати видачу біометричних документів з 27 квітня до 2 травня. Проте Івано-Франківський ЦНАП продовжить працювати в штатному режимі. Про це повідомили на...

Пріоритетні напрямки діяльності обговорили очільники прикарпатських ОТГ 19:15 1 коментар

У середу в Інституті гуманітарної підготовки та державного управління ІФНТУНГ відбулось чергове засідання членів правління Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття. Участь в заході взяли заступник голови облдержадміністрації Богдан Кобилянський, директор ІФ...

Відразу дві випускниці прикарпатського національного університету стали суддями Вищого антикорупційного суду України 10:29

Прес-служба президента Президент Петро Порошенко призначив суддів Вищого антикорупційного суду України – і 38 суддів уже склали присягу. "Запуск" ВАСУ відбувся за участю президента Петра Порошенка. "Довгих 3 роки ми...

В Україні призупинять оформлення біометрики 05:46

Державне підприємство "Документ" припинить оформлювати видачу біометричних документів на 6 днів. Про це йдеться у повідомленні на сайті підприємства. "З 17:00 27.04.19 по 08:00 02.05.19 - всі центри "Паспортний сервіс",...

В мережу виклали проекти ремонту та реконструкції доріг, які у Франківську відновлюватимуть у цьому році 15:44

В Івано-Франківську розпочинається сезон ремонтних доріг. Цього року Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою має в планах капітально відремонтувати першу чергу вулиці Мазепи (від кільця вул. Набережна ім. Стефаника до...

Реконструкція міського озера Івано-Франківська коштуватиме 32 мільйона гривень 18:01 1 коментар

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради визначив виконавців ремонтних робіт на міському озері Івано-Франківська. Загальна вартість ремонтних робіт перевищить 32 млн. гривень. Роботи поділили на декілька лотів,...

Івано-Франківськ співпрацюватиме з Чернієвом 14:47

9 квітня під час засідання позачергової сесії міської ради депутати проголосували за укладення угоди про співпрацю між Івано-Франківською міської радою та Черніївською сільською радою. Про це повідомили в Івано-Франківській міській...

Івано-Франківська обласна рада гальмує закупівлі обладнання для першачків – міністр 10:29 1 коментар

Волинська, Івано-Франківська, Київська, Тернопільська та Запорізька області під загрозою зриву вчасних закупівель обладнання для першого класу НУШ. Про це заявила міністр освіти та науки Лілія Гриневич, передає прес-служба МОН.  Фото:...
  • ріел ІФ виринаюча